Ülkemizde yetişen bilim insanlarının yurt dışına giderek yaşamlarını ve akademik kariyerlerini ülkemiz dışında sürdürmesi, ne yazık ki artık sıradan bir durum. Ancak bazı dikkat çekici geri dönüş öykülerine rastlamak da mümkün. İşte böylesi hikâyenin merkezinde yer alan isimlerden biri de Umut Yıldız. Uzun yıllar Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nde (NASA) çalışan ve son derece önemli projelerde görev alan astrofizikçi Umut Yıldız, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile NASA’dan ayrıldığını ve Türkiye’ye döneceğini duyurdu. Bu önemli bilim insanı, uzay çalışmalarına ülkemizde devam edecek. Yıldız’ın hedefleri arasında Hakkari’de bir bilim merkezi kurulmasına yardımcı olmak da var. Detaylara birlikte bakalım.

Ülkemizi yurt dışında temsil eden bilim insanlarından Umut Yıldız, sosyal medya hesabından dikkat çekici bir açıklamaya imza attı

21 yıldır yurt dışında yaşayan ve son 10 yıldır NASA’da önemli görevler üstlenen Yıldız, NASA’dan ayrıldığını duyurdu

Ayrıca ünlü astrofizikçi Türkiye’ye döneceğini de açıkladı. Geçtiğimiz günlerde Anadolu Ajansı’na bir röportaj veren ve Türkiye’ye dönme sebeplerini sıralayan Yıldız, “Uzun yıllar ülkemden ayrı kaldım ve çok özledim.” ifadelerini kullandı. Ancak kariyeri boyunca pek çok önemli projede yer alan, dikkat çekici keşiflere imza atan ekiplerin bir parçası haline gelen Yıldız’ın ülkesine dönme kararı almasına neden olan başka şeyler de var. Örneğin Yıldız’a göre Türkiye, uzay teknolojilerinde büyük fırsatlara açık bir ülke. Bilim insanını dikkat çekici bir geri dönüş hikâyesinin başrolü olmaya iten sebeplerden biri de bu.

Dr. Umut Yıldız’ın ülkemize dönme kararı almasına neden olan şeylerden biri de gençlere uzay hakkında eğitimler verme arzusu.

Muş’ta 40 bin TL’ye çoban bulunamıyor Muş’ta 40 bin TL’ye çoban bulunamıyor

Ayrıca başarılı bilim insanının yakın gelecekteki planları arasında Hakkari’de bir bilim merkezi kurulmasına katkı sağlamak da var. Konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada bilim merkezlerinin öneminde değinen Yıldız, ülkemizin birçok yerinde bilim merkezi olduğunu ancak bazı şehirlerde bu yapıların bulunmadığını dile getiriyor. Bu doğrultuda Hakkari’de bir bilim merkezi kurmak için çaba harcadıklarını da sözlerine ekliyor.

Son günlerde bir hayli konuşulan bu geri dönüş öyküsünün başrolünde yer alan Umut Yıldız hakkındaki detaylar da merak ediliyor

Umut Yıldız kimdir?

umut yıldız

Yukarıda da değindiğimiz gibi Umut Yıldız NASA ile ilişiğini keserek Türkiye’ye dönme kararı aldığını açıkladı. Haliyle pek çok insan başarılı astrofizikçi hakkındaki detayları da merak ediyor. Umut Yıldız kimdir ve Umut Yıldız nereli gibi sorular son dönemde oldukça popüler. Lafı uzatmadan söyleyelim Yıldız,1982 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Ailesinin ise aslen Ordulu olduğu biliniyor.

Uzay konusundaki merakı küçük yaşlarda ortaya çıkan Yıldız, lisans eğitimini 2004 yılında tamamladı

Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünden mezun olan Yıldız, yüksek lisansını ise Hollanda’da Groningen Üniversitesinde tamamladı. Akademik kariyerine Leiden Üniversitesinde devam eden bilim insanı, astrokimya ve molekül astrofiziği alanındaki araştırmaları ve çalışmalarıyla 2011 yılında doktor unvanı aldı. Aynı üniversitede doktora sonrası araştırma görevlisi olarak görev almaya devam etti.

Umut Yıldız, 2013 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne yerleşti

Aynı yıl NASA’ya bağlı Jet Propulsion Laboratory (JPL) adlı kurumda göreve başladı. Burada derin uzay iletişimi ve astrofizik alanlarında araştırmacı olarak çalışan Yıldız, kariyeri boyunca pek çok önemli projede görev aldı. Uzun yıllar boyunca yıldız oluşum bölgelerinde dikkat çekici keşiflere imza atan ekiplerin önemli bir parçası oldu. Yıldız’ın öncelikli çalışma alanları ise derin uzay telekomünikasyonu, yıldız oluşumu ve veri madenciliği.

Editör: Saliha Kara