Rüyada yediğimiz içtiğimiz her şey bir anlam  ve mesaj içeriyor. Peki rüyada helva yemek ve çeşitli şekillerde helva ile ilgili görülen rüyalar bize ne anlatıyor?

Diyanet: Rüyada helva görülmesi mutlulukla tabir edilir. Rüyanızda bir dükkânda veya bir lokantada helva yediğinizi görmeniz; yakında yürütmekte olduğunuz işiniz hususunda sevindirici bir haber alacağınıza yorumlanır. Rüyanızda size bir tabak içinde helva getirildiğini görmeniz; sizin komşularınız arasında sevildiğinize, rüyanızda sizin bir tanıdığınıza helva ikram ettiğinizi görmeniz; o kişi hakkında iyi düşüncelerinizin olduğuna, bir yoruma göre de rüyanızda helva görmeniz; elinize mal ve para geçeceğine işaret eder.

Nablusi: Rüyada helva görmek dinde ihlâsa, hapisin kurtuluşuna, yolcunun dönmesine, hastanın şifa bulmasına, bekârlar için evlenmeye, hidayet ve tevbeye, ilim ve Kur'ân'a, yeni evlâda, iyi hizmetçilere ve helâl rızıklara delâlet eder.
Kudret helvası ve ondan yapılmış olan şeyler bereket ve slsü nimettir.
Mevsim helvası mevsimlere kavuşmaya yahut adalet sahibi bir kimse için velayetin yenilenmesine delâlet eder.
Kavrulmuş şeyden yapılan helva faydalı bir ortaklıktır.
Baldan yapılmış çiğ helva az bir rızıktır yahut düşük bir rü'-be-
dir.

Kütahya Porselen 49 Parça Yemek Takımı/Porselen Fincan Takımı/Çatal Kaşık Bıçak Takımı/Emsan Tencere Takımı BİM'de! Kütahya Porselen 49 Parça Yemek Takımı/Porselen Fincan Takımı/Çatal Kaşık Bıçak Takımı/Emsan Tencere Takımı BİM'de!

Yemekleri hazmettirmek ve ağız kokusunu gidermek için yi oıian helva yükseklik ve rif'ata, üzüntü ve kederin, sıkıntı ve hastalığın gitmesine delâlet eder.

Öyle bilesin ki, yemekle hastalığı artıran her tatü şeyi rüya/la yemek, hastalığın ziyadeliğine delâlet eder. Ancak" tatlırın mayalanmış ve sarhoş eden şerbeti pişmiş ve üçte birinden azı gitmiş üzüm suyı> yahut şiradan olması bu tâbirden müstesnadır.

Bazan da tatlı, hastalıktan şifaya delâlet eder.

Yine insanın yemesiyle hastalığını fazlalaştıran her ekşi şeyi rüyada yemesi, soğuk algınlığı hastalıklarının fazlalaşmasına delâlet eder. Çünkü pelte bazan da felç hastalığına delâlet eder.

Yemeklerden sayılan tatlılar 4 şekilden meydana gelmişlerdir: Bal, şeker, kudret helvası ve hurmadan ibarettir.

Bunlardan her birinin rüyada mevsiminde yemek, güzel geçime, sevince ve harislikten doğan tehlikelerden kurtuluşa delâlet eder.

Helva, helâl rızka, güzel söze delâlet eder. Helva mü'min için iman tatlılığı, günahkâr için de dünya tatlılığıdır.

Rüyada helva yemek iyi kazanca yorumlanır. Rüyada Helva pişirip yemek büyük bir kısmetin sahibi olur.

Yine rüyada helva yapıp dağıtan kimse hayır işlerine gireceğine işaret eder.

Rüyada helva görmek veya o helvadan yediğini görmek, güzel söze, helal rızka, güzel söze, hayır ve menfaate yorumlanır.

Rayada hasta birinin helva yemesi, hastalıktan kurtulmaya, afiyete işaret eder.

Rüyada helva yediğini görmek, helal kazanca, üzüntü ve sıkıntıdan kurtulmaya tabir edilir.

Ayrıca rüyada helva yiyen bekarsa evlenmeye yorumlanır.

Bazı tabirciler rüyada helva yemeyi rızka, zenginliğe, faydalı ortaklığa ve mala yorumlamışlardır.

Rüyada kudret helvasından yemek, kolay yoldan kazanılan rızka işaret eder.

Bekar erkeğin rüyada helva yemesi güzel yüzlü, güzel sözlü ve tatlı dilli zevceye yorumlanır.

Rüyada Kağıt Helva Yemek

Rüyada kağıt helva yemek, rüya sahibinin hayatı boyunca maddi sıkıntılardan uzak olacağına işaret eder. Rüya tabircilerine göre bu tür bir rüya gören kimse, kariyerinin erken dönemlerinden itibaren hep iyi kazançlar elde ederek rahat bir yaşam sürecektir. Ayrıca bu sayede kişinin sosyal statü bakımından da yükseleceği ve bu sayede farklı ortamlarda bulunma şansını elde edeceği varsayılır.

