Görülen rüyayı  nasıl olursa olsun hayıra yormanın daha iyi olacağı her zaman tabirciler tarafından tavsiye edilmekte. Kötü rüyaların ise anlatılmaması hayırsızlıkların önünü kesmede önemli bir araç.
Peki rüyada dolu görmek ne anlama geliyor. Bu rüya hayırlı bir mesaj mı yoksa ilahi bir ikaz mı?
 
Temiz ve yararlı şeylerle dolu olan kab kacak rızka ve devamlı gelire, Kişinin doluma ulaşmasına ve tokgözlülüğüne delalet eder. Az yağan dolu ucuzluğa, bir yere zarar vermeyen dolu Allahu Teala nın rahmet ve yardımına, Ekili şeylere zarar veren dolu azaba, belaya, düşmanlığa, kıtlık ve hastalığa delalet eder. Rüyada dolunun yağdığını ve fakat zarar eriştirmediğini görmek, Allahu Teâlâ'nın inayeti ile tâbir olunur.

Bir kimsenin rüyada yağan doluyu yerden toplayıp kaplara doldurduğunu görmesi, hayır, rızık ve berekete delâlet eder. Bazı kere de dolu rüyası, geçimin darlığına, sıkıntı ve meşakkatlere delâlet eder. Rüyada dolunun üzerine yağdığını görmek, elden çıkacak mala işarettir.

Zamanında yağan dolu ise, üzüntü ve kederlerin gitmesine, düşmanın ve hainlik yapmak muradında olanların kahrolmasına delâlet eder. Rüyada dolunun nebatlar üzerine yağması ve fakat hiç birine zarar vermemesi, kimseyi de mutazarrır etmemesi o yere inecek bolluk ve ucuzluğa delâlet eder.

Zamansız Dolu ve Kar Yağdığını Görmek

Rüyada zamansız dolu veya kar yağdığını gören kimse, hafif bir hastalığa yakalanır fakat kısa sürede iyileşir.

Dolunun Üzerine Yağdığını Görmek

Dolunun üzerinize yağdığını görmeniz, cüzi bir miktarda mal kaybı yaşayacağınıza delalet eder.

Zamanında Dolu Yağdığını Görmek

Rüyada zamanında yağan dolu, sıkıntı ve kederlerin gideceğine, düşmanınızın ve size kötülük yapmak isteyenlerin üzüleceğine delalet eder. Çünkü dolu, yılan ve akrep gibi haşeratın gezip dolaştığı yerleri soğutur.

Çok Dolu Yağdığını Görmek

Berlin'de yaptığı evlenme teklifi reddedilen gurbetçinin o anları viral oldu Berlin'de yaptığı evlenme teklifi reddedilen gurbetçinin o anları viral oldu

Eğer yağan dolu çok olur, birçok yeri ve yolları bozar, yolcuları yollarından alıkoyar ise; geçim sıkıntısına, halinin durulmasına ve yolculuğun imkânsızlığına delalettir.

Dolunun Yağdığını Fakat İnsanlara Zarar Vermediğini Görmek

Rüyada dolunun yağdığını fakat insanlara zarar vermediğini, insanların yağan doluyu bir yerlerde biriktirip ondan yediklerini görmek, hayır ve rızıkla tabir edilmektedir. Eğer dolunun ekin ve ziraata ve insanlara zararı olursa veya ev ve mahallelere yağarsa, insanlara gelecek zarara işaret etmektedir.

Doluyu Toplayıp Elek Elbise veya İçine Su Konulmayan Kaplara Koyduğunu Görmek

Rüyada doluyu toplayıp elek, kalbur, elbise veya içine su konulmayan kaplara koyduğunu gören, zengin bir kimse ise mal kaybına uğrayacağına delalet eder. Eğer o kimsenin ticaret için denizde mal ve sermayesi varsa o mal ve sermayeden hayır gelmeyeceğine işaret eder.

Rüya sahibi fakir ise muhtaç olduğu, giydiği ve yararlandığı şeyler o kişiye fayda vermez ve gelecek için de birikim yapamayacağı anlamına gelmektedir.

Az Yağan Dolu Görmek

Rüyada az yağan dolu görmek ucuzluğa delalet eder. Yağdığı yere zarar vermeyen dolu görmek, Allahu Teâlâ’nın rahmetine ve yardımına delalet eder.

Unutmayın ki rüyanızı tabir anlamında bilgili insanlar dışında başka kişilere anlatmanız çok uygun görülmemekte. Her rüya için 'hayırdır inşallah' demek hayırı çağırmak anlamına geldiği için uygun görülmekte.