Erzincanlılar bayram sabahı genellikle meşhur yemeklerinden olan bamya çorbası ve etli yaprak sarmasını tercih eder. Özellikle bu iki lezzet Bayram sofralarının vazgeçilmezidir. Genellikle bayram sabahı için yemekler akşamdan hazır edilir. Sonrasında gelsin lezzet şöleni…

İlber Ortaylı’ya göre "Bir Şehir Nasıl Gezilir? İlber Ortaylı’ya göre "Bir Şehir Nasıl Gezilir?

Doğu Anadolu'da bulunan Erzincan, bulunduğu coğrafi konum gereği birçok şehirle etkileşime girerek zengin bir mutfak kültürüne sahip olmuştur. Yörede  et yemeklerine ağırlık verilir. Çorbalara dahi  konan kuş başı etleriyle de çok meşhurdur.

Hal o ki Erzincan’da bir de bayramları hayal edin. Erzincan’da bayram sabahları ailecek bayram yemeği yenilir. Sabah sabah kahvaltı yerine yemek neden? diye düşünebilirsiniz ama bu Erzincan için vazgeçilmez bir gelenektir. Bayram sabahı yenen yemeklerin tadı lezzeti bayram sofralarını unutulmaz bir şölene çevirir. 

Özellikle bayram sabahlarının vazgeçilmezi olan bvol limonlu bamya çorbasının tarifi ve püf noktalarını sizlerle paylaşıyoruz.

Bamya Çorbası Tarifi İçin Malzemeler

1adetbüyük boy kuru soğan
6yemek kaşığıayçiçek yağı
2tatlı kaşığıdomates salçası
300gramdana eti
150gramkurutulmuş çiçek bamya
1,5litresu (et suyunu hazırlamak ve çorbanın yapımında kullanmak için)
2yemek kaşığıtaze sıkılmış limon suyu
1çay kaşığıtuz

Bamya Çorbası Tarifinin Püf Noktası

Kurutulmuş çiçek bamya kullanmanız çorbanın lezzetini arttıracaktır ancak arzuya göre küçük boy ve ayıklanmış dondurulmuş ya da taze bamya da kullanabilirsiniz.Düdüklü tencerede pişirme işlemi, etlerin haşlanma ve çorbanın yapım süresini kısaltacaktır.

Bamya Çorbası Tarifi Nasıl Yapılır?

Dana etini küçük kuşbaşı büyüklüğünde doğrayın. İpe dizili olarak kurutulmuş çiçek bamyaları temiz bir bez içinde ovalayarak kıllarının dökülmesini sağlayın. Kuru soğanı küçük parçalar halinde yemeklik doğrayın.

Ayçiçek yağının yarısını derin bir tencerede kızdırın. Küçük parçalar halinde kuşbaşı doğradığınız dana etini tencereye alın ve hafif bir renk alana kadar kavurun.

Kavrulmakta olan etlere çorbanın yapımında kullanacağınız suyu katın. Dana etlerini yumuşayana kadar pişirin. Et suyunun berrak olması için yüzeye çıkan et köpüklerini bir kevgir yardımıyla alın.
Kurutulmuş bamyaları ayrı bir tencerede üzerini geçecek kadar su ve limon suyu ilavesiyle kısa bir süre haşlayın. Suyunu süzdüğünüz bamyaların iplerini çıkartın.

Haşlanan etleri bir kevgir yardımıyla çıkartarak temiz bir tabağa alın. Et suyunu bir süzgeç yardımıyla süzdükten sonra bir kenarda bekletin.

Büyük boy bir tencerede kalan ayçiçek yağını kızdırın. Küçük parçalar halinde doğradığınız kuru soğanı, hafif bir renk alana kadar kavurun.

Domates salçasını katıp kavurma işlemini 2-3 dakika kadar sürdürün. Haşlanmış kuşbaşı dana etlerini ilave edin ve soğanlarla birlikte kavurun.

Yaklaşık bir litre kalan süzdüğünüz et suyunu tencereye aktarın. Kaynamaya başlayan et suyuna kısa bir süre haşladığınız çiçek bamyaları katın.

Tuz ve taze sıkılmış limon suyunu kattığınız etli bamya çorbasını kısık ateşte 20-25 dakika daha pişirdikten sonra sıcağı sıcağına sevdiklerinizle paylaşın.

Enfes bir lezzet sizleri bekliyor. Bayramınız mübarek olsun,