Bakanlıkça yıllık çalışmalar kapsamında her yıl farklı illerde Halk Kültürü alan araştırmaları gerçekleştirilen proje, elde edilen bilgi ve belgeler Halk Kültürü Bilgi ve Belge merkezinde kayıt altına alınmasını içeriyor.

Söz konusu çalışma planı kapsamında Bakanlık tarafından Erzincan’a görevlendirilen 6 folklor araştırmacısı 12 Ağustos tarihine kadar Erzincan merkez ve ilçelerinde Halk Kültürü alan araştırması yapacaklar.

Araştırma öncesinde Erzincan kültürüne katkıda bulunmuş temsilcilerle bir araya gelen araştırmacılar bir toplantı gerçekleştirdi.
Toplantıya İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Şerif Akbina, Şube Müdürü Fatih Petek, Gazeteci -Yazar Halil İbrahim Özdemir, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Ruhi Kara, Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Oğuzhan Aydın, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Emekli Şube Müdürü Osman Ballı, Müze Müdürü Mustafa Bayam, Müze Müdürü Sanat Tarihçisi Vedat Güngör katıldı.

Mobil trafik eğitim tırında emniyet kemerinin önemi simülasyon ile anlatıldı Mobil trafik eğitim tırında emniyet kemerinin önemi simülasyon ile anlatıldı

Halk Kültürü Alan Araştırmasının ana başlıkları şu şekilde;
Köy seyirlik oyunları, 
Halk Takvimi ve meteorolojisi 
Gelenek ve Görenekler (doğum ve evlenme adetleri, aile ve akrabalık ilişkileri,kirvelik Vs.) 
Ölüm Adetleri – Halk inanışları (alevi inanışları) -Türbe ve Yatır 
Halk Edebiyatı (ağıt, ninni, bilmece, tekerleme, mani. Türkü, memorat vb.) 
Halk Mutfağı - Halk Ekonomisi - Geleneksel tarım 
Halk Edebiyatı (Aşık Edebiyatı Dengbejlik Geleneği)
 Yer Adları (ad verme geleneği lakaplar, atasözleri ve deyimler, yerel tarih)
Halk Mimarisi geleneksel meslekler, el sanatları