Süper Ay Nedir?

Süper Ay kavramı çok karışık bir konu olmamakla birlikte, her zaman gerçekleşmez. Süper Ay dönemindeki dolunay, diğerlerine göre yaklaşık %12-14 arası daha büyük ve %30’a varabilen oranda daha parlaktır. İşte detaylar..

Gökyüzünde dolunay şöleni (3)_1280x854

Dünya’nın yegane uydusu olan Ay, gezegenimiz çevresinde yaklaşık 29.5 günlük bir dolanım süresiyle döner. Bu dolanım sırasında, gezegenimizin yörüngesinde bulunduğu yere göre, yeryüzünden bizim bakış açımız doğrultusunda aydınlık ve karanlık alanları değişir.

Yani, Ay’ın yarısı normalde Güneş tarafından aydınlatılırken, biz yörünge konumuna göre sadece bir kısmını görürüz. Bu durum ay evrelerini oluşturur. Dolunay evresinde ise Ay, Güneş – Dünya doğrultusunun hemen arkasında kalır (yani Dünya, Güneş ile Ay arasına girer) ve Güneş ışığını alan tüm yarımküresini görebiliriz.

Gezegenimizin çevresinde dönen Ay’ın yörüngesi tam daire şeklinde değil, eliptiktir. Bu nedenle, dolanımı sırasında kimi zaman Dünya’ya yakınlaşır, kimi zaman uzaklaşır. 1 aylık dolanımı sırasında en yakın (günberi – perigee) olduğu zaman ortalama 363.000 km, en uzak (günöte – apogee) olduğu dönemde ise ortalama 405.000 km mesafede yer alır.

Gökyüzünde dolunay şöleni (4)_1280x853

Dikkatinizi bu mesafelerin sabit olmadığına, bunların ortalama değerler olduğuna çekmek istiyoruz. Örneğin Ay’ın en yakın olduğu dönem 355 bin veya 370 bin km olabilir. Aynı şekilde, en uzak olduğu dönem 401 bin ya da 410 bin km olabilir. Bu farklılık da, her yıl yaşanan 12 dolunaydan birinin bize diğer dolunaylardan daha yakın mesafede gerçekleşeceği anlamına gelir. Bu yakın dolunaylar, bazen yılda birkaç kere olabilir. Sonuçta kaç tane yakın dolunay gerçekleşirse gerçekleşsin, içlerinden biri diğerlerinden daha yakın olacaktır.

Ok Gibi Kirpikler için 10 Maskara Hilesi Ok Gibi Kirpikler için 10 Maskara Hilesi

Süper Ay dönemindeki dolunay, diğerlerine göre yaklaşık %12-14 arası daha büyük ve %30’a varabilen oranda daha parlaktır.

Gökyüzünde dolunay şöleni (1)_1280x854