Kural 1: Koyu fardan uzak durun.  Kadınların en sık yaptığı makyaj hatalarının başında koyu renkli far kullanmaları geliyor. Göz kapağını daha geniş göstermek için açık renkli farları tercih edin. Örneğin nude, şampanya rengi, açık kahve ve açık pembe tonları gözlerinin daha çekik görünmesini sağlar.

6 Ekim'de BİM'e Kütahya Porselen / Emsan Çeyiz Seti Geliyor! 6 Ekim'de BİM'e Kütahya Porselen / Emsan Çeyiz Seti Geliyor!

Kural 2: Farı gözünün dış köşelerine uygulayın. Gözünüzün tamamına açık renkli far sürerek baz oluşturduktan sonra göz kapağının katlanma çizgisine koyu renkli far sürün. Koyu renkten kastımızı yukarıda belirttik. Ardından farı iyice dağıtın. Farın koyu rengi göz kapağında çizgi gibi kalmamalı, homojen şekilde dağılmalı. Daha sonra gözünüzün dış köşesinden hafifçe kaşınıza doğru koyu renkli farı sürün ve gözünü yukarı doğru çekin. 

Kural 3: Eyeliner çekerken kuyruk kısmına dikkat edin. Eyelinerını sürmeye her zaman kuyruk bölümünden başlayın. Kuyruğu oluşturduktan sonra kirpik dibinden incecik bir çizgi halinde ilerleyerek göz pınarına kadar devam edin. Gözlerini olduğundan daha çekik ve kalkık göstermek için kuyruk bölümünün daha kalın, göz pınarlarına doğru incelen eyeliner stilini tercih edin.

Kural 4: Göz pınarları aydınlık olmalı. Göz makyajınızı bitirdikten sonra ince uçlu makyaj fırçasıyla göz pınarlarınıza aydınlatıcı sürün. Göz pınarının hafif altına ve üstüne aydınlatıcıyı taşırarak gözlerinizin olduğundan daha çekik görünmesini sağlayın.
En önemli kural 5: Maskara sürme tekniğiyle gözlerinizin daha kalkık ve çekik görünmesini sağlayın. Maskarayı kirpiklerin dış köşelerine yoğunluk vererek sürün.