57. Pancar Alım Kampanyası Devam Ediyor
Kampanya hakkında bilgiler veren Erzincan Şeker Fabrikası Müdürü Hakan Çelik açıklamasında: “Fabrikamızda bu yıl şekerin ham maddesi olan şeker pancarı üretimi için Erzincan Merkez, Kelkit, Suşehri ve Şiran olmak üzere toplam 4. Ziraat Bölge Şefliğimize bağlı olarak 86 köyde 2 bin 158 çiftçi, ailesiyle 230 bin ton pancar üretim kotası karşılığı 35 bin 300 dekar sahada sözleşmeli olarak pancar ekimi yapılmıştır. Bu sahada elde edilecek bedeli ödenen pancar ürünü rekolte miktarı 180 bin ton civarında olacaktır. 2013 yılında pancar eken üreticilerimize ürün karşılığı yaklaşık olarak 27 Milyon TL pancar bedeli ödemesi yapılacaktır. Bu üretimi gerçekleştirmek için bu güne kadar üreticilerimize ayni ve nakdi avans olarak pancar bedelinin yaklaşık %35’ine tekabül eden 9,6 Milyon TL avans ödemesi yapılmıştır. Bundan sonraki dönemlerde de akdedilen pancar üretim sözleşmesi çerçevesinde üreticilerimize avans ödemelerimiz devam edecektir. Üreticilerimizin daha pancar ürünün teslimini tamamlamadan ürün bedelinin önemli bir kısmı şirketimizce ödenmiş olacaktır. Üreticimizin 2013 yılında ürettikleri ürünler, bölge şefliklerimize bağlı alınarak fabrikamıza sevk edilecektir. Ayrıca taşra bölgelerindeki üreticilerimiz ürünlerini fabrika merkez kantarına doğrudan da teslim edebileceklerdir. Bu şekilde ürün teslim eden üreticilerimize nakliye bedelleri ile birlikte nakliye prim ve tazminatı ilave edilerek ödeme yapılacaktır. Burada bir hususa vurgu yapmak isterim. Üreticilerimizin pancarlarını yapraksız, topraksız, çürükleri ayıklanmış ve başları düzgün kesilmiş olarak teslim etmeleri gerekmektedir. Aşırı çamurlu, topraklı, yapraklı ve taşlı gelen pancarlar pancar boşaltma ve temizleme makinelerinde arızalara neden olmakta bu durum da üreticilerimizin uzun süre beklemelerine ve mağduriyetlerine yol açmaktadır.
Ayrıca otomatik analiz sonucunda yüksek firelere ve düşük polar şeker oranına neden olmaktadır. Pancara gelen toprak yüzyıllar sonucu oluşmuş ve tarlanın en verimli toprağıdır. Bu topraklar tarlada taşındığında tarlalarımız gittikçe verimsizleşmektedir. En önemli hususlardan biri de çamurlu, taşlı ve yapraklı pancarlar fabrika kanallarını tıkamakta pancarın işlenmesini zorlaştırmakta ve pancarın siloda beklerken çabuk bozulmasına yol açmaktadır. Fabrikamızda şeker üretimi 27.09.2013 tarihinde başlamış olup 24 saatte ortalama bin 850 ton pancar işlenmektedir. Pancar işleme kampanyamız yaklaşık 24 bin ton kristal şeker, 6 bin ton melas ve 47 bin ton yaş pancar posası üretilmesine hedeflenmektedir. Fabrikamız bu kampanya döneminde ihtiyaç duyduğu yaklaşık 7 Milyon Kw’lık elektrik enerjisini kendi türbinlerimizde üretilecektir.
Ayrıca şu anda devam eden kampanyamızla, şeker pancarı, pancar posası, melas, kömür ve kireç taşının nakliyeleri ile yöremizdeki taşımacılık sektörüne de büyük katkı sağlayacaktır. Yine fabrikamızda yan ürün olarak üretilecek olan yaş pancar posası ve melas gibi hayvan beslenmesinde kullanılacak olan karbonhidratlarca zengin yemlerin, yöre ve ülke besiciliğinin gelişmesine ve ülkemiz mayacılık sanayisine önemli katkıları bulunmaktadır. Bu ürettiğimiz şekerler doğaldır. Her zaman pancar şekerini tüketelim. Böylelikle sağlıklı olalım. Bu vesile ile 57. kampanyamızın, yöremize, sanayimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.  

doğu

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner37