Uzmanlar, her yaz mevsiminde Türkiye genelinde çok sayıda boğulma vakasının meydana geldiğini belirterek  boğulma vakalarının büyük bir kısmının göletlerde meydana geldiğine dikkat çekti. Profesyonel yüzücülerin dahi göletlerde boğulma tehlikesi yaşayabileceğini kaydeden uzmanlar, amatör yüzücülerin, çocukların ve yüzme bilmeyenlerin serinlemek için veya farklı amaçlarla da olsa kesinlikle göletleri tercih etmemeleri gerektiğine vurgu yaptı.

Ehliyet alma yaşı düştü mü? Hangi yaşta hangi ehliyeti alabilirsiniz? Ehliyet alma yaşı düştü mü? Hangi yaşta hangi ehliyeti alabilirsiniz?

Yetkililere seslenerek ellerini taşın altına koymaları çağrısında bulunan uzmanlar, "Maalesef her yaz ayında birçok uyarı yapılmasına rağmen gölet veya su birikintileri yüzünden gerek çocuklarımız, gerekse vatandaşlarımız boğularak hayatlarını kaybediyor. Bu aslında kimsenin elini taşın altına atmadığının kanıtıdır. Bu yerlerin denetlenmesi, gerekirse uyarı levhalarının çoğaltılması ve giren vatandaşa ceza verilmesi tarafındayım. Çünkü alacağımız bu önlemler hayati önem taşımaktadır.  İnsanlar son zamanlarda göletlerde bilinçsiz bir şekilde göletlere girmekte ve ne yazık ki can kayıpları oluşmakta biz bur da olimpik yüzme havuzu olarak uzman hocalarım9ız eşliğinde halkımıza hizmet vermekteyiz. Daha güvenilir bir şekilde insanların spor yapmasını sağlamak istiyoruz. İnsanlar olabildiğince göletlerden kanallardan özellikle akarsulardan barajlardan güvensiz yerlerden uzak tutmaya amaçlıyoruz” diyor.