Tulum peyniri, kahvaltılarda en çok tercih edilen yöresel lezzetlerden biridir. Kahvaltıda sade olarak tüketilmesinin yanı sıra omlet, krep, poğaça gibi kahvaltılık tariflerle de zevkle tüketilir. Aynı zamanda salata ve makarnalarda da en çok tercih edilen peynirlerin başında gelir.

Tulum peyniri, Erzincan’da üretilen yöresel peynir çeşitlerinden biridir. Şavak peyniri olarak da anılan Erzincan tulum peyniri; parlak görünümlü, tam yağlı ve sunduğu katı kıvamı ile ülkemizde sıkça tüketilen yöresel peynir çeşitleri arasında yer almaktadır. Tulum peyniri; koyun besiciliğinin yaygın olarak yapıldığı Konya, Bingöl ve Tunceli gibi illerde de sıklıkla üretilmektedir. İzmir’de üretilen tulum peynirleri de çok sevilmektedir, hamur işlerinde ve birçok yemekte kullanılmaktadır.

Erzincan Tulum Peyniri Nasıl Yapılır?

Yaylalardan, köylerden toplanan koyun sütü, mayalanır. Mayalanan süt, yaklaşık bir saat sonra ince ve temiz bezden yapılmış süzeklere alınıp, peynir haline getirilir. Peynir, üzerinden bir gece geçtikten sonra mandıraya getirilir, mandırada şeker torbaları benzeri torbalara konur, 10 gün üzerine bez örtüp hava ve toz almaması sağlanıp, suyunu tamamen çekmesi için bekletilir. 10 günden sonra bakır veya krom teknelerde ufalanan peynir, tuzlandıktan sonra tekrar yeni torbalara sıkı bir şekilde basılır ve torbaların ağzı dikilir. Düzgünce, üçerli üst üste gelecek şekilde dizilir. 10 gün beklemeden sonra suyu tamamen süzülen peynir, bidonlara ve deriye basılmak üzere soğuk hava depolarına nakledilir. Bidonlara ve deriye makinelerle veya elle basılan peynir, soğuk havada bir süre bekletilip kıvama geldikten sonra afiyetle yenmek için hazırdır.

Tulum Peynirinin Faydaları Neler?

Kemik erimesini önler.

Mide rahatsızlıklarının tedavisine iyi gelir.

Sindirim sistemini düzene sokar.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Ph seviyesini kontrol edip, yüksek miktarda kalsiyum içerdiğinden dişler için faydalıdır.

Kronik bronşiti önler.

Tulum Peynirinin Saklama Yöntemleri Nelerdir?

Tulum peynirini uzun süre taze ve lezzetli tutmak için doğru saklama yöntemlerini uygulamak önemlidir.

Buzdolabında Saklama

Tulum peynirini buzdolabının alt rafında veya sebzelik bölmesinde saklayın.

Hava alabilen bir kap veya tulum peyniri için özel olarak tasarlanmış saklama kaplarında muhafaza edin.

Peyniri ağzı açık bırakmadan önce streç film veya alüminyum folya ile sarabilirsiniz.

Hava Almaz Kaplar

Erzincan'da otomobilin park halindeki kamyona çarptığı kazada 2 kişi öldü, 2 kişi yaralandı Erzincan'da otomobilin park halindeki kamyona çarptığı kazada 2 kişi öldü, 2 kişi yaralandı

Tulum peynirini hava almayan bir kap veya tulum peyniri saklama torbasında saklayın. Hava teması peynirin kurumasına ve aromasının kaybolmasına neden olabilir.

Sıvı Yağ İle Kaplama

Tulum peynirini bir miktar sıvı yağ (zeytinyağı gibi) ile kaplayarak saklayabilirsiniz. Bu, peynirin yüzeyini koruyarak kurumasını engeller.

Soğuk Sıkım Zeytinyağı ile Kaplama

Tulum peynirini zeytinyağına batırabilir veya zeytinyağı ile kaplayabilirsiniz. Bu, peynirin yüzeyini koruyarak ekstra bir lezzet katmış olur.

Fırın Kağıdı veya Alüminyum Folya ile Sarma

Tulum peynirini fırın kağıdı veya alüminyum folya ile sarmak, hava almasını engelleyerek tazelik ve lezzetini koruyabilir.

Oda Sıcaklığında Kısa Süreli Saklama

Tulum peynirini tüketmeden önce buzdolabından çıkarıp oda sıcaklığında bir süre bekletebilirsiniz. Ancak uzun süre oda sıcaklığında bırakmaktan kaçının.

Gıda Saklama Torbaları

Tulum peynirini hava almayan gıda saklama torbalarında saklayabilirsiniz. Vakumlu torbalar kullanmak da bir seçenektir.

Tulum peynirini bu yöntemlerle uygun şekilde saklayarak tazelik ve lezzetini uzun süre koruyabilirsiniz.

Bu peynirin en meşhur olduğu yer Erzincan'dır. Özellikle Şavak Pyniri olarakda anılan Tulum peyniri ile birçok eşsiz lezzetli tariflerde gerçekleştirebilirsiniz.

Editör: Merve Kiraz