Konuyu değerlendiren uzmanlar, "Erişkinlikte gördüğümüz ruhsal sorunların çoğu aslında çocuklukta başlıyor ve ne kadar erken başlarsa ilerde o kadar ağır seyrediyor. Örneğin anne ya da babada depresyon varsa çocuk bunu içselleştiriyor. Ailede hasta ya da kayıp olması, akran zorbalığı, yalnızlık, kendini beğenmeme, onaylanmama, ekran karşısında fazla vakit geçirme gibi durumlar da depresyona yol açabiliyor.

Mevsim Geçişlerinde Hasta Olmamak İçin Vücut Direncinizi Korumaya Dikkat Edin Mevsim Geçişlerinde Hasta Olmamak İçin Vücut Direncinizi Korumaya Dikkat Edin

Depresyondaki çocukların anormal bir şekilde uyuduklarına ve okula gitmek istemediklerine dikkat çeken uzmanlar, ailelerin durumu fark eder etmez çocukla oturup açıkça konuşmaları ve çocuğu çeşitli aktivitelere yönlendirmeleri gerektiğini söylüyor. Pandemi döneminin depresyon oranlarını çok yükselttiğini belirten uzmanlar, "Tedavi noktasında, özellikle orta ve ağır vakalarda terapinin yanı sıra ilaç da verilmesi gerekiyor. Eğer tedavi edilmezse beyin bir müddet sonra öyle kalmayı öğreniyor ve durum daha da zorlaşıyor. Hafif depresyonda yüksek dozda Omega3 vermenin de bulguları yarı yarıya azalttığı belirtiliyor" dedi.