Turistler, Dünyanın ikinci, Türkiye’nin en büyük krater gölü olan Nemrut Krater Gölü’nde kamp yapmak istedi.  Ancak turistlerin kurdukları çadıra anne ve yavru ayıların parçladı. Şans eseri çadırın o esnada boş olması muhtemel bir faciayı önledi.

Tüm Mamalarda %40 İndirim/Mama/Su Kabı/Tüy Toplayıcı/Tuvalet/Kedi Kumu Küreği/Kedi Tasması/Oyuncağı/Çantası ŞOK EKSTRADA Tüm Mamalarda %40 İndirim/Mama/Su Kabı/Tüy Toplayıcı/Tuvalet/Kedi Kumu Küreği/Kedi Tasması/Oyuncağı/Çantası ŞOK EKSTRADA

Öte yandan ayıların çadırlara yemek kokusundan dolayı veya yemek olabilme ihtimali ile saldırdıkları tahmin ediliyor. Bitlis Eren Üniversitesinden (BEÜ) Dr. Öğretim Üyesi Cihan Önen, insanların ayıların doğal yaşam alanlarını işgal ettiklerini, bunun da son derece tehlikeli olduğunu kaydetti. Önen, “Çok uzun yıllardan beri doğa, gökyüzü ve su altını gözlemlemekteyim. Yakın zamanda gökyüzünü gözlemlerken çok trajedik bir olaya tanık oldum. Anne ve yavru ayı turistlerin olduğu çadırın etrafında dönüp keşif yapmaktaydı. Daha sonra bir anda anne ayı önce kokladı sonra çadırın üstüne çıkıp çadırı parçaladı. Muhtemelen turistlerin burada yemek pişirmesi sonucunda çadırın içinde bir koku kalmış. Ayı da yemek olduğunu zannederek çadırın üzerine atlıyor. Ben ilk başta ne olduğuna anlam veremedim. Tuhafsadım birazda korktum, çünkü ayıların içinde en tehlikesi anne ayılardır. Daha sonra olabildiğince bağırarak ses çıkararak ayıyı oradan uzaklaştırmaya çalıştım, varsa çadırın içinde insanlara zarar vermesin diye. Bu çadırların bir kısmında insan vardı bir kısmında ise yoktu. Özellikle çadırın içinde insan olmaması bizim için çok sevindirici bir durum oldu. Biliyoruz ki ayıların pençeleri çok kuvvetli, cüsseleri çok ağır. Muhtemelen bir insana denk geldiği zaman ölümcül bir darbe oranı oluşturabilir” diye konuştu.


 

Kaynak: İHA