Ülkemizde bulunan kanyonlardan bir tanesi de enfes görseli ile kendine hayran bırakan Şuğul Vadisi. Özellikle Turistlerin yanında Sivaslı gençlerin en uğrak yerlerinden bir tanesi.Doğal görüntüsü ile büyülen bu vadi görmeye değer doğal zenginliklerimizden.

Vadide mevcut beton ve stabilize yürüme bandı üzerinde vadi gezildikçe, kayalıkların dikliği, oluşturuldukları doğal şekiller, içlerinden kaynayan sular ki bu sular kış aylarında sarkıtlar halindedir, ırmağın berrak, mavi suları ve içinde ışıldayan balıklar ve yer yer kavaklıklarda doğal olarak oluşmuş mağara ağızlarının yer aldığı görülmekte.

Şuğul Vadisi Gürün'de görülmeye değer önemli doğal güzelliklerden biri. Son dönemde yapılan çalışmalarla, kanyon girişinde bulunan yürüyüş yolunun kanyonun içine doğru uzatılması sağlanmış. Ayrıca, vadi girişinde bir balık lokantası ve kır kahvesi bulunmakta.

ŞUĞUL VADİSİ (4)_1280x852

Kayalıklarda meydana gelen doğal aşınmalar sonucu, iri kaya parçalarının ırmağa ve ırmak kenarlarına düşmesi, bazı kayaların ise ufalanması bu görsel zenginliği artırmakta. Vadinin bitki örtüsünü; dere kenarında söğüt, yamaçlarda ise yabani badem, kuşburnu ve sumak ağaçları oluşturmakta. Kayaların üzerinde nadiren ardıç ağaçları da görülmekte.

Nefeslerin tutulduğu Türkiye Cirit Şampiyonasında 3 sporcu attan düştü Nefeslerin tutulduğu Türkiye Cirit Şampiyonasında 3 sporcu attan düştü

Vadi jeolojik zamanlardan II. Zaman (Mezozoik) Kretase döneminde oluşmuştur. Oldukça sert ve dik kayalıklarla çevrili vadinin ana kayası sedimanterdir. Vadinin iki yamacı taşlık olup killi toprak yapısına sahip. Bunun yanında vadi tabanı gevşek granüllü strüktüre sahip kumlu topraktan oluşmakta.

ŞUĞUL VADİSİ (2)_1280x621

Nasıl Gidilir?

Malatya - Kayseri Devlet Karayolundan (D300) Gürün ilçe merkezine Kayseri yönünde yaklaşık 2 km mesafe uzaklıktaki Şuğul Mahallesine ayrılan tali yoldan yaklaşık 3,5 km gidildiğinde Şuğul, Mağarabaşı ve Kuşkayası Mevkilerinde yer alan "Gürün Tohması" da denilen Gövdeli Dağından kaynaklanan ırmağın aktığı etrafı dik kayalarla çevrili dar vadiye ulaşılmaktadır.

ŞUĞUL VADİSİ (3)_720x960

Yolunuz Sivas’a düşerse görülmeye değer en güzel yerlerden birisinin Şuğul Vadisi olduğunu aklınızın bir köşesine yazın.