Dünyanın En Derin Gölü: Baykal Gölü

Sibirya’da bulunan Baykal Gölü, 1615 metre derinliği ile dünyanın en derin gölüdür. Aynı zamanda dünyada tatlı su rezervinin yaklaşık yüzde 20 si bu gölden sağlanmaktadır.

Dünyanın En Büyük Dağı: Mauna Kea Dağı

Pasifik Okyanusu’nun tabanında yükselen ve volkanik bir dağ olan Mauna Kea, okyanus seviyesinin üst kısmında kalan bölümü 4207 metredir. Okyanus tabanından itibaren yüksekliği ise 10.100 metre ölçülerek dünyanın en büyük dağı unvanına sahiptir.

 Dünyanın En Yüksek Dağı: Everest Dağı

Everest Dağı, Asya’da Nepal ile Çin ülkelerinin tam ortasında bulunan bir noktada yer almaktadır. Deniz seviyesinden ölçülen yüksekliği 8.849 metredir.

Dünyanın Güneşe En Yakın Noktası: Chimborazo Dağı

Dünyanın en yüksek noktası Everest dağıdır. Fakat dünyanın şekli sebebiyle ekvatorda yer alan Chimborazo Dağı, 6.310 metre yükseklikle dünyanın güneşe en yakın noktasıdır.

Dünyanın En Derin Noktası: Mariana Çukuru

Mariana Çukuru, Büyük Okyanus’ta yer almaktadır. Yaklaşık olarak 10.994 metre derinlikle dünyanın en derin noktası olmaktadır.

 Dünyanın En Yüksek Şelalesi: Angel Şelalesi

Venezuela’da yer alan Angel (Melek) Şelalesi, 979 metre yükseklikle dünyanın en yüksek şelalesidir.

Dünyanın En Kurak Yeri: Atacama Çölü

Atacama Çölü, Şili’nin kuzeyinde yer almaktadır. Belirli zamanlarda çok az yağış alması sebebiyle dünyanın en kurak yeri olarak bilinmektedir.

 Dünyanın En Yüksek Yerleşim Yeri: La Rinconada

La Rinconada, Peru’nun Puno Bölgesi’nde bulunan maden kasabasıdır. Kasaba, And Dağları’nda yer almakta olup, 5 bin 100 metre yüksekliğiyle dünyanın en yüksek rakımlı yerleşim yeridir.

Dünyanın En Yüksek Sıcaklığa Sahip Yeri: Death Valley

ABD’de bulunan Death Valley yani Ölüm Vadisi olarak bilinen yerde ölçülen 57 °C sıcaklıkla, dünya üzerindeki en yüksek sıcaklığa sahip yer olarak kayıtlara geçmiştir.

Dünyanın En Uzak Yerleşim Yeri: Tristan De Cunha

Tristan de Cunha, dünyanın en uzak noktadaki insan yerleşim yeridir. Atlas Okyanusu’nun güneyinde, Latin Amerika ve Afrika’nın tam ortasında yer almaktadır.

 Dünyanın En Derin Mağarası: Krubera Mağarası

Gürcistan ile Abhazya arasındaki bölgede yer alan Krubera mağarası, 2195 metre derinliği ile dünyanın en derin mağarasıdır.

Dünyanın En Yüksek Uçurumu: Thor Dağı

Thor Dağı, Kanada’da yer almaktadır. 1250 metre dik uçurumu ile dünyanın en yüksek uçurumu olma unvanına da sahiptir. Dünyadaki en popüler kaya tırmanış noktalarından biridir.

 Dünyanın En Soğuk Yeri: Vostok İstasyonu

Antarktika’da yer alan Vostok İstasyonu, araştırma yapan bilim insanları dışında yaşam olmayan bir bölgedir. Vostok -90 derecelik sıcaklığıyla dünyanın en soğuk yeridir.

 Dünyanın En Yüksek Gölü: Titikaka Gölü

Titikaka Gölü, And Dağları’nın Altiplano adı verilen platosunda, Peru ve Bolivya arasında yer almaktadır. Üzerinde ticari gemilerinde çalıştığı göl, 3812 metre yükseklikle dünyanın en yüksek gölüdür.

Dünyanın En Uzun Nehri: Nil Nehri

Afrika kıtasında bulunan Nil Nehri, 6650 km uzunluğu ile dünyanın en uzun nehri olarak kabul edilmektedir.

Kurban Bayramı Öncesinde En İyi Vakum Makineleri Kurban Bayramı Öncesinde En İyi Vakum Makineleri

Dünyanın Karada Bulunan En Büyük Çukuru: Mirny Çukuru

Sibirya yakınlarında yer alan Mirny Çukuru 525 metre derinliğindedir. Çukurun etrafında türbülansa girmemesi için uçuş yapmak yasaktır.

 Dünyanın En Büyük Çölü: Sahra Çölü

Afrika’nın kuzeyinde yer alan Büyük Sahra Çölü, dünyanın en büyük çölüdür. Kıtanın ortası ile kuzeyini ayıran çöl, 9 milyon kilometre büyüklüğe sahiptir.

Editör: Saliha Kara