Peki bakliyatların böceklenmesini nasıl önleriz. İşte yanıtı...

Bakliyat, evlerde en çok tüketilen besinlerden biridir. Ancak yanlış bir şekilde saklandığında ve ortamdaki nem yükseldiğinde bakliyat içerisinde kurt ve bit benzeri böcekler görülebilir. Bu böceklerin temizlenmesi hem zor, hem de sağlık açısından sakıncalı olabilir. İşte, kurtlanan bakliyatlar hakkında merak edilenler, çözüm önerileri

Bakliyat Böceklenmesi Nasıl Önlenir?

Bütün bakliyatlar için, bez torba en iyi saklama yöntemidir. Bakliyatların cam kavanozda saklanması önerilmez. Çünkü bez torbalar, rutubet oluşmasını ve küf oluşumunu önler. Saklama ortamı, 18 derece olmalıdır. Havadar, güneş ışığından uzak ve karanlık bir ortamda saklamak, böceklenme oluşma riskini azaltır. Bakliyatın kapaklı kaplarda saklanması, kolayca koku almasına yol açabilir. Bu nedenle deterjan ve kimyasal ürünlerden uzak bir yerde muhafaza edilmelidir. 

Defne yaprağı

Bu yöntemlerden biri de defne yaprağı. Bakliyatınızın bulunduğu kavanozun içine koyacağınız 2-3 yaprak ile bakliyatlarınızı koruyabilirsiniz.

Defne yaprağını aktarlardan bulmak mümkün. Özellikle sıcak havalarda ve doğalgazın sürekli açık olduğu evlerde kullanılması tavsiye ediliyor.

Tuz da kullanılır

Defne yaprağı dışında bakliyatların içine tuz da koyabilirsiniz. Böylece gıdalarda güvelerin oluşumunu ve böceklerin meydana gelmesini engelleye bilirsiniz.

Bakliyatları böcekten nasıl koruyabiliriz  (1)_1280x960

Kurtlanan Pirinç Yenir Mi?

Öncelikle, pirinç gibi bakliyat paketlerinin altında tozlanma varsa, bu paketler alınmamalıdır. Tozlanma, ürünlerdeki kurtlanma ve pirinç bitinin bir göstergesidir. Tozlanmış ürünler kesinlikle tüketilmemelidir. Pirinçte küf oluşumu ise, mantarlardan kaynaklanır. Nemli ortamlar küf oluşumunun en önemli sebebidir. Bu besinler tüketildiğinde sindirim sisteminde birikir ve uzun vadede toksin etkisi yapabilir. Küflü taneler atılsa bile, diğer pirinçlere bulaşmış olma ihtimali yüksektir. Bu yüzden böcek, kurt ve küf görülen pirinçlerin tüketilmesi önerilmez. Hatta bakliyatlarda herhangi bir böcek görülürse, bütün ortam temizlenmeli, diğer besinlere bulaşması önlenmelidir. 

Yapay zeka ve dijital ürünler insana dost mu, düşman mı? Yapay zeka ve dijital ürünler insana dost mu, düşman mı?

Kurtlanan Pirinç Nasıl Temizlenir?

Böceklenen bakliyatlar iyice temizlenmelidir. Bunun için böceklerin tek tek ayıklanması gerekir. Böceklenen pirinci temizlemek için, pirinçlerin içine birkaç diş sarımsak eklenmeli ve iyice karıştırılmalıdır. Sarımsak kokusu böceklerin uzaklaşmasına yardımcı olur. Ayıklama işleminden sonra pirinçler, su dolu bir kapta bekletilir. Üste çıkan taneler mutlaka çöpe atılmalıdır. Çünkü böcek biti, pirinçlerin içini oyarak yumurta bırakır. Bu yüzden üstteki pirinç taneleri tüketilmemelidir.