Evde bahçede çiçek yetiştirmeyi birçoğumuz çok sever. Yeşili rengârenk çiçekleri görmek bize çok iyi gelir. Bazen günlük koşturmadan onlarla ilgilenemeyiz ve küserler açmazlar. İşte size çok kolay hazırlayacağınız çiçeklerinizi ve sizi mutlu edecek birkaç ipucu.

1) Haşlanmış Yumurta Suyu

Sabahları kahvaltıda yemek için haşladığımız yumurtanın suyunun özellikle sardunya için adeta bir can suyu olduğunu biliyor muydunuz?

Evet yanlış duymadınız! Haşlanmış yumurta suyu sardunyanın daha canlı ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Ayrıca daha bol çiçekli olmasını sağlar.

Haşlanmış yumurta suyu sadece sardunya değil, menekşe ve diğer birçok çiçek için faydalıdır. Yumurtaları haşladığınız suyu soğumaya bırakın ve çiçeklerinize verin. Farkı göreceksiniz

2) Yumurta Kabukları

Doğal çiçek coşturan önerilerimize yine yumurta ile devam ediyoruz. Gördüğünüz gibi yumurta sadece bizler için değil bitki ve çiçekler için de faydalı bir besin.

Bu sefer ev yapımı çiçek coşturan olarak yumurtanın kabuklarını değerlendireceğiz. Yumurtayı tükettikten sonra kabuklarını sakın atmayın! Kabukları ufak parçalar haline getirdikten sonra saksıdaki toprakla karıştırın. Üzerine de haşladığınız yumurtanın suyunu dökün.

Espresso/Moka Makinesi, Ekmek Kızartma/Dondurma Makinesi, Blender, Barbekü Elektrikli Izgara, Uygulamaya Özel BİM'de! Espresso/Moka Makinesi, Ekmek Kızartma/Dondurma Makinesi, Blender, Barbekü Elektrikli Izgara, Uygulamaya Özel BİM'de!

Yumurta kabukları bitkiyi kısa sürede daha canlı ve verimli yapar. Ayrıca haşereleri bitki ve çiçeklerden uzak tutar.

3) Haşlanmış Sebze Suyu

Sebzeler bizler için ne kadar sağlıklı ve faydalı ise aynı durum çiçekler için de geçerli.

Haşlanmış sebze suyunu çiçeklere dökmeden önce mutlaka oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Bu değerli su içerdiği vitamin, mineral ve bileşenler ile çiçeklerinizin daha hızlı büyümesine yardımcı olur.

4) Meyve ve Sebze Kabukları

Sebze haşlamasından elde ettiğiniz suyu yemeklerinizde kullanıyor olabilirsiniz. Üzülmeyin, haşlanmış sebze suyu yerine tükettiğiniz meyve ve sebzelerin kabuklarını da çiçek coşturan vitamin olarak değerlendirebilirsiniz.

Gün içinde tükettiğiniz sebze ve meyvelerin kabuklarını uygun bir kapta biriktirin. Kabuklar henüz tazeyken (üzerinden 24 saatten fazla zaman geçmemişken) üstlerini geçecek kadar kaynar su ilave edin. Kabuklar bu suyun içinde en az 12 saat en fazla ise 24 saat beklemeli. Bekleme süresinin sonunda sebze ve meyve kabuklarını suyun içinden çıkarın.

Bu su ile çiçek ve bitkilerinizi sulayın. İşlemi düzenli olarak yaptığınızda bitkileriniz kısa süre içerisinde daha canlı ve sağlıklı bir görünüme kavuşacaktır.

Küsen çiçeklerinizi bu doğal gübrelerle yeniden coşturabilirsiniz (2)_1280x720

5) Kuru Maya

Çiçek coşturan kuru maya ile de yapılabilir. Kuru maya hemen her evde bulunan bir malzemedir. Evde olmasa bile uygun fiyatıyla marketlerden kolaylıkla temin edilebilir.

