Bir garip fındık kavgası; Giresun fındığı mı, Ordu fındığı mı? Bir garip fındık kavgası; Giresun fındığı mı, Ordu fındığı mı?

Çiğ et çok miktarda sıvıyı dışarı atar. Etin dışarıya attığı bu sıvı genellikle kanla karıştırılır, ancak su ve miyoglobin karışımıdır ve bu sıvı Salmonella, Yersinia ve E. coli gibi potansiyel olarak tehlikeli bakterileri barındırabilir. Bundan dolayı dışarı akan sıvı ile birlikte bakteri üremesi için ideal bir ortam hazırlanır. Selüloz ve süper emici polimer(SAP) maddesinden özel olarak üretilen gıda emici pedler ise ince yapısıyla kümes hayvanları, et ve deniz ürünleri gibi sızma yapan ürünlerin sıvılarını emerek paketteki sıvı oluşumunu engelliyor. 

Oluşan tanecikler, emici alandan geçemeyecek kadar büyük olduklarından istenmeyen sıvı jelin içine hapsolur. Her bir et paketindeki emici ped 40 grama kadar sıvı tutabilir, bu sıvıyı katmanları arasında hapseder ve başka şeylere bulaşmasını engeller. 

Taze et, tavuk ve deniz ürünleri için olan gıda emici ped, paketlenmiş etin doğru şartlarda saklanmasını sağlar.Bu nedenle markette satın alınan bütün ambalajlı et ve tavuk ürünlerinde bulunur.