Özellikle kadınların oldukça ilgi gösterdiği estetik dünyası teknolojinin hızla ilerlemesi sonucu her geçen gün daha yeni yöntemlerle çığır açıyor. Ünlü isimlerin özellikle yaptırdığı estetiklerle sıkça gündeme gelen Seda Sayan’ın sıkça tavsiye ettiği uygulamalardan biri Fransız Askısı. Ameliyat yanlısı olmayan estetik severlere lokal anestezi ile yapılan bu uygulama hakkında merak edilen tüm bilgileri sizler için bir araya getirdik. İşte uzmanların konu hakkında verdikleri bilgiler;

Cerrahi işlem olmadan gerçekleştirilen etkili estetik uygulamalardan biri Fransız askısıdır. Fransız askısı özellikle yüz bölgesindeki kaldırma, gerdirme uygulamaları için tercih edilse de kol, bacak, kalça gibi farklı bölgelerde yapılır. ‘‘Fransız askısı nedir?’’ ve ‘‘Fransız askısı öncesi sonrası nelere dikkat edilmelidir?’’ 

Fransız Askısı Nedir?

Fransız askısı, cerrahisiz yüz germe işlemi olarak da bilinen bir estetik uygulamadır. Genelde, yüzün özellikle alt kısmındaki sarkmaları düzeltmek için uygulanır. Yüzdeki sarkmaları kaldırarak cildin daha genç ve gergin görünmesini sağlamak için kullanılan bir tür iplik ile germe işlemidir. Bu işlemde, yüzün alt kısmına yerleştirilen özel bir iplik kullanılır. Bu iplik, yüz kaslarının altına yerleştirilir ve daha sonra gerilir, böylece yüz sıkılaşır ve daha genç bir görünüm elde edilir. Bu işlem, cerrahi bir işlem olmadığından, genel anestezi gerektirmez ve hastaların aynı gün eve dönmelerine izin verilir. Fransız Askısı, yüzün alt kısmındaki sarkmaları düzeltmek için kullanılan birçok farklı estetik teknikten biri olarak, her estetik işlemin öncesinde olduğu gibi bir dermatoloji veya plastik cerrahi uzmanı tarafından detaylı bir muayene gerektirir.

Fransız Askısı Neden Tercih Edilir?

Fransız askısı, avantajlarından dolayı günümüzde birçok kişi tarafından tercih edilen bir estetik uygulamadır. Fransız askısının tercih edilmesinin nedenleri şöyle açıklanabilir:
•    Cerrahi bir işlem olmaması: Cerrahi bir işlem olmadığı için genel anesteziye ihtiyaç duyulmaz, lokal olarak anestezi uygulanması yeterli olur. Cerrahi uygulama yapılmadığından yara izi oluşmadığı için işlem sonrası iyileşme süreci de daha hızlıdır ve hastalar aynı gün taburcu olur.
•    Düşük riskli bir operasyon: Fransız askısı, diğer yüz germe işlemleri ile kıyaslandığında daha düşük riskli bir işlemdir. Uygulama sırasında herhangi bir kesik yapılmadan iplikler cildin altına yerleştirilir.
•    Doğal görünüm sağlaması: İplikler, yüz kaslarına yerleştirildiğinden, yüz hareketleri sırasında harekete imkan tanıdığı için mimik kaybı olmaz ve doğal bir görünüm oluşur.
•    Hızlı sonuç vermesi: Fransız askısı uygulaması hızlı sonuçlar verdiği için işlem tamamlandıktan hemen sonra, hastalar yüzdeki sıkılık ve gerginliği fark edebilir.
•    Uzun süreli etki: Fransız askısı, uzun süre etki gösteren bir estetik uygulamadır. İplikler, cildin altında kalıcı olur ve yüzdeki sıkılığı ve gerginliği uzun süre korur.

Fransız Askı Avantajları

Fransız askı işleminin avantajları aşağıdaki gibi sıralanabilir.
•    Çoğu durumda, Fransız askı prosedüründen sonra günlük hayatınızda çok az kesinti olur veya hiç kesinti olmaz. Bireylerin çoğu ertesi gün işe dönebilmektedir.
•    Cerrahi yüz germe ile karşılaştırıldığında, çok daha ucuz ve daha az müdahalecidir. Önemli ölçüde daha az tehlikesi vardır.
•    Çözünebilir iplikler, geleneksel kalıcı elyaflara kıyasla mikropları çekmediği ve problem yaratmadığı için daha az tehlike sağlar.
•    Fransız askı yaptıran birçok kişi tedavinin kendilerini daha genç gösterdiğini ve beklediklerinden daha doğal görünen bir sonuç verdiğini belirtmiştir.

