Enteresan kişiliği ve şaşırtıcı hayat tarzı ile Erzum’da dağların oğlu olarak bilinen Bülent Erkan Eskimo’ya özendi.

Yaşadığı yörede oldukça meşhur olan Dağların Oğlu Bülent Erkan doğal yaşama kendini adayarak Eskimo  evi inşa etti. İglo olarak bilinen bu evde yaşamaya başlayan Erkan, doğa ile iç içe olmaktan büyük keyif yaşıyor.

Erzurum Valiliği’nden yasaklama kararı Erzurum Valiliği’nden yasaklama kararı

Erkan, Erzurum’a 144 kilometre uzaklıkta ve bin 180 metre yükseklikte bulunan Yedigöl Mahallesi'nde anne ve babasıyla yaşıyor. Aynı zamanda dağcılık eğitimi alan Bülent Erkan, igloda yaşamaya başladı. Kar kalınlığının 2 metreyi bulduğu, hava sıcaklığının ise zaman zaman sıfırın altında 20 dereceye kadar düştüğü gecelerde, mahalleye 3 kilometre mesafede elleriyle yaptığı igloda kalan Bülent Erkan, doğal yaşamı sevdiğini dile getirdi.

“Doğada yaşam benim vazgeçilmezim” diyen Erkan,
İçme ve çay için kar suyunu eriten, yemeğini soba olarak yaptığı kütüğün içerisini yakarak hazırlıyorum. Yazın çadırda, kışın da kestiğim kar kütleleri ile yaptığım iglo evde kalıyorum. Doğayı çok sevdiğim için şartlar ne olursa olsun buralardan kopamıyorum. Hayatım hep doğada geçti. Doğada vakit geçirirken büyük bir heyecan yaşadım. Doğadaki canlıları görmek, onları görüntülemek benim en büyük hobim. Yaban hayatı çok seviyorum. Bu yüzden bana 'Dağların Oğlu' diyorlar. Yiyeceğe para vermiyorum. Yazın doğada yenilebilir 70'e yakın bitki türü var. Çayımı bile topladığım papatya, kekik ve altın otundan yapıyorum. Çiriş, evelik, ısırgan, kuşburnu, dağ soğanı, dağ sarımsağı ve buna benzer bitkileri de kurutup kışın tüketiyorum. Yaz, kış yaptığım kavut çorbası ise muhteşem. Doğada balık dışında hiçbir canlıyı öldürüp yemem. Hep doğal besleniyorum. Bugüne kadar doktora gittiğim yoktur. Günlerce yürürüm. Vücudumda zerre yağ yok" dedi.

Yeni ve farklı bir hayat tarzı benimseyen ‘Dağların Oğlu’ lakaplı Erzurumlu Erkan farklı ve üretici kişiliği ile dikkat çekmeye devam edecek gibi görünüyor(İHA)

Editör: Merve Kiraz