ÜÇ GÜZEL ETKİNLİK

METİN TOMBUL


Erzincan Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Anabilimdalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Necdet Tozlu, Birlik Vakfı’nda düzenlenen etkinlikte Metin Ağabey’in şiirlerinin kalitesini, ustalığını ve Erzincan kültürüne yaptığı katkıları slâyt görüntüleri eşliğinde anlattı.

Metin Tombul’un yaşam öyküsünün yanı sıra bugüne kadar şairin etkilendiği diğer şair ve yazarlarla aralarındaki benzerlik ve farklılıklar mukayeseli olarak anlatıldı.

Birçok insan Metin ağabey’i öğretmen kökenli çok iyi bir insan olarak bilir.

Hocamız, bizlere onun şairliğinin yanı sıra, yazarlığını, spordaki başarılarını, Erzincan diline olan hâkimiyetini de gösterdi.

Metin Ağabey’i “Erzincan sözlü tarih çalışması” sırasında tanımış o gün zevkle dinlemiştim. İyi ki de tanımışım, kendimi şanslı hissediyorum.

Ciddi bir emek ve göz nuru ile hazırladığı “Erzincan dil sözlüğü”, “Deyimler ve Ata Sözlüğü” ve Erzincan ağzıyla yazılmış şiir kitapları, kentin kültür dünyasına ve gelecek kuşaklara kazandırdığı önemli eserlerdi.

Birlik Vakfında düzenlenen etkinlik vesilesi ile kendisine bir kez daha Allah’tan rahmet diliyoruz.
KÜLTÜR ETKİNLİKLERİNE İLGİSİZLİK

Erzincan’da kültür sanat etkinliklerine karşı genel bir ilgisizlik söz konusu. Belki birçok şehrimizde durum aynı ama Erzincan’da bu ilgisizlik biraz daha fazla hissediliyor.

Zaman, zaman düzenlenen konferans, panel, söyleşi ve imza günleri düşük katılımlarla gerçekleştiriliyor.

Kütüphanelerimiz olsun, müzelere gereksinimimiz var ve yeni kültür sanat merkezleri kuralım diyoruz fakat her şeyden önce izleyici ve dinleyiciye ihtiyacımız var. Her şeye rağmen bu etkinliklerin ve programların düzenli olarak devam etmesi ve “Birlik Vakfı” gibi kültür sanat derneklerinin artmasıyla şehrin kültürel yaşamına bir canlılık geleceğini ümit ediyoruz

ÇAYIRLI KİTAP GÜNLERİ

Çayırlı ilçemizde her üç ayda bir kaymakamlık, ilçe milli eğitim müdürlüğü ve meslek yüksek okulu işbirliğiyle; çocukları motive etmek, yöre halkını aydınlatmak adına etkinlikler düzenleniyor.

İlçe milli eğitim müdürü Sayın Mehmet Çolak; Çocuklara hedef koymak, özgüven eksikliğini gidermek ve okuma alışkanlığı kazandırmak için kitaplarla buluşturuyor, konferanslar verdiriyor. Panelistler örnek model olarak sunuluyor çocuklara.

İlçede YGS barajını aşma oranı % 40 iken %78’e çıktığını ifade ediyor Mehmet Bey.

Kaynak temini ve bütün öğrencilere destekleme kursları verilerek eğitimin kalitesinde yükselme sağlanmış.

Çayırlı’nın bu ayki konuğu ise ilimiz tarihçisi Tahir Erdoğan Şahin’di.

Kitap okumanın hayatımıza kattığı değerleri anlatarak başlayan hocamızın Çayırlı tarihine ilişkin sunumunu hep beraber izledik. Çocuklar yaşadıkları coğrafyayı daha iyi tanıdılar ve daha bir anlamlaştırdılar.
TAHİR ERDOĞAN ŞAHİN

Erzincan tarihiyle ilgili akademik çalışma yapanların başında şüphesiz ilimiz bilim adamı Tahir Erdoğan Şahin geliyor.

Hocamız kadim bir tarihi olan Erzincan’ın çok bakir olduğunu ifade ediyor.

Dağları, yaylaları, ovaları, mağaraları, kültürü ve daha birçok değerinin araştırılması gerektiğini belirtiyor.

Fakat yetersiz kalındığını bir araştırma enstitüsünün kurulması ve ekiple çalışılması gerektiğini belirtiyor.

Galiba bu konuda üniversitemizin sorumluluğu büyük...

Özveriyle çalışan bir araştırmacı kadro var. Fakat yeterli değil. Kentin; tarihi, coğrafyası, endemik hayatı ve ekonomik durumuyla ilgili çalışmalara ihtiyaç var.ÖRNEK PROJE

Konferanstan sonra Çayırlı’da Sayın Gürsel Arslan’ın başlatmış olduğu modern meyvecilik alanlarını da gezdik.

Mesleği olmadığı halde Çayırlı’da altı bin vişne, yedi bin beş yüz kuşburnu ve iki bin çam fidanını toprakla buluşturmuş.

Hedefi otuz beş bin fidan.

Gürsel Bey, enerji sektöründe faaliyet gösteren Erzincanlı bir iş adamımız. Şuanda Bursa’da yaşıyor.

Fakat Erzincan’la ilgili hayalleri var.

Bu topraklara yaptığı yatırım, insanlarına sağladığı katkılarla mutlu oluyor.

Tek amacı üreterek köylüye örnek olmak, model oluşturmak…

Çok geniş ve düzlük araziye sahip Çayırlı’da çiftçilere farklı gelir kaynakları oluşturmak ve ekonomik değeri olan ürünlerin dikimine yönlendirmek.

Ayrıca Çayırlı’nın toprak yapısının ve iklim şartlarının meyveciliğe uygun olduğunu belirtiyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Fahri TAŞ 4 yıl önce

bu üç güzel etkinliği düşünen, gerçekleştiren, katkı veren herkese gönülden teşekkürler. dileğimiz bu etkinliklerin giderek ve artarak devam ettirilmesi. saygılarımla.