Özgüven; başarının en önemli unsuru. Kimse doğuştan özgüven sahibi olarak doğmaz. Kimi zaman doğal yollarla oluşan özgüven kimi zaman çaba isteyebilir. Peki, bunun için neler yapmalısınız?

ÖZGÜVEN NASIL KAZANILIR

Özgüven kazanmak için öncelikle kendinizde ki eksikliğin sebebini bilmelisiniz. Eğitim sistemi, ebeveynlerin cezalandırıcı tutumu, aşırı korumacılık gibi durumlar kişinin ileri yaşlarda ki öz güvenini olumsuz etkileyebilir. Fiziksel görünüm, zekâ, bilgi gibi durumlarda özgüveni etkileyen özellikler içerinde yer alıyor.

İşte madde madde özgüven kazanma yolları:

Öncelikle eksikliğinizi bulup kendinizi Kabul Edin

Başarılı Olduğunuz Alanlara Odaklanın

Beden Dilinizi İyileştirin

Dışarıda Dolaşın

Kendinize Değer Verin

Kendinizi İfade Edin

Kendinize Olan Güveninizi Sarsacak Şeylerden Uzak Durun

Kendinize Küçük Hedefler Belirleyin

Kendinize Zorluklar Çıkarın

Risk Almayı Öğrenin

Başarısızlık korkunuzu yenin

Pahalı düğün yapanlar daha çok boşanıyor! Mutluluğun sırrı ucuz düğün mü Pahalı düğün yapanlar daha çok boşanıyor! Mutluluğun sırrı ucuz düğün mü

Yeni Şeyler Öğrenin

Kendinizi Çevrenizdeki Olumlu İnsanlarla Çevreleyin

ÖZGÜVEN NASIL KORUNUR

Özgüven kazandınız peki bu özelliğinizi nasıl koruyacaksınız?

Özgüveni korumak için en  önemli unsur kendinizi sürekli motive etmek olacaktır. Başkaları tarafından eleştirilseniz bile kendinize güven duyarak olumsuz düşünceleri reddedin.

Kendine güveni artırmak için kendinize küçük hedefler belirleyin ve bunları başarmak için çalışın; kendinizi olumlu ve pozitif düşüncelerle motive edin; yeni deneyimler edinin; olumsuz düşünceleri reddedin ve kendinizi sevin.

KENDİNE GÜVENEN İNSANLAR NASIL DAVRANIR

Özgüvenli insanlar genellikle kararlı olur. Kendilerini eleştirmek yerine başkalarını kutlarlar ve hatalarından ders çıkararak yeni şeyler öğrenirler. Kendilerini ifade etmekten korkmazlar.

Özgüveni artırıp devam ettirmek için çevrenizi olumlu insanlarla oluşturmanızda fayda var.

Özgüveni yüksek kişiler; bulundukları her yerde ön planda olmayı ister ve başarırlar. Bu adımları takip ederek siz de bunu başarabilirsiniz.

Editör: Yasemin Dülgeroglu