Vanilya

Kızartma yaptıktan sonra geçmek bilmeyen bir koku kaldıysa, boş bir tava alın ve içerisine 1 paket toz vanilya dökün. Bu vanilyayı kısık ateşte kavurun. Kavurdukça vanilyanın eşsiz kokusu mutfağınıza yayılacak ve kızartma kokusundan eser kalmayacak.

Sirke ve Limon

Mutfaklarda sık sık kullanılan sirke ve limon, kızartma kokusunu giderme konusunda da oldukça başarılıdır. Tencerenin içerisine bir bardak su, yarım limon suyu ve yarım çay bardağı sirke koyarak kaynatın. Bu yöntemi hem kızartma esnasında, hem de kızartma işleminden hemen sonra uygulayabilirsiniz.

Maydanoz

Saçınız aşırı mı dökülüyor? Bakın vücudunuzdaki hangi eksiklikten kaynaklanıyor Saçınız aşırı mı dökülüyor? Bakın vücudunuzdaki hangi eksiklikten kaynaklanıyor

Maydanoz, keskin kokuya sahip olan besinlerden biridir. Kızartma işlemi yapacağınız tavanın içerisine birkaç adet maydanoz koyun. Maydanozun kızartmalara yapışmasını önlemek için, büyük parçalar halinde saplarıyla birlikte ekleyin.


Yeşil Elma

Yeşil elma dilimleri de kızartmanın kokusunu gideren besinlerden biridir. 1 adet yeşil elmayı dilimlere ayırın. kızartma yağının içerisine 2 dilim elma koyun ve kızartma işlemine devam edin. Ancak tavanın içindeki elmayı yanmadan önce değiştirin. Aksi takdirde yanık kokusu yayılacaktır.

Tarçın

Mutfakta oluşan kokuları gidermenin en doğal yollarından biri de tarçındır. Bir tencereye 2 bardak su koyun ve kaynatın. Ardından altını kapatın. Suyun içerisine 1 adet limon, 2 adet çubuk tarçın koyarak ağzı açık bir şekilde bekletin. Dilerseniz karışıma karanfil ve yeşil elma dilimleri ekleyerek kendinize nefis bir çay hazırlayabilirsiniz.

Evdeki Kızartma Kokusundan Kurtulmanın 10 Yolu (2)_1280x960

Mum

Mum, yemek kokusunu içine çekme özelliğindedir. Kızartma yaparken ocağın kenarlarına 2-3 adet mum yerleştirin ve yakın. Kızartma işlemi bittikten sonra da mum yanmaya devam etsin. 15 dakika içinde kızartma kokusunun büyük ölçüde yok olduğunu göreceksiniz.

Defne Yaprağı

Koku giderme konusunda en çok uygulanan yöntemlerden biri de defne yaprağı kullanmaktır. Kızartma yağına eklenen 1 adet defne yaprağı yalnızca kokuyu gidermekle kalmaz, yemeklerinize de aroma katar. Özellikle et yemeklerinde sık sık tercih edilen bir yöntemdir. Balık yemekleri fırında pişirileceği zamanda tepsiye 1 adet defne yaprağı konulabilir.

Çay

Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi haline gelen siyah kuru çayı, yapışmaz tavaya alın ve kısık ateşte kavurun. Siyah çay kavrulduğunda yoğun bir duman çıkmaya başlayacaktır. Duman çıkmaya başladığında ocağın altını kapatın ve tavayı ocaktan alın.

Limon/Portakal Kabuğu

Kızartma kokusunu gidermek için limon kabuğu veya portakalın kabuklarını güzelce soyun. Bu kabukları ocakta yakarak kokunun mutfağınıza yayılmasını sağlayın.

Evdeki Kızartma Kokusundan Kurtulmanın 10 Yolu (3)_1280x960

Tava Temizliği

Kızartma işlemi yaparken mutfak kapısının kapalı olduğundan emin olun. Mutfaktaki pencereleri hafif aralık olacak şekilde açabilirsiniz. 

Kızartma yaptıktan sonra tavayı hiç bekletmeden yıkayın. Eğer bulaşık makinesine atacaksanız, mutlaka içini temizledikten sonra makineye yerleştirin.

Kızartma kokusu, kıyafetlere de kolayca sinmektedir. Kızartma işleminden sonra mümkünse kıyafetlerinizi çamaşır makinesine atın. Kirli sepetine atarsanız, diğer çamaşırlar da kötü kokmaya başlayacaktır.