Şubeler üzerinden para çekme ve yatırma tutarı için yeni karar alınırken bu da ATM'lerdeki işlem limitlerinin güncellenmesine neden oldu. 

Bankalar daha önce 10 bin TL olarak belirlemiş oldukları banka veznelerinden nakit para çekme ve yatırma sınırını aldıkları karar ile 20 bin TL seviyesine çıkardı. Bankaların aldığı karar vatandaşların tepkisini çekerken özellikle de okuma yazması olmayan kişiler ve teknoloji ile arası iyi olmayan 65 yaş üstü vatandaşlar ile emekliler uygulamaya tepki gösterdi.

ZiraatBankası (E)Genel Müdür Yardımcısı, Halkbank(E)Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi, Başkent Üniversitesi Uluslararası Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı Prof.Dr. Şenol Babuşçu yaptığı son dakika açıklamasında banka şubelerinde 10 bin lira sınırının geldiğini söyledi.

"Banka şubesinde 10 bin TL sınırı" başlığı ile bir açıklama yapan Babuşçu, Twitter adresi üzerinden konu ile ilgili detayları da verdi. Buna göre bazı bankaların artık şubede 10 bin liranın altında para vermediği, 10 bin liranın altında para çekecek kişileri ATM'ye yönlendirdiği öğrenildi.

Babuşçu açıklamasında şunları söyledi:

Polisan Holding 2022 Gri Sürdürülebilirlik Raporunu yayınladı Polisan Holding 2022 Gri Sürdürülebilirlik Raporunu yayınladı

"Bankalar, belli bir tutarın altında para çekme-yatırma, fatura ödeme, EFT gibi işlemleri banka şubesi dışındaki kanallara yöneltmek için harekete geçti.

Birçok banka uzun süredir belirli bir tutarın altındaki nakit para işlemleri için müşterilerini ATM’lere yönlendirirken bazı bankalar artık 10.000 TL altındaki işlemlerin gişeden yapılmasını yasakladı"