Fransız Askı Dezavantajları

Fransız askı oldukça minimal invaziv bir işlem olduğundan, dezavantajların yok denecek kadar az olduğunu söylemek mümkün. Özellikle prosedürü Zen Poliklinik uzmanlarına bıraktığınızda, sürecin ekstra steril ve hijyenik koşullarda gerçekleşmesini garanti altına almış oluyorsunuz.
Yine de, her kozmetik işlemde olabilen birtakım potansiyel dezavantajları sizlerle paylaşalım:
•    Alttaki kas tabakasını kaldıran, sıkılaştıran ve ekstra derinin çıkarılmasını gerektirebilen cerrahi bir yüz germe işleminin aksine, iplikle germe yalnızca cildi yükseltir ve sıkılaştırır, daha mütevazı etkiler üretir. Yine de bu yöntem, cerrahi işlem görmeden gençleşme talep edenler için harika bir alternatiftir.
•    Özellikle cerrahınız düz veya pürüzsüz dikişler kullanıyorsa lifting etkisi kısa süreli olacaktır.
•    İnce bir cilde sahipseniz cilt yüzeyinin altında ipleri görmek bazen mümkündür.
•    Sinir hasarı ve yara izi, meydana gelebilecek olası iki iplik kaldırma problemidir, ancak bunlar çok nadirdir.

İşlem Ne Kadar Sürer?

Fransız askısı işlemi lokal anestezi ile uygulanır. Yapılan bölgeye göre değişmekle birlikte yaklaşık 1 saat süren bir işlemdir. Bu işlemle yüzde ve boyunda, gıdı bölgesinde oluşan sarkmalar giderilebildiği gibi kaş kaldırma, göz şekillendirme de (badem göz, kedi gözü gibi) yapılabilmektedir.
İşlem öncesi eğer varsa kullanılan kan sulandırıcı ilaçların kesilmesi önemlidir.

Fransız askısında uygulanan teknikler nelerdir?

Saç derisinde belirlenen yerlere yerleştirilen iplikler ile yüz gerdirme işleminin farklı yöntemleri ve kullanım teknikleri bulunmaktadır. Günümüzde bu estetik amaç için en yaygın kullanılan metot ip askısı yöntemidir. Kulak hizasındaki deri altına yerleştirilen iplik işlemleri dikiş gerektirmeyen ve iz bırakmayan işlemlerdir. Ciltte kesi izi oluşturmadan tedavi sağlamaktadır.
Fransız askı tekniği ve diğer tipte uygulamaları;

Fransız askısı tekniği

Bu işlem ameliyatsız yüz germe tekniklerinden biridir. Fransa’da geliştirilip ve ilk olarak bu ülkede uygulanması nedeniyle bu isimle popüler hale gelmiştir. Dinamik askı olarak da bilinmektedir.
Bu yüz germe tekniğinde dış kısmı silikon iç kısmı polyester malzemelerden oluşan dinamik (esnek) ipler (PET) kullanılmaktadır. Dokuyu kavrama özelliği yüksektir. Yerleştirildiği ciltte doğal bir yüz ifadesi oluşumu sağlamaktadır.

Sonsuzluk askısı tekniği

Fransa’da geliştirilen yüz germe tekniklerinden biridir. Kullanılan silikon ipin üzerinde bulunan çıkıntılar yerleştirildiği cilde güçlü bir şekilde tutunmakta ve esnek bir form sağlamaktadır.

Silüet askısı tekniği

Gençlik ipi olarak da adlandırılan bu teknik Amerika’da geliştirilmiştir. Sihouette Soft poliaktik asit ipleri üzerinde cilt altına yerleştirilmektedir. Üzerinde bulunan koniler cilde sıkı bir şekilde tutunarak askı oluşmasını sağlar. Bu ipler uzun süreli bir etki oluşturur, etkisini uzun yıllar gösterir ve zamanla kaybolur.

