Son zamanların en çok gerçekleştirilen estetiği olan burun operasyonları ilerleyen teknolojik şartlarla beraber daha ileri seviyelere ulaşarak kolay bir operasyon halini aldı. Fakat ameliyat için yine de vakti olmayan hastalar için burun dolgusu sistemi geliştirildi. Ameliyattan daha düşük maliyetde olan ve daha pratik yöntemleri bünyesinde barındıran dolgu işleminde buruna istediğiniz gibi müdehale edebiliyor, memnun kalmadığınız takdirde işlemi geri alabiliyorsunuz. Bu avantajların yanında tabi ki dejavantajı da beraberinde getiren işlem maalesef ki kalıcı değil. kullanılan maddeye göre kalıcılığı 1 ila 2 yıla kadar süren dolgu tekrarlanması gereken bir işlem. Uzmanların burun dolgusu ile ilgili detaylı bilgilendirmelerini sizler için derledik. İşte burun dolgusu düşünen okurlarımız için işlemin detayları;

Yüzün tam ortasında olması nedeni ile en küçük bir müdahalenin dahi büyük değişim yaratabildiği burun, gelişen modern tıp teknoloji ile artık ameliyatsız olarak da estetik bir görünüme kavuşturulabilmektedir.
Hyaluronik asit bazlı Dermal dolgularla yapılan burun dolgusu uygulaması, klinik ortamda yapılan ve iyileşme süresi olmayan etkin bir uygulamadır. Ağrısız bir işlem olan burun dolgusu uygulaması sonrasında sosyal hayatınıza hemen dönüş yapabilirsiniz. Tüm dolgu uygulamaları gibi ortalama 12-18 ay arasında kalıcılık gösteren burun dolgusu uygulaması, düzenli yapıldığı takdirde daha uzun süre de kalıcı olabilmektedir. Fakat burada mutlaka bilinmesi gereken unsur her dolgu uygulaması mutlaka burunda büyüme yaratır. Bu yüzden hastalarımızın büyük bir kısmında ameliyatı daha öncelikli tutmaktayız.

Özellikle zaten burnunun büyüklüğünden şikayetçi olan, burun ucu düşük olan ve tam bir kalıcılık isteyen hastalar için burun estetiği ameliyatı, ideal uygulamadır. Elde edilen sonucun kalıcı olduğu burun estetiği uygulamasında; burun ucu düşüklüğü, yüze oranla büyük veya küçük burun, asimetrik burun delikleri ve burun eğriliği gibi tüm estetik problemler kalıcı olarak çözüme kavuşturulabilmektedir.
Ameliyatsız ama belirli aralıklarla tekrarlanan bir burun dolgusu ile kalıcı ama konforlu da olsa bir iyileşme süreci içeren burun estetiği ameliyatı, burnu konusunda mutsuzluk yaşayanlar için etkin iki seçenek olmakla birlikte hangisinin sizin için gerçekten uygun olduğuna karar vermek için tam olarak nasıl bir değişime ihtiyacınızın olduğu saptanmalıdır.

Söz konusu burun estetiği ameliyatı olduğunda burna tüm müdahaleler rahatlıkla yapılmakla birlikte burun dolgusunda müdahale maalesef kısıtlıdır.

İdeal olarak kabul edilen altın orana uygun yüz ile uyumlu bir burun için bu nokta, ihtiyaçlarınız doğrultusunda size özel bir protokol izlemek önemlidir.
Tüm dolgu uygulamalarında olduğu gibi burun dolgusunun temelinde de hacim kazandırma vardır. Bu yüzden başta burun küçültme olmak üzere aşırı burun eğikliği veya ileri boyutta kemer gibi sorunlar için maalesef burun dolgusu yetersiz kalmaktadır.

Bu sebeple herkes için uygun olmayabilen burun dolgusu uygulamasında, ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılayacak uygulamayı bulabilmek adına muayene sonrası karar vermek önemlidir.

İster dolgu uygulaması isterse burun estetiği ameliyatı olsun. Herkesin yüz hattı kişiye özeldir bu yüzden de uygulanacak tedavi protokolü kişiye özel olmalıdır. Bu nedenle 3 boyutlu tarama sonrasında işlem sonucunun neye benzeyeceği mümkün mertebe hastalarımızla paylaşılmakta ve onların istekleri doğrultusunda ve bizim yönlendirmelerimizle beraber en doğru sonuca ulaşmayı hedeflemekteyiz.
Her iki uygulamada da doğal görünümden ödün vermeden yüz ile uyumlu bir burun elde etmek mümkündür.

Burun Dolgusu Kaç Günde Oturur?

