Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 17 nolu iş kolunda çalışan 4/D kamu personeli, Erzincan Cumhuriyet Meydanı’nda üyesi oldukları Öz Sağlık İş Sendikasını boykot etti.

Basın açıklamasında bulunan kamu işçileri, Toplu İş Sözleşmesinde yetkili olan Öz Sağlık İş Sendikası tarafından mağdur edildiklerini belirterek, “Önce %10’luk gece zammımızı iptal ettiler. Ardından geriye dönük ödemelerimizde mağdur edildik. Aynı iş kolunda olan Sağlık Bakanlığı’ndaki arkadaşlar 15-20 bin TL geriye dönük ödemelerini alırken biz sosyal hizmet çalışanları bir kez daha boynu bükük bırakıldık.” ifadelerini kullandı. 

Devletin tanıdığı hakkı sendika tanımadı!

Sendika'nın Toplu İş Sözleşmesini, 3 yıllık yaparak işçinin derdinde değil pasta yemek derdinde olduğunu söyleyen işçiler, konuşmlarına şöyle devam ettiler;

2021 yılında yapılan toplu iş sözleşmesine 27. Madde 3. yıl birinci 6 ayında bulunan (C) maddesini ekleyerek  Cumhurbaşkanımızın 5 Mayıs 2023 tarihinde vermiş olduğu 15 bin taban + % 45 oranındaki zamları biz Sosyal Hizmet çalışanlarına vermediler. 

Yaşlıya, yetime, engelliye bakan işçiler mağdur “Hakkımız olan 65-70 bin TL’den mahrum bırakıldık.”

Eski Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın sosyal hizmet emekçisine ek protokol imzalanacak açıklamasını hatırlatan işçiler, “Cuma günü çıkarılan 2 Temmuz 2023’den itibaren geçerli olması kaydıyla günlük brüt ücret 725 TL, aylık ise 21 bin 750 olarak ek protokol imzalandı. Aynı Bakanlıkta çalışan işçiler ilk aydan itibaren günlük 725 TL brüt ücret ve 65-70 bin TL geriye dönük ücret alırken biz yaşlıya, yetime, engelliye bakan işçiler yine mağdur edildik.  Ayrıca ek protokol ile yine aynı bakanlıkta çalışanlar 833,25 TL ücret alırken bizler bu protokolde 725 TL alarak tüm sosyal haklarımızdan mahrum bırakıldık.

Erzincan polisi bölge müsabakalarına adını yazdırdı Erzincan polisi bölge müsabakalarına adını yazdırdı

Kamu İş Sözleşmeleri Çerçevesinde çıkan sosyal hakları açıklayan işçiler, %8 gece zammı, yemek yardımı,  ek ödeme, giyim yardımı, fazla çalışma ücreti, hizmet yardımı gibi 1 Kasım 2023 tarihinde yürürlüğe girecek olan bu haklardan 10 aylık kayba uğratıldıklarını ifade ettiler. 

İşçi Değil Aidat Sendikası

Açıklamalarına devam eden işçiler söz konusu sendikanın sözleşmeye “1 Kasım 2023’te itibaren” maddesi ekleyerek   ‘İşçi’ Sendikası değil ‘Aidat’ Sendikası olduğunu kanıtladığını vurgulayarak “Devlet büyüklerimizden ve Bakanımız Mahinur Özdemir Hanımefendi’den bu mağduriyetin giderilmesini arz ediyoruz” şeklinde konuştular.

Sendikayı alkışlayarak protesto eden işçiler konuşmanın ardından dağıldı.