Yani özetlemek gerekirse;

•    Fransız askısı yaptıranlar genel olarak kadınlardır.
•    Erkeklere de uygulanabilen bir tedavidir.
•    Estetik bir operasyondur.
•    Yüz bölgesinde zamanla meydana gelen; sarkıklar, kırışıklıklar ve yaşlanma belirtilerinde uygulanır.
•    Prosedür silikon iplerin cilt altına yerleştirilerek cildin gerdirilmesidir.
•    Üç farklı kullanım tekniği uygulanmaktadır.
•    Tekniğine göre işlem 45-60 dakika sürmektedir.

Fransız Askısı Kimlere Uygulanabilir?

Bu tedavi genel anlamda ameliyatsız gençleşmek isteyen kişilerin tercih ettiği bir estetik operasyondur. Özellikle 30’lu yaşlardan itibaren yüz bölgesindeki kolajen ve hyaluronik asit miktarı azalmaya başlar. Kolajen ve hyaluronik asit miktarı azalması yeni kırışıklıklar oluşmasına neden olur. Bu kırışıklıklar zamanla cildin sarkmasına ve kırışıklıkların derinleşmesine yol açar. Bu nedenle Fransız askısı 30-65 yaş arası kadın ve erkekler için uygun bir yöntemdir. Ameliyatsız bir yüz germe işlemi olan Fransız askısı, derideki sarkmaları yukarı doğru kaldırarak genç bir görünüm kazandırır.

Eris varyantı Omicron’dan daha bulaşıcı! Eris varyantı Omicron’dan daha bulaşıcı!

Fransız Askısı Nasıl Yapılır?

Doktorunuz ile yaptığınız ön görüşme doğrultusunda bu işlemin uygulanması için herhangi bir sorun yoksa işlemin yapılacağı gün belirlenir. Sonrasında şu prosedürler uygulanmaktadır:

•    İşlemin ilk aşamasında operasyon yapılacak olan bölgeler temizlenerek steril hale getirilir.
•    İşlem bölgeleri lokal anestezi uygulanarak uyuşturulur. İşlemin acısız ve güvenli hale gelmesi sağlanır.
•    Ciltte açılan ufak kesiler ile ilgili bölgelere ipler yerleştirilir.
•    Yerleştirilen ipler ile cildin doğru oranda gerilmesi sağlanır.
•    Kulak bölgesine ipler sabitlenerek işlem tamamlanır.
•    Operasyon yaklaşık olarak 45-60 dakika sürmektedir.
•    Operasyon sonrasında iyileşme birkaç gün sürmektedir.
•    İşlemde kullanılan iplerin elastik bir yapıda olması sebebiyle yüz mimikleri rahat çalışır.
•    Doktorunuzun tedavi sonrası için verdiği tavsiyelerini uygulamayı aksatmayın.

Fransız Askısı Öncesi ve Sonrası

Uygulamadan önce işlemle ilgili prosedürlere ait bilgi sahibi olmalısınız. İşlem öncesinde doktorunuzdan detaylı bilgi alabilirsiniz ve aklınıza takılan soruları danışabilirsiniz. Operasyon sonrasında iyileşmeniz 2-4 hafta sürmektedir. Bu süreçte doktorunuzun sizin için reçete ettiği ilaçları aksatmamalı, doktor kontrollerine zamanında gitmelisiniz
Fransız ip askısı yaptırmaya karar verdiyseniz, tedavi öncesi ve sonrası süreçte şunlara dikkat edilmelidir;

•    Operasyondan önce sigara ve alkol tüketimi varsa bırakılması sağlıklı bir tedavi süreci geçirmenizi sağlayacaktır.
•    Operasyon günü rahatlıkla giyip çıkarabildiğiniz kıyafetler tercih etmeniz yüzünüze temas etmemesi bakımından daha iyi bir tercih olacaktır.
•    İşlem öncesinde düzenli olarak kullandığınız ilaçlar ya da herhangi bir alerjik reaksiyonunuz varsa doktorunuzla mutlaka paylaşmalısınız.
•    Doktorunuz tarafından tavsiye edilen ilaç ya da merhemleri kullanmanız tedavinin sağlıkla sonuçlanması açısından önemli olacaktır.
•    Yapılan operasyon sonrası yüz bölgesine fiziki temastan kaçınılması gereklidir.
•    İşlem noktalarına su değdirmemeli ve cildinizi temiz tutmalısınız.
•    İşlemden sonra saçlarınıza 1 ay boyunca işlem yapmamanız iyi bir tercih olacaktır.
•    Tedavi sonrası yüzünüzü yıkarken doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde uygulama yapmanız olası komplikasyon oluşumunu engelleyecektir.
•    Doktorunuzun size önerdiği kremlerin dışında ilaç ve krem kullanmamanız kısa sürede iyileşmeniz bakımından faydalı olacaktır.

