ENGELLİ ÖTV İNDİRİMİ HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Engelli ÖTV indirimi hesaplama işlemi ise kişilerin engel derecesine göre aracın vergiler dahil satış fiyatı üzerinden yapılıyor. Yüzde 90 ve üzerinde engeli olanlar ÖTV'siz araç satın alabiliyor. Bireyin engellilik yüzdesi 40-89 arasında ise sıfır araç alımında ÖTV indirimi yüzde 26.3 oranında uygulanırken KDV ödemesi ise yüzde 15.24 oranında uygulanıyor. Yüzde 40 engelli birisinin ÖTV indirimli araç alması için 18 yaşından büyük olması gerekiyor. Sürücü belgesine sahip olması da gerekiyor.

Yüzde 90 ve üstü ise ÖTV'den muaf tutuluyor.

Engelli araç fiyatları 2023 yılı itibarıyla Fiat, Toyota, Ford, Skoda, Volkswagen, Hyundai, Seat, Opel ve pek çok marka için yeniden belirlendi. Engelli ÖTV indirimi ile uygun fiyatlı araç sahibi olabilecek olan engeli vatandaşlar, 2023 engelli araç limiti çerçevesinde araç edinebilecek.

ÖTV indirimi araçlar için hesaplanırken şu yöntemler kullanılır.

- Engelli araç indirimi hesaplama yapılırken aracın ham fiyatına ÖTV uygulanır ve ham fiyat ile ÖTV fiyatı toplanarak toplam tutarın KDV’si eklenir.

- Araç satın alırken faydalanacağın indirimlerden bir diğeri de KDV indirimidir. Normal şartlarda %18 KDV ödenirken engelli indiriminden faydalandığından bu oran %15’lere kadar düşer.

KDV ve ÖTV ile yapılan ayrı ayrı indirimler, satın almak istediğin aracın satış fiyatı yaklaşık olarak %30-32 arasında değişir.

ENGELLİLİK ORANI

ÖTV muafiyetinden faydalanabilmek için araç satın almadan önce engel durumunu beyan etmek adına bir sağlık kuruluşundan, "ÖTV istisnalı araç kullanabilir" ibaresinin yer aldığı sağlık raporu almak gerekiyor.

Raporda belirtilen engel durumu yüzde 90 oranının üzerinde ise şartsız muafiyet sağlanırken engel oranı yüzde 90’ın altında olan kişiler, alacakları otomobilde sadece engellerine yönelik düzenleme yaparak ÖTV muafiyetinden yararlanabiliyorlar.

Engel oranı yüzde 90’ın altında olan sürücünün kendi aracını kullanabilmesi için TSE onaylı aparat düzenlemesi yapılması gerekiyor. Yüzde 90 ve üzerinde engelli olan kişinin aracını ise yakınlık derecesi gözetilmeksizin herkes kullanabiliyor.

YÜZDE 40-89 ARASI ENGELLİ ORANI

Bireyin engellilik yüzdesi %40-89 arasında ise sıfır araç alımında ÖTV indirimi yüzde 26.3 oranında uygulanırken KDV ödemesi ise yüzde 15.24 oranında uygulanıyor. Yüzde 40 engelli birisinin ÖTV indirimli araç alması için 18 yaşından büyük olması gerekiyor. Sürücü belgesine sahip olması da gerekiyor.

İşte engelli indirimi ile alınabilecek modeller

Citroen 2023 Engelli Araç Modelleri

Farklı segmentlerde araç seçeneği sunan Citroen özellikle SUV segmentinde en çok ilgi gösterilen markalardan biri olmaya devam ediyor. 2023 Citroen engelli araç modelleri olarak alınabilecek araçlar içerisinde Citroen C-Elysee, C3, Citroen C3 Aircross ve Citroen C4 modelleri bulunmaktadır. Citroen C5 ise limit dışı kaldığı için satın alınamamaktadır.

Fiat 2023 Engelli Araç Modelleri

En ucuz 2023 model engelli araç modellerini satışa sunan Fiat bu açıdan hem otomobil hem de hafif ticari araç modellerini satışa sunmaya başladı. Fiat markasından 2023 yılında engelli indirimi kapsamında Fiat Egea Sedan, 2023 Egea Cross, Egea HB, Panda, 500L, Fiat Fiorino ve Doblo modelleri ÖTV muafiyetli olarak satın alınabilecektir.

Dacia 2023 Engelli Araç Modelleri

Dacia markası Fiat gibi yılın en ucuz engelli araç modellerini 2023 yılında satışa sunan markalardan biri olarak dikkat çekmektedir. Bu kapsamda Dacia’nın tüm modelleri ÖTV’siz olarak satın alınabilecektir. Dacia engelli araç modelleri kapsamında 2023 yılında Sandero, Sandero Stepway, Duster ve Jogger modelleri satın alınabilecektir. Dacia modelleri 2023 yılında ÖTV’siz olarak 299 bin TL ile 420 bin TL arasında değişen fiyatlarla satışa sunulmaktadır.

Ford 2023 Engelli Araç Modelleri

Ford, ülkemizde satışa sunulan en önemli araçlarını 2023 yılında engelli araç modeli olarak satışa sunmaktadır. Bu kapsamda satın alınabilecek modeller arasında 2023 model Ford Focus, EcoSport, Puma, Fiesta modelleri yer almaktadır. Yılın en iyi SUV modelleri arasında yer alan 2023 Ford Kuga modeli ise limit dışı kaldığı için ÖTV muafiyetli olarak alınamamaktadır.

2023 Hyundai Engelli Araç Modelleri

Hyundai markası 2023 engelli indirimiyle alınabilecek en ucuz araç olan Hyundai i10 modeliyle birlikte birçok aracını da bu kapsamda satışa sunmaya başladı. Hyundai engelli araç modelleri içerisinde 2023 yılında alınabilecek önemli araçlar bulunmaktadır. Bunlar içerisinde Hatchback olarak i10 ve i20 modelleri bulunurken mini SUV olarak 2023 Bayon ve büyük SUV olarak da Hyundai Kona ile birlikte sadece başlangıç paketi alınabilen Hyundai Tucson ÖTV’siz olarak satışa sunulmaktadır. Bunun yanında 2023 Elantra modeli de sedan araçlar içerisinde alınabilecek modellerden biridir.

2023 Honda Engelli Araç Modelleri

Erzincan’a deniz geldi Erzincan’a deniz geldi

Markanın en çok tercih edilen araçları 2023 yılında ÖTV’siz olarak satışa sunulmaya başlandı. Honda City’nin tüm modelleri ve Honda Civic aracının başlangıç paketi 2023 yılında Honda tarafından ÖTV muafiyetli olarak satışa sunulmaya başlandı. SUV segmentinde ise en çok merak edilen araçlar arasında yer alan HR-V ve CR-V modelleri limit dışı kaldığı için satın alınamayacaktır.

Kia ÖTV’siz 2023 Engelli Araç Modelleri

Kia, özellikle SUV araç modelleriyle engelli vatandaşların en çok araştırdığı markalardan biri olmayı başardı. Kia modelleri 2023 yılında 270 bin TL ile 555.000 TL arasında değişen fiyat aralıklarıyla satışa sunulmaktadır. 2023 Kia engelli araç modelleri arasında Kia Rio, Picanto, Ceed, XCeed, Cerato ve Stonic modelleri bulunmaktadır. Yılın en çok aranan 2023 SUV modellerinden biri olan Kia Sportage modeli ise 1.004.200 TL üzerinde bir başlangıç fiyatına sahip olduğu için limit dışı kalmıştır. Bu kapsamda hiçbir Sportage modeli ÖTV muafiyetli olarak alınamayacaktır.

Nissan ÖTV Muafiyetli 2023 Engelli Modelleri

Nissan, özellikle Hatchback ve SUV segmentinde ülkemizde satışa sunulan en önemli binek araçlara sahip markalardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle en çok merak edilen SUV modellerinden biri olan Qashqai 2023 modelinin başlangıç paketi engelli aracı olarak satın alınabilecek olup araç 550 bin TL fiyatla satışa sunulacaktır. Bunun yanında Nissan Juke ve Micra modelleri de ÖTV’siz olarak satın alınabilecektir.

Opel 2023 Engelli Araç Modelleri

Opel yılın en güzel araçlarını satışa sunan markalardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle yeni nesil motor ve tasarım özellikleriyle karşımıza çıkan Opel markasının iki önemli aracı olan 2023 Grandland ve Insignia modelleri limit dışı kaldığı için ÖTV’siz olarak alınamayacaktır. 2023 yılında Opel tarafından satışa sunulan engelli araç modelleri içerisinde Corsa, Astra HB, Crossland ve Mokka modelleri yer almaktadır.

Peugeot ÖTV’siz 2023 Engelli Araç Modelleri

Limitlerin belirlenmesiyle birlikte Peugeot markasına olan ilgi de her ne kadar artsa da özellikle 3008 modelinin limit dışı kalmasıyla birlikte engelli vatandaşlar tarafından üzüntüyle karşılandı. Bunun dışında 2023 yılında Peugeot tarafından ÖTV’siz olarak alınabilecek sadece üç model bulunmaktadır: Peugeot 2008, 208 ve Peugeot 308 modelleri yer almaktadır. Diğer Peugeot modelleri limit dışı kalmıştır.

Renault 2023 Engelli Araç Modelleri

270 bin TL başlangıç fiyatıyla 2023 engelli araç modelleri içerisinde satışa sunulan en ucuz fiyata sahip olan Clio ve Taliant modelleriyle birlikte Megane, Captur ve Kadjar modelleri de ÖTV’siz olarak alınabilecek araçlar arasında yer almaktadır. Özellikle SUV araç almak isteyenler limit dışı kalmadan 2023 Kadjar modelini tercih edebilirler. Kadjar 2023 engelli araç fiyatı ise 540.000 TL civarındadır.

ÖTV’siz Seat 2023 Engelli Araç Modelleri

Yılın en çok merak edilen markaları arasında yer alan Seat, ülkemizde sadece Hatchback ve SUV segmentinde yer alan araçlarını satışa sunmaya devam etmektedir. Özellikle Ateca ve Tarraco SUV modellerinin fiyatları merak edilirken limitlerin açıklanmasıyla kötü bir haber geldi. Seat, liste fiyatı limitlerin üstünde olan Ateca ve Tarraco modellerini 2023 yılında engelli indirimi kapsamında satıştan çekti. Bunun yanında Arona, Ibiza ve Leon modelleri 2023 yılında Seat tarafından satışa sunulan modeller oldu.

Skoda 2023 ÖTV Muafiyetli Engelli Araç Modelleri

Araç çeşitliliğinin en çok olduğu markalardan biri olan Skoda 2023 yılında engelli indirimi kapsamında satışa sunacağı modelleri açıkladı. Bu kapsamda Skoda Octavia, Fabia, Kamiq, Scala modelleri 2023 yılında ÖTV’siz olarak alınabilecektir. Skoda markasının diğer önemli araçları olan Kodiaq, Karoq ve Superb modelleri ise 2023 engelli araç limitleri üstünde bir başlangıç fiyatına sahip oldukları için ÖTV’siz olarak satın alınamayacaktır.

ÖTV Muafiyetli Toyota 2023 Engelli Araç Modelleri

Sedan, Hatchback Cross ve SUV olarak dört farklı segmentte araç satışına devam Toyota, 2023 yılında engelli vatandaşların tercih edebileceği önemli markalardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle Crossover SUV karşımı olarak karşımıza çıkan Toyota Corolla Cross 2023 modeli ÖTV muafiyetli olarak 2023 yılında alınabilecek en önemli araçlardan biridir. Bunun yanında yılın en çok tercih edilen araçlarından biri olan Corolla hem Hatchback hem de Sedan segmentinde alınabilecektir. Ayrıca Yaris, Yaris Cross ve C-HR modelleri de ÖTV’siz olarak alınabilecektir.

Volkswagen 2023 Engelli Araç Modelleri

Ülkemizde en çok ilgi gören markaların başında gelen Volkswagen son yıllarda SUV segmentinde yaptığı atılımlarla bu segmentte ülkemizde en çok tutulan markalardan biri olmayı başardı. Bu kapsamda özellikle satışa sunulan 2023 T-Roc, Taigo ve T-Cross modelleri ÖTV’siz olarak engelli aracı olarak satın alınabilecektir. Bunun yanında Hatchback olarak da Golf ve Polo modelleri satışa sunulmaktadır. Passat ve Tiguan modelleri ise liste fiyatları engelli araç limitinin üstünde olduğu için satın alınamayacaktır.