Hamur işlerinin olmazsa olmazı kuru maya, bitki ve çiçeklerin kısa süre içerisinde canlı ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Bunun için tek yapmanız gereken; 3 litre suya bir yemek kaşığı kuru maya koyarak karıştırmak ve elde edilen su ile çiçekleri sulamak.

Burada dikkat etmeniz gereken bir püf noktası var; sulama esnasında suyun bitkinin yapraklarına değmemesine dikkat etmelisiniz. Su doğrudan toprağa temas etmeli.

Bu işlemi her 15 günde bir düzenli olarak tekrar etmelisiniz.

6) Yosun

Yosun tıpkı yukarıda saydıklarımız gibi birçok bitkinin köklerini güçlendirme ve onlara ihtiyaç duydukları mineralleri sağlama konusunda alternatif bir doğal çözümdür.

Yosunun bu mucizevi etkisinden yararlanmak için; öncelikle denizden topladıysanız yosunu tuzundan arındırmak için bol su ile güzelce yıkayın. Ardından bol suyun bulunduğu kapaklı bir kabın içine koyun.

Yosun bu suyun içerisinde 1,5 – 2 ay kadar kalmalı. 2 ayın sonunda tertemiz olan yosunu içme suyuyla spreyleme şeklinde sulayın. Son olarak yosunu bitki toprağına yerleştirin.

Uzun ve uğraştırıcı bir süreç gibi görünse de, sonucun sizi memnun edeceğini garanti edebiliriz.

7) Muz Kabuğu, Fasulye ve Balık Karışımı

Muz kabuğu, fasulye ve balık karışımı içerdikleri bileşenler ile çiçeklerin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri sunar. Çiçekler için bu besinler doğal gübre niteliği taşır.

Bu karışımı hazırlamak için ilk olarak 30 – 40 adet fasulye, bir adet muz kabuğu ve bir adet küçük balığı (örneğin hamsi veya sardalya) uygun bir tencereye koyun. Malzemelerin üzerini geçecek kadar su ekleyip haşlayın.

Fasulyeler yumuşayınca haşlama işlemi tamamlanmış olacaktır. Suyun oda sıcaklığına gelmesi için biraz bekleyin.

Ardından tüm malzemeleri blenderdan geçirip püre haline getirin. Elde ettiğiniz bu püreyi bitki ve çiçeklerin toprağına karıştırın. Bu karışım sayesinde çiçekler ihtiyaç duyduğu potasyum, azot ve fosfora kavuşur.

8) Yumurta Kabuğu ve Kahve Telvesi Karışımı

Aslında yumurta kabuğu ve kahve telvesi bir araya gelince güçleri daha da artıyor. Yani artık kahve telvesini de çiçek coşturan karışım olarak kullanabilirsiniz.

Yumurta kabuklarını biriktirin. 12 adet yumurta kabuğunu sudan geçirin. Kahve telvesi ile yumurta kabuklarını uygun kapta birleştirin ve blenderdan geçirin. Karışım pürüzsüz bir hal alınca içine bir miktar su ilave edip yeniden blenderdan geçirin.

Elde ettiğiniz karışımı bitkilerin toprağına karıştırın. Bu karışım bitkilerin kısa sürede canlanmasına yardımcı olur ve haşereleri bitkilerden uzak tutar.

9) Aspirin

Yapılan bilimsel araştırmalarda ağrılarımızı kesmesi amacıyla kullandığımız aspirinin bitki ve çiçekler için de faydalı olduğu ortaya konmuştur. Aspirin bitkilerin ve çiçeklerin büyümesini hızlandırır, verimliliğini arttırır, canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.

Bitkilerdeki mantar hastalıklarını önler. Bu nedenle aspirin çiçek ve bitki bakımında sıklıkla tercih edilir ve kullanımı yaygındır.

Aspirinin bu mucizevi etkisinden faydalanmak için 4 adet aspirini ezin ve 15 litre suyun içine karıştırın.

Hazırladığınız bu suyla her 3 haftada bir çiçeklerini düzenli olarak sulayın.

Not: Hazırladığınız bu gübreleri bahçenizde yetiştirdiğiniz sebzelerdi de kullanabilirsiniz