24 Parça Yemek Takımı, Fincan Seti, Karma Kek Kalıbı, Ayaklı Kapaklı Servis Tabağı, Tost/Kahve/ Waffle Makinesi A-101'de 24 Parça Yemek Takımı, Fincan Seti, Karma Kek Kalıbı, Ayaklı Kapaklı Servis Tabağı, Tost/Kahve/ Waffle Makinesi A-101'de

Ana vatanı Afrika, Asya ve Amerika kabul edilen, Türkiye'de de özellikle Orta Anadolu ve Doğu Anadolu'da yetişen üzerlik otuna nazar otu da deniliyor.

Mistik bir etkisi olduğu bilinen üzerlik otu tütsü olarak yakılmasının dışında genellikle çay şeklinde tüketilir. Üzerlik otu zayıflama ve bitkisel tedavi yöntemlerinde sıkça kullanılır. Kullanım amacına göre bazı detaylara dikkat edilmesi gerekir. Eğer hassas bir bünyeniz varsa üzerlik otuna karşı alerjiniz olabilir. 

Üzerlik Otu Neye İyi Gelir?

1- Üst solunum yolu enfeksiyonları üzerindeki etkilidir. Burun tıkanıklığı, grip, nezle gibi üst solunum yolu hastalıklarından şikayet edenler bu hastalıkların iyileşmesini hızlandırmak için üzerlik tohumu kullanabilir.
2-  Bağırsakların sağlıkla çalışmasını sağlar. Bağırsaklarda yaşayan zararlı bakteri, parazit ve kurtların temizlenmesine yardımcı olur 
3- Regl dönemi düzensizliklerinin giderilmesine ve regl dönemi ağrılarının hafiflemesine yardım eder.
4-Saç ve saç derisini besler. Saç köklerinin güçlenmesine yardım ederek saç dökülmelerinin, kırılmalarının önüne geçer.
5-Saçların daha hızlı uzamasını sağlar.
6-Depresyon ve stresi azaltır.
7-Konsantrasyon sorunu ve dikkat dalgınlığına iyi gelir.
8-İltihaplanmaların daha hızlı iyileşmesini sağlar.
9-Halsizlik şikayetlerini azaltır.
10-Öksürüğün geçmesine yardımcı olur.
11-Strese bağlı olan uyku sorunları ve baş ağrılarını giderir.
12-Sulu egzama hastalığına olumlu etkileri bulunur.
13- Balgamı söktürür.

Üzerlik Otu Nasıl Kullanılır?

Ağrı kesici özelliğe sahip krem başlıkları arasında yer alır. Bu amaçla, ağrının yoğun hissedildiği baş bölgesinde ve bacak bölgelerinde kullanımı desteklenir. 
Gıda takviyesi olarak kapsül, toz ve tablet formunda günlük RDA değerlerine göre kullanımı sağlanır. 
Çay olarak tüketimi ise kolay hazırlama yöntemi ile daha çok tercih edilebilir. 

Bitki Çayı Nasıl Hazırlanır?

Yaz aylarında toplanan üzerlik otu tohumları, 1 çay kaşığı olacak şekilde kaynatma haznesine alınır. Kısık ateşte ocak üzerine 2 bardak su eklenerek demlenmeye bırakılır. Demlenme süresi 5-15 dakika arasında değişkenlik gösterir. Gün içinde 1 fincan olmak üzere tüketilebilir.

Nasıl Yakılır?

1 kaşık tuz, 1 avuç üzerlik otu, erin bir metal kase ya da güveç içinde alınarak çakmak ile tutuşturulur. Tuz üzerlik otunun daha iyi yanmasını sağlar. Tutuşan otlar yanmaya başladığında evin odalarında gezebilirsiniz.