Kendine has özellikleri ve farklı göz renkleriyle öne kentin en önemli değerleri arasında bulunan Van kedileri, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) bünyesinde kurulan Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde yürütülen çalışmalar sayesinde nesli korunuyor.

Merkez bünyesinde bilimsel çalışmaların yürütüldüğü YYÜ yerleşkesindeki Van Kedi Villası'na gelen ziyaretçiler, hem kedileri seviyor hem de fotoğraf çekiyor.

Erkek Modası: Takım Elbise ve Kravattan Daha Fazlası! Erkek Modası: Takım Elbise ve Kravattan Daha Fazlası!

Havalandırma alanları, havuzları, oyun salonu ve dinlenme odaları gibi bölümlerin bulunduğu Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde, Van kedilerinin popülasyonunun artırılması, saf ırkların elde edilmesine yönelik çalışmalar da sürdürülüyor.

Anaç kedilerden faydalanılarak her yıl yeni yavruların yetiştirildiği merkezde, yılda iki dönem şeklinde dünyaya gelen yavru kedilerden 100'ü "Her Eve Bir Van Kedisi Projesi" kapsamında sahiplendiriliyor.

Adı, ırkı, cinsiyeti, göz rengi, doğum tarihi, kuyruk özelliği, rengi, işitme durumu, kimlik ve çip numarasının yazıldığı "uluslararası sağlık karnesi" çıkarılan kediler, aşıları yapıldıktan sonra belirlenen ücret karşılığında sahiplerine teslim ediliyor.

Yıllar önce nesli tükenme tehlikesi altında olan Van kedilerinin sayısı, merkezde yürütülen çalışmalar sayesinde artırılarak, nesli tükenmekten kurtarıldı.

Kaynak: AA