Bu günlerde soğuk olan her şeye aşk duyuyoruz, soğuk mekan soğuk yiyecek içecek ama aşırı sıcağa karşı aşırı soğuk vücut dengemizi bozuyor kan basıncını yükseltiyor buda kan damarlarının patlamasına neden oluyor. Bu konuda uzmanların uyarılarına uymak hayati önem taşıyor.

Soğuk duş almanın zararları

Kalp rahatsızlığı olanlar için riskli olabilir. Soğuk su, kan basıncını ve kalp atış hızını artırabilir. Bu da kalp krizi veya felç riskini yükseltebilir.

Kuduz Nedir, Nasıl Bulaşır, Belirtileri Nelerdir, Hangi Hayvanlarda Görülür? Kuduz Nedir, Nasıl Bulaşır, Belirtileri Nelerdir, Hangi Hayvanlarda Görülür?

Astım veya alerji gibi solunum problemleri olanlar için zorlayıcı olabilir. Soğuk su, bronşları daraltarak nefes almayı güçleştirebilir.

Cilt kuruluğu veya egzama gibi cilt problemleri olanlar için zararlı olabilir. Soğuk su, cildin doğal yağlarını azaltarak cildi kurutabilir ve tahriş edebilir.

Soğuk Su İçmenin Zararları

Soğuk su içmek, migren ağrılarını tetikleyebilir.

Soğuk su içmek, vücuttaki mukus miktarının artmasına neden olabilir. Bu durum bağışıklık sistemi için adeta bir tehlikedir ve zamanla daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Soğuk su tüketimi kalp atış hızını düşürür. Bu durum da ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Soğuk su zararları bunlarla sınırlı değil! Aşırı miktarda soğuk su tüketmek karın ağrısı, mide ağrısı ve kabızlığa neden olabilir.

Yaz sıcakları, genel vücut sağlığı için olumsuz etkilerinin yanı sıra kalp sağlığı için de çeşitli tehlikeleri beraberinde getirebiliyor. Beslenme ve uyku düzeni, kıyafet seçimi, vücudun soğuk-sıcak dengesinin korunması ve güneşten korunma, kalp hastalarının yazın dikkat etmesi gereken önemli noktalar arasında yer alıyor. Duş alınan suyun soğuk olması ya da klima havasına doğrudan maruz kalınması gibi durumlar kalp sorunlarını tetikleyebiliyor.

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanları: “Terleme ve derinin sıcaklığı vücuda eşit dağıtma çabası, temel olarak bunu sağlar. Bu uğraş kalp hızını artırır ve kan basıncının düşmesine neden olarak kalp damar sistemine ek bir yük bindirir. Bu yük, bilinen kalp hastalığı olan kişilerde belirtilerin kötüleşmesine neden olabilir. Kalp damar hastalığı olan bir insanda göğüs ağrısı başlayabilir ya da kalp yetersizliği olan birinde nefes darlığı gelişebilir veya artabilir".

SOĞUK DEĞİL, SERİN ORTAMDA DİNLENİN
Hava sıcaklığının çok yüksek olduğu yazlık bölgelerde 40-50 derece sıcaktan, klimanın çalıştığı 18-20 derecelik bir ortama girmek, özellikle kalp hastaları için hayati risk oluşturabilmektedir. Klimalı ortamlar akciğer hastalıklarına da neden olabilmektedir. Hastanın akciğerlerdeki oksijen kapasitesine ait bir bozukluk, kalp krizine ve kalp yetmezliğine yol açabilmektedir. Bu nedenle klimalı ortamda bulunulacaksa, ideal klimalı ortam ısısının 22 derecenin altında olmaması çok önemlidir. Klima kullanımında önemli olan, soğuk değil serin ortamlar oluşturulmasıdır.

KALP HASTALARININ DİKKAT ETMESİ GEREKENLER
● Gün içerisinde özellikle öğle ve öğleden sonra saat 16.00’a kadar olan sürede açık havada bulunmayın.
● Güneşin altında 15 dakikadan fazla kalmayın.
● Eğer güneşli bir havada açık havada vakit geçirecekseniz, mutlaka yeterli miktarda su içmeye dikkat edin.
● Yorucu fizik aktivitelerden kaçının, yaz aylarında düzenli bir egzersiz programına başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.
● Sıvı kaybını artırmayacak pamuklu, açık renkli giysiler giymeye, şapka ve gözlük takmaya özen gösterin.
● Yürüyüş öncesi ve sonrası mutlaka yeterli miktarda sıvı alın.
● Yürüyüş aralarında gölge ve serin yerlerde dinlenerek ve nefes alarak kalp sağlığınızı koruyun.
● Tatil beldelerinde deniz ve havuz kenarında alkollü ve kafeinli içecekler içmekten kaçının.
● Klima derecesini ortalama 22-23 derecede tutun.
● Çok soğuk deniz, havuz veya soğuk duşa girmek kalp sağlığı açısından risklidir. Bu yüzden ılık su tercih edin.
● Sauna ve hamam gibi aşırı sıcak ortamlardan uzak durun.
● Düzenli ve dengeli beslenin. Özellikle Akdeniz tipi beslenme programı uygulamaya özen gösterin.