Balkon dekorasyon modelleri; alanın şekline, büyüklüğüne, camla kapalı olmasına ve daha pek çok özelliğe göre değişiklik gösteriyor.  İşte küçük dokunuşlarla balkonunuzu keyifli bir alana dönüştürmenin adımları;  

Balkon boyutunu göz önünde bulundurun 

Balkon ve teras dekorasyonu için harekete geçmeden önce balkon modeli ve balkon boyutlarını göz önünde bulundurun. 
Balkonunuz küçük, büyük, dar, geniş, uzun ya da kısa olabilir. Balkonun büyüklüğü kadar şekli de dekore ederken dikkate alınması gereken faktörlerden biri.

Duvarları Renklendirin

Dekorasyon sırasında risk almak istemezseniz bej ya da beyaz gibi klasik renklere odaklanabilir ya da senenin popüler renk trendlerine şans verebilirsiniz.  

Romantik bir hava için soft renkleri tercih edin.

Vintage tarz için pastel ve sade renkleri tercih edin.

Modern bir görüntü için ise gri tonlarını ve beyazı bir arada kullanabilirsiniz. 

Görsel şölen diye buna denir; Göksu Travertenleri Görsel şölen diye buna denir; Göksu Travertenleri

Farklı renk ve dokularda sunulan, duvar kağıtları ve mozaikler de balkon duvar dekorasyonu için tercih edilebilir. 

Zeminleri Yenileyin

Balkondaki zemin seçimi, dekorasyonun önemli bir parçasıdır. Duvar ve zeminin uyum içinde görünmesi, tamamlayıcı olur.
Ahşap Paletleri kontrast renklerle boyayıp üzerine rahat minderler yerleştirerek son derece ekonomik ve bohem tarzda balkon mobilyalarına sahip olabilirsiniz. Doğal bir görüntü sunan ahşap zeminler, kolaylıkla monte edilebilir. Ahşap zemin seçerken, suya dayanıklı olmasına dikkat etmek gerekiyor. 

Seramikler hem açık hem de kapalı balkonlar için en iyi zemin alternatifleri arasında yer alıyor. Çünkü seramik zeminler artık parke görünümlü ya da taş görünümlü olabiliyor. Kolay temizlenen seramik zemin, hava koşullarından da etkilenmiyor. 

Mobilya Seçimi 

Balkon dekorasyonunda mobilya seçimi de oldukça önemli. Bu noktada balkonu daha çok hangi amaçla kullandığınıza odaklanın. Akşam yemekleri sizin için vazgeçilmez ise önceliği rahat bir masa takımına verin.

Balkonda kitap okumayı seviyorsanız ya da arkadaşlarınızı balkonda ağırlamayı seviyorsanız, oturma grupları sizin için daha cazip olacaktır.

Küçük balkona sahipseniz daha minimal mobilyalar, büyük balkona sahipseniz daha büyük iddialı mobulyalard tercih edebilirsiniz. 

Çiçek bulundurun

Çiçeklerle balkonunuza baharı ve doğayı getirebilirsiniz. Rengarenk, çeşit çeşit bitkiler ile balkon dekorasyonuna renk katarken minik bir de bahçe oluşturabilirsiniz. Ayrıca minik bahçenizde maydanoz, çilek, domates gibi meyve ve sebzeler de yetiştirebilirsiniz.

Aksesuarlar ile Tamamlayın

Balkonunuzu daha şık hale getirecek dekoratif objelerle dekorasyonunuza son dokunuşu yapabilirsiniz.

Örneğin, şıklığı ile balkonunuza ayrı bir hava katacak kase veya vazo ile masanızı süsleyebilir veya balkondaki küçük bahçenizi renkli saksılar ile zenginleştirebilirsiniz.

Balkonunuz büyük ise büyük objeler küçük ise küçük objeler tercih etmelisiniz.