TYB Kültürevinde düzenlenen programda Türk Hikayesinin Kutup Yıldızı olarak kabul edilen Mustafa Kutlu’nun hayatı, ve eserleri anlatıldı.

Halil İbrahim Özdemir Programın başlangıcında son günlerde İsrail’in Gazze’ye saldırısında Gazze’de şehit olanlar için birer Fatiha okunmasını talep ederek programına başladı.

Halil İbrahim Özdemir Mustafa Kutlu ile ilgili olarak hazırladığı “İstanbul’daki Anadolu Mustafa Kutlu” isimli kitabının hikayesini anlattı. 

Mustafa Kutlu ile ilgili olarak çok sayıda kitap hazırlandığını ve bu kitapların pek çoğunda Mustafa Kutlu’nun değişik yönlerinin anlatıldığını, ancak Erzincan bağlamında Mustafa Kutluyu anlatan bir kitap bulunmadığını söyledi.

Haftanın mizaha doyuran tweetleri! Haftanın mizaha doyuran tweetleri!

Mustafa  hayatı sanatı hikâyeleri ve denemelerinde Erzincan konusunu işleyen Özdemir Mustafa Kutlunun denemelerinde Erzincan konusunu işleyen yazılarından örnekler verdi.

Halil İbrahim Özdemir konuşmasının bir bölümünde” Mustafa Kutlu ‘yerli ve milli’ bir yazardır. Dejenerasyona uğramamış, yazdıkları ile çizdikleri ile Anadolu insanının hayatını felsefesini anlatmaktadır. Yazdıklarında çizdiklerinde Erzincan’ın ve yöresinin büyük etkisi vardır. Kutlu Türk toplumunun sözcüsü konumundadır. Yerli ve Milli olanla meşgul olmuş yazdıkları ile çizdikleri ile Türk toplumunu resmetmiştir.  İyi bir yazar olmasının yanında iyi bir ressam olarak önemli eserler üretmiş, Hareket dergisinin kapaklarındaki grafikleri hazırlamıştır.” Şeklinde konuştu.

Çok sayıda yazar akademisyen ve dinleyicinin katıldığı toplantı ilgiyle takip edildi.   Halil İbrahim Özdemir programın sonunda Mustafa Kutlu ile ilgili gelen soruları da cevaplandırdı.
TYB (1)_1276x960