Karmaşık ve ciddi bir duygu durumu bozukluğu olan depresyonun birçok belirtisi bulunuyor. Olumsuz hislerden kaynaklanan bazı kelimeler ise depresyonun en yaygın belirtileri arasında yer alıyor. Buna göre kişiler depresyondayken sıklıkla bu kelimeleri kullanıyor;

Her Zaman
Olumsuz durumların içinde sıkışıp kalmış gibi hisseden kişiler, hiç bitmeyecek veya hiç değişmeyecek gibi hissettikleri için bu durumu “her zaman” sözcüğü ile tanımlarlar.

Asla
"Asla" kelimesi olumsuz hislerin değişiminin mümkün olmadığı inancı besler. Bu kelime kişilerin umutsuzluk duygularını daha da şiddetlendirebilir. DEPRESYON_1280x719

Boşluktayım
Depresyonda, boşluk hissi  birçok farklı şekilde kendini gösterebilir. Duygularda kopukluk hissine neden olur. Durum çözülmedikçe bireyde amaç eksikliği yaşanır.

Ağrı Dağı'nın zirvesinde bu 'şapka'da ne! Ağrı Dağı'nın zirvesinde bu 'şapka'da ne!

Yorgunum
Depresyon, fiziksel ve zihinsel enerji eksikliğine neden olur. Kişi yorgunluğunun nedenini belirleyemeyebilir. 

Yapamam
Depresyondayken kişiler yapamam ifadesini tüm eylemlerine yayar. 'Kendimi daha iyi hissedemiyorum, işimi bitiremiyorum, yataktan kalkamıyorum, işlerin iyiye gitmesini sağlayamıyorum.' Gibi olası durumların dahi olamayacağını saptar.

Hepsi Benim Suçum
Öngörülmeyen şeylerde dahi tüm suçu üstlenmek ve sürekli suçlu hissetmek depresyon belirtilerinden olabilir.

Yalnız Kalmak İstiyorum
Depresyondaki kişiler zamanlarının çoğunu yalnız geçirirler. Uyarıcı deneyimlerden uzak durarak, daha karanlık odaları, sessiz ortamları ve diğerlerinden uzak olmayı tercih ederler.