Rüyada Tahin Helva Yemek

Rüyada tahin helva yemek de kağıt helvaya benzer bir biçimde, genel olarak iş hayatı ile ilintili olarak tabir edilir. Buna göre, rüyasında tahin helva yediğini gören bir kimsenin büyük ölçüde yorucu ve yoğun bir çalışma hayatına sahip olacağı düşünülür. Nitekim bu sürecin rüya sahibi için ruhsal anlamda bunaltıcı olmasının yanı sıra oldukça uzun sürmesi de muhtemeldir. Ancak rüya sahibinin ekonomik anlamda rahatlamasının bu yoğun çalışma temposuna bağlı olduğunu belirtmek gerekir.

Rüyada İrmik Helva Yemek

Rüyada irmik helvası yemek, rüya tabiri alimlerinin büyük çoğunluğuna göre olumlu bir imgedir. Bu doğrultuda, irmik helvası yediğini gören bir kimsenin güzel gelişmelerle karşılaşacağı varsayılır. Bu tür bir rüya gören kimselerin işlerin son derece sarpa sarmasına sebep olabilecek bir badireyi ucuz atlatacağı kanaati yaygındır. Ayrıca beklenmedik mutluluk verici olaylarla karşılaşma ihtimali de oldukça yüksektir.

Rüyada Oruçluyken Helva Yemek

Rüyada oruçluyken helva yemek, rüya sahibinin sabretmesi halinde sıkıntılarından kurtulacağına delalet eder. Buna göre, rüya sahibinin bir süre sıkıntılı ve ruhsal açıdan yıpratıcı bir dönem geçirmesi gerekebilir. Böyle bir rüya gördüyseniz, sabrettiğiniz takdirde çok daha mutlu ve huzurlu günlere kavuşabilirsiniz. Dolayısıyla oruçluyken helva yemenin kısmen olumlu bir biçimde ele alınabilecek bir imge olduğu söylenebilir.

Rüyada Pamuk Helva Yemek

Rüyada pamuk helva yemek, kağıt helva yemek ile tabir bakımından benzerlikler arz eder. Ancak bu rüyada, maddi sıkıntılardan çok daha genel bir durum vardır. Buna göre, rüya sahibinin daima sıkıntılardan uzak kalacağını ve bu doğrultuda kolay bir hayat yaşayacağını söylemek mümkündür.

Rüyada Pekmezli Helva Yemek

Rüyada pekmezli helva yemek, yüksek bir kazanç olarak yorumlanmaya son derece uygundur. Rüya yorumcularının büyük çoğunluğuna göre, rüyasında pekmezli helva yediğini gören bir kimse erken yaşlardan itibaren büyük paralara hükmetme imkanına erişecektir. Dolayısıyla rüya sahibinin genç olduğu durumlarda rüya, refah açısından yüksek standartlara işaret ederken ilerleyen yaşlardaki insanlarda çocukları üzerinden benzer yorumlar yapılır.

Rüyada Peynirli Helva Yemek

Rüyada peynirli helva yemek, helal yoldan elde edilen yüksek kazanç anlamına gelir. Özellikle rüya sahibinin ticaretle uğraştığı durumlarda, rüya sahibinin harama bulaşmamak için son derece titiz bir tavır göstereceği varsayılır. Bu doğrultuda kişinin helal yoldan büyük gelirler kazanarak evini geçindireceği düşünülür.

Rüyada Helva Kavurması Yemek

Rüyada yenilen helva kavurması ise peynirli helvanın tam zıttı anlamlara işaret eder. Buna göre, rüya sahibinin kazancına haramın karışması muhtemeldir. Öyle ki rüya yorumcularının büyük çoğunluğu, bu tür bir rüya gören kimselerin para kazanmak için yanlış yollara girebileceğini ifade eder. Bu nedenle yorumcular rüya sahibine, çevresini dikkatli seçmesi yönünde uyarılarda bulunur. Aksi takdirde kişinin başına birlikte yaptıkları işler nedeniyle çeşitli musibetler gelebilir.

Rüyada Kahvaltılık Helva Yemek

Rüyada kahvaltılık helva yemek, çoğu zaman uzun bir yolculuğun habercisidir. Ancak rüya sahibinin bu uzun yolculuktan dolayı keyifsiz olacağını söylemek hayli güçtür. Tam aksine kişinin bu yolculuk sayesinde ciddi kazançlar elde edeceği düşünülür. Rüya yorumcularının bir kısmı ise bu imgeyi gelecek güzel haberlerin alameti olarak değerlendirmiştir.

Rüyaların mesaj içermesi dışında psikolojik olarakta içeriği olabileceğini de unutmayalım. Buradan yola çıkarak günlük hayatta ki yaşadıklarımızı gözden geçirmeliyiz. Bu sayede az da olsa  rüyalarımızın anlamları ve sebepleri hakkında az da olsa fikir sahibi olabiliriz.