Kavanoz ile Çalkala

Kavanoza 1/3 oranında süt koyup çalkalarsanız sütü köpürtebilirsiniz. Çalkalama ne kadar hızlı olursa köpükler o kadar incelir. Sıcak sütle yapacaksanız elinize dikkat etmenizde fayda var.

El Mikseri ya da Blender ile Süt Köpürtme:

Diğer bir yöntemde ise el mikseri, elektrikli mikser veya blender ile sütü köpürtmek mümkün. Ancak el mikseri ile köpürtürken oldukça hızlı ve dikkatli davranmanız gerek zira bu işlem esnasında sütün soğuma ihtimali oldukça yüksek.

Çırpma Teli İle Süt Köpürtme

Neredeyse her yerde uygulanabilen bir yöntem olmasının yanında maalesef ki biraz uzun sürüyor ve kas gücü gerektiriyor. Bardak ya da kavanoz gibi derin bir kabın içerisine ister sıcak isterseniz de soğuk sütü koyun. Çırpma teli ile en az 6-7 dakika çırpın. Ne kadar çok çırparsanız o kadar güzel bir köpük elde edersiniz.

Büyük baloncukları parçalamak ve daha yoğun bir köpük tabakası elde etmek isterseniz, süt kabını arada bir tezgaha hafifçe vurun ve bu baloncukların sönmesini sağlayın.

French Press İle Köpürtme 

Süt köpüğü yapmak için en iyi ikinci yol, French Press kullanmaktan geçiyor. Evde kahve yapmak için bir French Press’iniz varsa, bunu kolaylıkla süt köpürtmek için de kullanabilirsiniz. Üstelik french press süt köpürtme en sık kullanılan yöntemlerden biri.
Bu yöntem, süt köpürtücü kadar hızlı çalışmasa da, ev ortamında mükemmel bir seçenektir. Fakat biraz kas gücü gerektirdiğini de hatırlatalım

Ütü süresini kısaltacak pratik bilgiler Ütü süresini kısaltacak pratik bilgiler

.Kahve İçin Süt Köpüğü Yapımı İpuçları

•    İlk ve en önemli şey; taze süt kullanmak! Taze süt en iyi köpüğü elde etmenin anahtarı. Sütünüz buzdolabında birkaç hafta kaldıysa köpürmeyebilir.
•    İyi bir köpük elde etmenin en iyi yolu mümkün olduğunca taze sütten geçer.
•    Sıcak süt, soğuk sütten daha fazla köpürür. Eğer maksimum miktarda köpük elde etmek istiyorsanız, sütü 60-68 dereceye kadar ısıtın. Fakat kaynamamalıdır, dikkat edin! Bunun için bir sıvı termometresi kullanabilirsiniz.
•    İçeceğe göre kullanacağınız köpüğün dokusu değişir. Cappuccino için daha kalın bir köpük gerekir. Dolayısıyla daha uzun süre köpürtülür. Latte için daha ince bir köpük yeterlidir.