Ebeveyn-çocuk ilişkisine dikkat! Ebeveyn-çocuk ilişkisine dikkat!

Stres, insanları psikolojik ve fiziksel anlamda etkilediği gibi saç sağlığını da olumsuz yönde ektiler. Bu nedenle dönem dönem strese bağlı olarak, saç dökülmesi problemleri meydana gelebilir. Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen strese bağlı saç problemlerinde saçlar zayıflar, güçsüzleşir ve dökülmeye başlar. Bu gibi durumlarda saç dökülmesi genel olarak saç tepesinde ve şakaklarda başlar.

Bunun yanı sıra genetik faktörler, beslenme düzeni, ilaç kullanımı gibi durumlar da saç dökülmesini artırır. Beden sağlığını doğrudan etkileyen bir faktör olan stres, saç sağlığını da etkiler. Yoğun stres altında, vücuttaki hormon dengesi değişir ve bu durum saç köklerini zayıflatır. Saç köklerinin güçsüzleşmesiyle birlikte ise strese bağlı saç dökülmeleri meydana gelir. Bu dökülmeler, stres durumuna bağlı olarak kısa ya da uzun süreli olarak gerçekleşebilir.

Yoğun bir iş hayatı ve sorumluluklar sonucunda strese bağlı saç dökülmeleri meydana gelebileceği gibi, sağlık sorunları da saç dökülmesini hızlandırır. Strese bağlı saç dökülmesini önlemek için ise öncelikle stres faktörlerini ortadan kaldırmak gerekir.