Uzmanlar, otomobil fiyatlarının düşmeyeceği tahmin ederken, düşük faiz politikasından vazgeçilmesi durumunda kur gevşeyeceğini, TL'nin değeri artacağını, bunun da yeni zamların önünü keseceğini söylüyor. Yani fiyatların düşmeyeceğini ama çok da artmayacağını tahmin ediyor.

Geleceğin Kadın Liderleri programı, Cumhuriyet'in 100. yılında mezun sayısını 1.750'ye ulaştırdı Geleceğin Kadın Liderleri programı, Cumhuriyet'in 100. yılında mezun sayısını 1.750'ye ulaştırdı

Uzmanlara göre zamların tek sebebi kurlar değil. Yükselen uluslararası üretim ve lojistik maliyetleri de fiyatları arttırıyor. Bir de bize özel ÖTV'deki matrah sistemindeki geçişler fiyat artışında etkili oluyor. Eğer düşük faiz politikasından vazgeçilirse, enflasyonda da düşme olacaktır. Bu da otomobilin yatırım aracı olma cazibesini ortadan kaldıracaktır. Otomobil yatırım aracı olmaktan çıkarsa, ancak o zaman araç bolluğu yaşanır, gerçek ihtiyaç sahipleri bulabilir.  Araç bollaşsa bile bu kez ihtiyacı olanların karşısına finansman sıkıntısı çıkacaktır. Hem faizler yüksek hem de kredi oranları ve vadeleri çok düşük olduğu için yine ihtiyacı olan alamayacaktır. Ekonomideki bu olasılıklar sıfır araç fiyatlarını düşürmez ama 2.eldeki fahiş fiyatların önünü keser. Uzmanlar faiz politikası değişmeyeceğini, kur ve enflasyon artmaya devam ederse, mevcut durum yüksek fiyata araç alacak kimse kalmayana kadar bir süre daha devam edeceğini söylüyor.