Temizlik yaparken çamaşır suyu kullanmadan içi rahat etmeyenlerden misiniz? O halde birçok kez çamaşır suyu lekesiyle karşı karşıya kalmışsınız demektir. Hijyen sağlayım derken en sevdiğiniz kıyafetleriniz ya da halılarınız fark etmeden çamaşır suyu lekesi olabilir. Peki çamaşır suyu lekelerinden kurtulmak mümkün mü? 

"Çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar?" sorusuyla karşılaşıyorsanız muhtemelen temizlik bağımlılarından birisiniz demektir. Bazı yöntemlerle çamaşır suyu lekelerinden kurtulmak sanılanın aksine, birçok lekeden daha kolay. İşte çamaşır suyu lekelerinden kurtulmak için ihtiyacınız olan taktikler…

*Çamaşır suyu lekelerinden beyaz sirke, metil alkol, Sodyum tiyosülfat gibi malzemelerle kurtulmak mümkün!

İşte yapmanız gereken birkaç şey:

Öncelikle biraz metil alkol ve pamuk temin etmeniz gerekir.

Metil alkol dolu olan kabın içerisine pamuğu batırın.

Pamuğu çamaşır suyu lekesinin olduğu kısma bırakın.

Bu şekilde bir gece bekletin.

Ertesi gün eşya üzerindeki çamaşır lekesinin tamamen arındığını görebilirsiniz.

Sırasıyla aşamalı şekilde bu uygulamayı gerçekleştirmek suretiyle, çamaşır suyu lekesinden kolaylıkla kurtulmanız mümkün. Hangi eşya olursa olsun bu uygulamayı rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

ÇAMAŞIR SUYU LEKESİNDEN KURTULMAK İÇİN YÖNTEMLER

Beyaz sirke

Beyaz sirke çamaşır suyu lekesinden kurtulmak için ilk başvurulacak yöntemlerden olabilir. Önce çamaşır suyu lekesinin bulaştığı kumaşı suyla durulamalısınız. Ardından bir bez parçasını beyaz sirkeye batırarak iyice nemlenmesini sağlayın. Bu bezi lekenin olduğu bölgeye uygulayın ve leke çıkana kadar işleme devam edin.

Metil alkol

Çamaşır suyu lekeleriyle savaşırken başvurabileceğimiz bir yöntem de metil alkoldür. Ancak metil alkol kullanırken dikkatli olunması gereken bir maddedir. Kullanırken çocuklarınızdan uzak tutulması tavsiye edilir.

Metil alkol kullanırken şu adımları uygulayın:

Uygulamaya geçmeden önce maske ve eldiven kullanmanız gereklidir.

Bir kap içerisine metil alkol doldurun.

Lekeli kıyafeti düz bir zemine serin, bir pamuk yardımıyla alkolü lekenin bulunduğu yüzeye uygulayın.

Uyguladıktan sonra kıyafeti bir gün bekletin ve çok düşük bir derecede yıkayın.

Kuruttuğunuzda çamaşır suyu lekesinden kurtulmuş olacaksınız.

Ancak metil alkolü kullanırken dikkatli olun, cildinizi tahriş edebilir.

Sodyum tiyosülfat

Çamaşır suyu lekelerinden kurtulmak için başvurabileceğiniz bir yöntem de sodyum tiyosülfattır. Bu ürünü internet üzerinden ya da marketlerden temin edebilirsiniz. Bir kabın içine su ekledikten sonra 2 yemek kaşığı sodyum tiyosülfat ilave edin. Lekenin bulunduğu yüzeye uygulayıp çamaşırınızı düşük ayarda yıkayın.

Güneş ışığı

Çamaşır suyu lekelerini çıkarmak için denenebilecek bir yöntem de güneş ışığıdır. Çamaşır suyu lekesi olan kumaşı güneş ışığı alan bir bölgeye bırakırsanız kumaşın rengini ağartarak lekenin yok olmasını sağlayabilirsiniz. Diğer teknikler kadar tercih edilmese de sonuç alamadığınız durumlarda için deneyebilirsiniz.

Kumaş Boyası

Tüm yöntemleri kullanıp sonuç alamadıysanız lekenin bulaştığı bölgenin renginde bir kumaş boyası alarak lekenin üzerine uygulayabilirsiniz. Böylece çamaşır suyunun bıraktığı izden kurtulabilirsiniz.