LAVANTA YAĞI SERPİŞTİRİN ÇİÇEKLERİNİZ KURTULSUN

Serpiştirme yöntemi için öncelikle yaprakların alt kısmına ve üst kısmına dikkatlice bakılmalıdır. Eğer bitler görülürse, bitkilerin zarar görmemesi için hemen müdahale edilmelidir. Bunun için, bitlerin bulunduğu bölgelere bir miktar ilaçlı su veya doğal bir karışım dökülmelidir.

Doğal karışımlar, kimyasal ilaçlara göre daha sağlıklıdır ve bitkilerin sağlığına zarar vermezler. Örneğin, bir miktar suya birkaç damla biberiye yağı veya lavanta yağı eklenerek karıştırılabilir. Bu karışım, bitleri uzaklaştıracaktır.

bir başka yöntem ise sıvı arap sabunu. Sıvı arap sabununu bir siprey kutusunda sulandırarak tüm bitkiyi kuru yeri kalmayacak şekilde püskürterek ıslayın. bu yöndtemi ikigün ara ile tekrarlayabilirsiniz.

Diş Macunu, Duş Jeli, Bebek Kolonyası ve Torku Ürünlerinde BİM İndirimi! 10 Ekim 2023 BİM Aktüel Ürünler Kataloğu Diş Macunu, Duş Jeli, Bebek Kolonyası ve Torku Ürünlerinde BİM İndirimi! 10 Ekim 2023 BİM Aktüel Ürünler Kataloğu

Yaprak biti ile mücadele yöntemleri:

İşte o yöntemler

Sebzelerde yaprak biti ile mücadele için en sık kullanılan ve en etkili yöntem karşımıza sebzelerin üzerinin yün ile kapatılması olarak çıkar.
Seralarda mücadele için en etkili yöntem hava deliklerinin gazlı bez ile kapatılmasıdır.
Meyve ağaçlarında; bit bulunan dal budanmalıdır.
Evde bulunan bitkilerde karşılaşılan yaprak biti musluk altında yıkanmalıdır. Ayrıca evdeki bitkiler için doğal yöntemlerle hazırlanılan yaprak biti ilaçları kullanılabilir.
Tüm bitkiler için zirai yaprak biti ilaçları kullanılabilir.

Yaprak biti ile mücadele için en önemli yöntem; daha yaprak biti ile karşılaşmadan önlem almaktır.

Yaprak biti neden olur?

Yaprak bitleri; bitkileri öldüren, kurutan ve hatta bitkilerin gelişimlerini engelleyen bir küçük hayvanlardır. Genellikle renkleri yeşil ve sarı olan bu bitlerin boyları 1-4 mm'dir. İnsanlara direkt zararı bulunmayan çok hızlı üredikleri için onları fark etmek oldukça güçtür. Bu bitler bitki öz suları ile beslendikleri için bitkilerde karşımıza çıkarlar.