Kamu Sen'e Göre Asgari Geçim Endeksi
Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2014 yılı Mart ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı.
Konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan Türkiye Kamu Sen Erzincan İl Temsilcisi Erdal Polat ise: “ Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan Mart 2014 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 1.911,78 TL olarak hesaplandı. Dört kişilik bir ailenin insan onuruna yaraşır bir hayat sürmesi için gerekli olan en düşük tutarı ifade eden refah sınırı ise 3.866,28 Lira olarak belirlendi. Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin refah sınırının bir önceki aya göre %1,26 oranında arttığını ortaya koydu. Açlık sınırı ise bir önceki aya göre %0,66 oranında arttı ve 1.470,09 Lira olarak hesaplandı. Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 2014 yılı Mart ayında 1.528,4 Lira olarak tahmin edildi.

DÖRT KİŞİLİK BİR AİLENİN AYLIK GIDA HARCAMASI “938” TL’YE ULAŞTI
        
Polat: Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Mart 2014 verilerine göre günlük 31,28 TL olduğu belirlendi. Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 938,4 TL oldu. Mart 2014 itibarı ile ortalama 2 bin 159,10 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının %43,46’sını oluştururken, Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde bulunan konut gideri ise Mart 2014 ortalama maaşının %27,33’üne denk geldi. Buna göre bir memur, ortalama maaşının %70,79’unu yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldı. Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Mart 2014 maaşından geriye yalnızca 630,67 TL kaldı. Bir önceki yılın Aralık ayından bu yana açlık sınırı 43,44 yoksulluk sınırı 58,62 TL refah sınırı ise 163,95 TL arttı. 2014 yılı başında 123 TL zam alan bir memurun aldığı zam Mart ayı itibarı ile tamamen eridiği gibi 2013 yılı Aralık ayı seviyesine ulaşabilmesi için aylık 40,95 TL zamma daha ihtiyaç duyduğu görüldü. Başka bir ifadeyle memur maaşı aldığı zamma rağmen son üç ay içinde 2013’ün Aralık ayına göre 40,95 TL eridi. Maaşlardaki reel erime ortalama %1,90 oldu.

TÜRKİYE’DE ADİL BİR GELİR DAĞILIMI SAĞLANMALIDIR
 
Polat konuşmasına şöyle devam etti. Mart ayı Asgari Geçim Endeksi sonuçlarına ilişkin bir değerlendirme yapacak olursak “Bir memur maaşının ortalama yüzde 70 ini gıda ve barınmaya harcıyorsa, geriye kalan üç kuruşla nasıl geçinebilir”, “Mart ayı Asgari Geçim sonuçları bizleri yine yanıltmamış ve insanlarımızın yaşadığı geçim sıkıntısı bu ayda da artarak devam etmiştir. Gıda ve barınmaya maaşlarının %70’ini harcayan ortalama bir kamu görevlisi elinde kalan 630 TL civarındaki parayla, ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi birçok zorunlu ihtiyacını nasıl karşılayacaktır? Geçtiğimiz günlerde açıklanan enflasyon rakamlarındaki ciddi artışlar yaşanan sıkıntıları bir kez daha gözler önüne sermiş ve ekonomik gidişatın ifade edildiği gibi hiçte iyi olmadığı bir kez daha anlaşılmıştır. Türkiye’de bir an önce adil bir gelir dağılımı sağlanmalıdır. Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi’nin açıkladığı bu rakamlar dikkatli bir şekilde gözden geçirmeli ve Türk halkının geçim derdi altında nasıl ezildiğini çok iyi görülmelidir. Yıllık enflasyonun çift haneli rakamlardan oluşacağının artık aşikâr olduğu şu günlerde, Kamu çalışanlarını Toplu Sözleşme masasında yarı yolda bırakarak, onlara enflasyon farkını dahi çok gören zihniyette bu rakamlardan utanç duymalıdır. Tarihi başarı diyerek adlandırdıkları 123 TL yılın üçüncü ayına gelindiğinde çoktan eksiye dönmüş ve ne yazık ki memurlar tarihi başarı yerine tarihi bir yenilgiye uğratılmışlardır” şeklinde konuştu.  

doğu

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.