Burun dolgusu ameliyattan çekinen ve burnunda yalnızca estetik kaygılarla küçük değişiklikler yapmak isteyen kişiler için uygun bir yöntem olabilir. Burun dolgusu kişide var olan şekil bozukluklarının ameliyata gerek kalmadan kolayca düzeltilmesini sağlayan pratik ve konforlu bir yöntem olma özelliğine sahiptir. Burun dolgusu dudak ve burun arasındaki duruş problemlerinin, burnun yüz bölgesine yayılmış olan hattaki bozuklukların, kemerli burunların daha iyi bir görünüme kavuşturulmasında olduğu gibi burun ucunun kaldırılmasında, boşlukların yok edilmesinde, girintilerin ve asimetrilerin düzeltilmesinde de kullanılabilen etkili bir medikal estetik prosedürdür. Burun dolgusunun amacı ameliyata gerek kalmadan düzeltilebilecek değişikliklerin yapılması ve yüz simetrisine uygun bir burun elde edilmesinin sağlanmasıdır.
Burun gelişimi genellikle 18 yaşından sonra tamamlanır. Bu nedenle buruna yapılacak estetik ameliyatlar 18 yaşından sonra yapılır. Burun dolgusu da burnun büyüme noktalarına zarar veren bir işlem olmamasına ve geçici sonuçlar elde edilmesi söz konusu olmasına karşın burun gelişimi tamamlanmadan burun dolgusu yapılmaz. Burun gelişiminin olumsuz yönde etkilenmemesi için burun dolgusu enjeksiyonu yapılması için 18 yaşına kadar beklenmeli ve uygulama yapılıp yapılamayacağı konusundaki karar hasta özelinde yapılan değerlendirmeden sonra verilmelidir. 

Burun Dolgusu Nasıl Yapılır?

Burun dolgusu burundaki şekil bozukluklarının giderilmesi ve daha estetik görünümlü bir burna kavuşulması için sıklıkla uygulanan bir medikal estetik prosedürdür. Burnunun görünümünde değişiklik yapmak isteyenler burun dolgusu nasıl yapılır diye merak etse de prosedür son derece basittir. 

İyot eksikliği yaşayanlar brokoli ve ıspanak tüketmemeli İyot eksikliği yaşayanlar brokoli ve ıspanak tüketmemeli

Burun dolgusu yapılacak hastanın burun ve yüz uyumu ile ihtiyaçları ve beklentileri değerlendirilir. Hastanın beklentilerinin yanı sıra dudak ve burun ucu mesafesi ile altın oran gibi etkenler doğrultusunda bir planlama yapılır.  Hasta özelinde burnun dolgu yapılması gereken kısımları belirlenir.
Burun ucuna, burun sırtına ya da her ikisine birden dolgu enjeksiyonu yapılması mümkündür. Burun ucu dolgusu tek başına uygulanabileceği gibi burun ucunda düşüklük olması halinde kemerli burun dolgusuyla burun kenarı ya da burun ucu dolgusu kombine edilebilir. 

Burun Dolgusu Ne Zaman Etki Eder?

Dermal dolgu maddelerinin enjeksiyonu ile uygulanan burun dolgusu ile elde edilen sonuçlar geçicidir. Genellikle burun dolgusunun kalıcılık süresi 12 ila 18 ay olmakla birlikte bu süre kişi özelinde değişiklik gösterebilir. Bu süre içinde vücut tarafından dermal dolgu maddelerinin emilmesiyle burun dolgusu etkisini kaybetmeye başlar. Etkinin tamamen geçmesiyle birlikte burun dolgusu enjeksiyonu yenilenmezse burun, dolgu enjeksiyonundan sonraki görünümünün geri alır.

Burun dolgusu enjekte edildikten sonra örünümde belirgin bir değişiklik olmakla birlikte burun dolgusu ne zaman oturur sorusunun yanıtı ortalama 3 ila 4 gündür. Burun ucu dolgusu enjeksiyonu yapıldığı durumlarda burnun mevcut durumu, elde edilmek istenilen sonuca, hastanın yapısal özelliklerine, enjekte edilen dolgu maddesinin özelliklerine ve enjekte edilen doza göre burun dolgusunun oturması 1 hafta kadar da sürebilir.

Bu tarz işlemleri gerçekleştirmeden önce konu hakkında uzman  olan doktor araştırması yapmak memnuniyet ve sağlığınızı korumak amacıyla büyük önem taşıyor. Merdiven altı gerçekleştirilen işlemlere fiyat cazipliği nedeniyle ortak olmak çok da akıllıca olmayacaktır. Bu tarz işlemler günümüzde oldukça kolaylaşmış olsa da  ciddi sonuçlar taşıyan operasyonlardır.