Yapılan açıklamada, işletmedeki tüm faaliyetler mevzuata uygun ve kapasite artırımına konu olan projenin işletme ruhsatlı alanlar içerisinde olduğuna vurgu yapıldı.

Erzincan'da uyuşturucu madde operasyonunda 2 kişi hakkında işlem yapıldı Erzincan'da uyuşturucu madde operasyonunda 2 kişi hakkında işlem yapıldı

Anagold’dan yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi; “Çöpler Maden İşletmemiz’in kapasite artırımıyla ile ilgili asılsız, gerçeği yansıtmayan iddialar üzerine kamuoyunu doğru bilgilendirmek için açıklama gereği duyduk.

Öncelikle, Anagold olarak Çöpler Madeni İşletmemizde ki tüm faaliyetlerimizi ilgili mevzuatlara uygun bir şekilde sürdürdüğümüzü belirtmek isteriz. Çevre, iş sağlığı ve güvenliği açısından ulusal ve uluslararası standartların uygulandığı Çöpler Maden İşletmemiz, kullanılan teknoloji ve teknikler açısından dünyanın ve ülkemizin sayılı madenleri arasında yer almaktadır.

Bazı medya organlarında yer alan asılsız iddiaların aksine kapasite artırımına konu olan projenin işletme ruhsatlı alanlar içerisinde olduğunu belirtiriz. Hali hazırda üretim faaliyetleri devam eden açık ocak işletmemizin kuzeybatı kısmının jeolojik ve jeoteknik koşullar dikkate alınarak düzenlenmesi ve basamak şevlerinde değişiklik yapılması nedeniyle, ocak alanının kuzeybatı kısmında 5,83 ha genişleme yapılması gerekmiştir.

Mevcut ÇED izinli alanımızda büyütme ya da genişletme söz konusu değildir.  Yapılan işlem, ÇED izin alanında yer alan açık ocak koordinatlarında değişikliğe gidilmesidir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”