   Sık Sorulan Sorular

   Fransız askısı tedavisi kaç seanstır?

•    Fransız askısı tek seansta uygulanan bir tedavidir. Ortalama kalıcılık süresi 5 yıldır. İplilerin dışı zaman içerisinde eriyen silikon ile kaplıdır. Tedaviyi zamanla tekrarlayabilirsiniz.
•    Fransız ip askısı tedavisi yaşlanmayı geciktirir mi?
•    Dinamik iplerin yaşlanmayı geciktirmek gibi bir etkisi bulunmamaktadır. Bu iplikler zaman içerisinde ciltte meydana gelen kırışıklık sarkma gibi etkileri ortadan kaldırır.

 İp askısında uygulanan ipler çıkarılabilir mi?

• Tedavi tersine çevrilebilen bir işlemdir. İpler çıkarılabilir bir yapıya sahiptir. Uygulamadan sonra dilediğinizde iplikler tekrar gerdirilebilir, çıkarılabilir ya da yeni iplikler kullanılarak işlem yapılabilir.
•    İp askı işlemi ağrılı bir işlem midir?
•  İşlem sırasında sizin rahat hissedebilmeniz ve işlemin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için lokal anestezi uygulanmaktadır. Acıtıcı bir işlem değildir, uygulama sırasında bir ağrı hissedilmez.
•   Tedavide kullanılan ipler zararlı mıdır?
•   Kullanılan ipler silikon içermektedir. Silikon, estetik işlemlerinde ve ameliyatlarda uzun yıllardır kullanılan bir maddedir. İpler kişinin biyolojisine uyumlu bir yapıdadır. Dokulara herhangi bir zararı bulunmamaktadır.
 

Fransız askısı ne kadar süre dayanır?

•    Ciltte gerginlik ve estetik bir güzellik sağlayan Fransız askısı 7 ila 10 yıl kalıcı bir etki sağlayabilecektir. Ancak uygulanan bu ip askısı işleminin estetik anlamda bu alanda uzman tarafından gerçekleştirilmesine göre bu süre kısalabilecektir.

   Kimlere yapılmaz?

•    Yüzün belirli bölümlerinden ip germe tekniğiyle gerçekleştirilen Fransız askısı yöntemi, estetik müdahale için herhangi bir kronik rahatsızlığı olmayan herkese uygulanabilecektir. Tedavi basit prosedürleri içerdiğinden herhangi bir cilt rahatsızlığı olmayan herkes yaptırabilmektedir.
 

İp askısı kaç yaşında yapılmalı?

•    Yüzde ip askısı tekniği ile gerçekleştirilen bu basit operasyonu ergenlik yaşlarını tamamlamış, cildinde önemli bir hassasiyet olmayan kişiler yaptırabilecektir. Spesifik olarak en uygun yaşlar 20 ve üzeri dönemlerdir. Fransız askı ile yüzde esnek ve estetik bir form yakalanmaktadır.

Fransız askı kopar mı?

•    Yüze uygulanan Fransız askı işleminde kullanılan ip esnek ve kas formunda bir esneme sağlamaktadır. Yani askı ipleri cilt altında esneyen bir yapıda olduğundan kopma gibi bir durum gözlenmeyecektir.

Unutmayın bu tarz yöntemler mutlaka uzman bir doktorun müdahalesi dahilind eyapılmalı. uzmanlar içerisinden dahi işin ehli olan doktorlar seçilerek memnuniyet kalitenizi üst seviyelere taşımanız sizi daha mutlu edecektir. Uzmanlar konusunda bolca araştırma yapmayı unutmayın.