Rüyada bostan ile ilgili çeşitli semboller hangi mesajı veriyor?  Bir sembol her rüyada aynı anlamı vermeyebilir. Görülen rüyanın içeriği ve  beraberindeki diğer sembollerle birleşmesi farklı manalar içerebilir. aşağıda verilenler genel manada bu sembollerin ne içerdiğidir.

Rüyada bostan görmek, istiğfara, istiğfar da bostana delâlet eder. Rüyada bostanını suvardığını görmek, ehline yakınlığa işarettir.

Rüyada yaprakları kurumuş, dökülmüş ve sararmış bir bostana girdiğini görmek, üzüntü ve kedere alâmettir. Yine denilmiştir ki: Rüyada bostan görmek kadına delâlet eder. Zira kadın da su ile sulanıp hamile olur ve çocuk doğurur.
Rüyada görülen bostan kadın ile tabir edildiğinde, o bostanın ağacı, kadının ailesi ve çocuğudur. Bostanın meyvesi de bu şekilde tabir olunur.

Rüyada bilinmeyen bir bostan görmek, Kur'ân-ı Kerim'e delâlet eder. Çünkü Kur'ân-ı Kerim'i okuyanlar arasında onun hikmet meyveleri daima değiştirilip toplanmaktadır.
Bostanda nice çeşit meyveler ve çiçekler mevcutsa, Allah'ın kitabı Kur'ân'da da nice irfan incileri ve hikmet meyveleri mevcuttur.

Kur'ân-ı Ke-rim'de olan müjde ve korkular bostanın tatlı ve ekşi meyveleri mesabesindedir. İnsanlardan kimi tatlı, kimi ekşi sever. Kur'ân-ı Kerim de kimine müjde, kimine azap haberleri ile doludur. Bostan görmek, güzel cennetin nimetlerine de işarettir. Çünkü Araplar bostana "Cennet" ismi vermişlerdir.

Yine bostan görmek çarşıya, gelin-güveyi odasına, kendisinden istifade edilen mal ve mülke delâlet eder. Bostanda görülen ağaç, o gelinin sofrasına, meyvesi de yiyeceklerine alâmettir.

Rüyada Bostan Ekmek

Rüyada bostan ekmek, rüya sahibinin ekmeğinin de kazancının da helal olduğuna ve helal yollardan, alın teri, bilek gücü ile kazanılmasına işaret eder. Kişi, hak yolundan, ayrılmadan, inancını eksiltmeden ve ekmeğini lekelemeden rızkını çıkartıyor demektir.

Çiğ Köfte Kıvamında Kısır Tarifi (Böylesini hiç denemediniz) Çiğ Köfte Kıvamında Kısır Tarifi (Böylesini hiç denemediniz)

Rüyada Bostan Sulamak

Rüyada bostan sulamak, işlerin açılmasına, hayatın düzene girmesine, uzun zamandan beri hallolmayan sorunların çözüme kavuşturulmasına işaret eder. Rüya sahibinin hayatında mutluluk verici güzel gelişmeler yaşanacak, kişi huzura ve esenliğe kavuşacak diye tabir edilir.

Rüyada Bostan Olmak

Rüyasında bir bostan olduğunu ve zengin sebze ve meyve verdiğini gören kişi hem maddi zenginliğe hem de gönül zenginliğine sahip olan kişidir. Nerede bir fakir ya da düşkün var onlar için seve seve malından ve parasından vermeye hazırdır derler.

Rüyada Bostan Sebze ve Meyve Bahçesi Görmek

Rüyada bostanda sebze ve meyve bahçesi görmek, büyük şans ve büyük zenginlik olarak değerlendirilir. Kısmet ve şans kapılarının açılacağına, malın ve paranın da arttıkça artacağına delalet eder. Kişi Allah’ın nimetlerinden istediğinin de fazlasından faydalanacaktır diye yorumlanır.

Rüyada Yeşil Bostan Görmek

Rüyada bakımlı, güzel ve yeşil bostan görmek sağlıklı, mutlu ve uzun yaşamaya, hayattan her istediğini elde etmeye ve doyasıya eğlenip tadını çıkarmaya tabir edilir. Rüya sahibinin dilediğince bir hayatı olacağı, huzurunun ve keyfinin de yerinde olacağı anlamına gelir.

Bostandan Sebze ve Meyve Topladığınızı Görmek

Rüyanızda bostandan sebze ve meyve topladığınızı görmek; hayatınız boyunca yaptığınız çalışmaların artık sonucunu göreceğinize, bu nedenle sükûn ve huzura kavuşacağınıza ve bundan sonra da sıkıntı nedir bilmeyeceğinize işaret eder.

Bostanı (Bahçeyi) Kazarak Ektiğini Görmek

Rüyanızda bir bostanı (bahçeyi) kazarak ektiğinizi görmeniz, kazanç elde etmek için bir işe para yatıracağınıza; rüyada bostanın mahsul verdiğini görmek, teşebbüste bulunduğunuz işinizden fazla oranda gelir elde edeceğinize delalet eder.

Bostana Tohum Ektiğinizi Görmek

Rüyasında bir bostana tohum ektiğini gören kimsenin bir evladı olur. 

Bostanı Bel Küreği ile Kazdığını Görmek

Bir kimsenin rüyasında bir bostanı bel küreği ile kazdığını görmesi ise o kişinin evleneceğine delalet eder.

Rüyada bostan ve bostan ile ilgili sahneleri günlük hayatta bostan ile bir alakanız olmadığı halde gördüyseniz bir mesaj içeriği olarakta görebilir ve bu şekilde değerlendirebilirsiniz.