Dermatoloji (Cildiye) Uzmanı Dr. Asiye Yıldız, cilt bakımının her mevsim önemli olduğunu ifade ederken, yaz aylarında güneş, aşırı sıcak ve nem dolayısı ile cildin daha özenli bakıma gereksinim duyduğunu açıkladı.

Uzman Dr. Yıldız, güneşin cilt üzerindeki etkilerine değinerek, “Yapılan bilimsel çalışmalarda günde 10-15 dakika güneşe çıkmanın D-vitamini yapımı için yeterli olduğunu göstermektedir. Güneşe ilk maruz kalındığı günler özellikle çocuk ve açık ten renkli kişilerin daha çok dikkat etmesi gerekir. Birden bire uzun süre güneşe maruz kalındığında sıcak çarpması gibi şikayetlerin yanı sıra güneş yanıkları oluşmaktadır. Özellikle çocukluk çağlarında sık gerçekleşen güneş yanıkları ileri yaşlarda melanom gibi deri kanserlerine neden olabilmektedir” diye konuştu.

Dr. Asiye Yıldız, cilt bakımına her mevsim özen göstermesi gerektiğinin de altını çizerek, “Yaz aylarında güneş, aşırı sıcak ve nem dolayısı ile cildimizin daha özenli bakıma gereksinim duymaktadır. Güneşin cildimiz üzerine olumlu etkileri olmakla birlikte özellikle son yıllarda zararlı etkilerinin de olduğu sıklıkla vurgulanmaktadır. Bu nedenle yaz aylarında cildimiz için daha özenli olmalıyız” dedi.

“Doğru güneş koruyucuyu seçmek önemli”

Güneşten korunmak için kullanılan koruyucular hakkında bilgi veren Dr. Asiye Yıldız, “Uzun süre güneşe maruz kalmak cildin erken yaşlanması, cilt kuruluğu ve cilt lekeleri gibi masum cilt sorunlarının yanı sıra cilt kanseri gibi ciddi sorunlara da neden olmaktadır. Bu nedenlerle yaz aylarında düzenli güneş koruyucular kullanılmalı, şapka, güneş gözlüğü, kıyafetler ile koruma sağlanmalıdır. Güneş koruyucu krem seçiminde de dikkatli olunmalıdır. Hem ultraviyole A hem de ultraviyole B’ye karşı koruyucu özelliği olan ürünler tercih edilmelidir. Kadınlar makyaj yapacak ise önce güneş koruyucu sürüp daha sonra makyajını yapmalıdır. Titanyum dioksit gibi fiziksel koruma sağlayan ürünler bebek ve gebelerde tercih edilebilir. Cilt bakımı ve koruyuculuk açısından güneş kremlerinin dışarı çıkmadan/güneş maruziyeti başlamadan yarım saat önce sürülmesi önemlidir. En uygunu her sabah yüz temizlendikten hemen sonra güneş koruyucu kremin sürülmesi alışkanlığının edinilmesidir” şeklinde konuştu.

Kareli A4 kağıdına dikkatlice bakın, cevabınız B şıkkı ise… Kareli A4 kağıdına dikkatlice bakın, cevabınız B şıkkı ise…

“Ayak bakımı yaz kış aksatılmamalı”

Son olarak ayak bakımına değinen Cildiye Uzmanı Dr. Asiye Yıldız, “İdeal bir güneş koruyucu tere ve suya dayanıklı olmalıdır. Bazı kremlerin su geçirmez özelliği bulunsa da yüz yıkandığı veya havuza ya da denize girildiğinde etkinliği azalır. O nedenle deniz veya havuzdan sonra 2-3 saatte bir güneş koruyucu kremi tekrarlamak uygun olur. Yaz aylarında sadece güneş değil havuz suyundaki kimyasal maddeler de cildimize olumsuz etki edebilir. O nedenle yaz aylarında özellikle tatile gitmeden önce derin peeling, laser ile cilt soyma tedavileri yapılmamalıdır. Bu tür uygulamaları yaz sonrasına ertelemek uygun olacaktır. Gün sonunda cilt, uygun bir cilt temizleyici köpük veya jel ile temizlendikten sonra cilt tipine uygun bir nemlendirici ile bakımı sağlanmalıdır. Ayak bakımı da yaz - kış dikkat edilmesi gereken bir konudur. Ayaklar her yıkamadan sonra çok iyi kurulanmalı ve tırnak bakımına, ayakkabı seçimine dikkat edilmelidir. Cilt bakımı, nemlendirici ve güneş koruyucu seçiminde, cilt tipi ve yapısına uygun ürünler seçimi konusunda dermatoloğunuzdan bilgi alınması uygun olur” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA