Yeni bit anksiyete türü ortaya çıktı! Durum çok kötü, çünkü tedavisi bilinmiyor Yeni bit anksiyete türü ortaya çıktı! Durum çok kötü, çünkü tedavisi bilinmiyor

Geçmeyen öksürüğe neden olabilecek bazı yaygın faktörler şunlardır:

Soğuk algınlığı, grip, bronşit ve pnömoni gibi enfeksiyonlar öksürüğün en yaygın nedenleridir. Kronik bir solunum yolu hastalığı olan astım, öksürük, hırıltı ve nefes darlığı gibi belirtilere neden olabilir.  Ev tozu akarları, polen, küf ve hayvan tüyleri gibi alerjenlere maruz kalma öksürüğe neden olabilir. Mide asidinin yemek borusuna geri dönmesi (GERD) öksürüğe neden olabilir. Sigara dumanı solunum yollarını tahriş ederek öksürüğe neden olabilir. ACE inhibitörleri gibi bazı ilaçlar öksürüğe neden olabilir. Akciğerlerin hava akışını engelleyen bir hastalık olan KOAH, öksürük, nefes darlığı ve hırıltı gibi belirtilere neden olabilir.

Geçmeyen öksürük için yapabilecekleriniz:

 Su, ıhlamur çayı, papatya çayı veya limonlu su gibi bol sıvı içmek boğazınızı nemli tutmaya ve balgamı inceltmeye yardımcı olur. Özellikle kuru havalarda, evinizde bir nemlendirici kullanmak boğazınızı nemli tutmaya ve öksürüğü hafifletmeye yardımcı olabilir. Ilık tuzlu su ile gargara yapmak boğazınızı rahatlatabilir ve öksürüğü hafifletebilir. Bal, öksürüğü bastırmaya yardımcı olabilecek doğal bir öksürük kesicidir. Yetişkinler bir veya iki çay kaşığı balı ılık suyla karıştırarak veya sade olarak tüketebilir. Bir yaşından küçük bebeklere bal vermeyin. Mentollü boğaz pastilleri veya spreyleri boğazınızı rahatlatabilir ve öksürüğü hafifletebilir. Sigara içmek öksürüğü şiddetlendirebilir ve tedavinin etkisini azaltabilir. Yeterince dinlenmek vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasına ve iyileşmesine yardımcı olur.  Dekstrometorfan veya guaifenesin içeren reçetesiz satılan öksürük ilaçları öksürüğü hafifletmeye yardımcı olabilir.

Geçmeyen öksürüğünüz 2 haftadan uzun sürerse veya aşağıdaki belirtiler eşlik ediyorsa doktora görünmelisiniz:

Ateş, Nefes darlığı,Göğüs ağrısı, Kanlı balgam, Kilo kaybı, Gece öksürüğü, Ses kısıklığı

Doktorunuz öksürüğünüzün nedenini teşhis etmek için fizik muayene ve testler yapabilir. Tedavi, öksürüğün nedenine bağlı olarak değişir. Doktorunuz ilaç, reçeteli öksürük şurubu veya diğer tedaviler reçete edebilir.

Editör: Adem Küçükkaya