Birçok insan rüyada bazı semboller görmekte ve anlamını merak etmekte. Hangi sembol ne manaya geliyor öncelikle iyi bilmek ve rüyada bu sembolü nasıl gördüğü de içerdiği mana bakımından önemlidir.

Peki rüyada ateş görmenin ve farklı şekillerde görülen ateşin manası ne?

Rüyada ateş görmek, olumsuz değerlendirileceği düşünülen rüyalar arasında yer alır. Ancak rüya yorumcuları ateş simgesini rüyanın detaylarına göre olumlu yönden de ele alır. Rüyada dumanı sönen köz ateş görmek yüksek makamdan birileriyle tanışılacağına yorulur. Harlı ateş görmek, kötü başlayan bir işin zamanla düzeleceğini temsil eder. Rüyada kişi ateş yakmaya çalışır ama amacına ulaşamazsa aba harcanan bir şeylerin olmayacağını simgeler. 

Rüyada ateş söndürmek

Etrafa zarar veren ateşi söndürdüğünü gören kimsenin kısmeti açılacak demektir. Ateş söndürmek, iyi haberlere işarettir. Soba veya ocaktaki ateşi söndürmek; can sıkıcı haberlere işarettir. Zarar veren ateşi söndürmek, iyiliğe ve o bölgede vaki olan fitneyi yatıştırmaya yorumlanmaktadır. Rüyada bir atesi söndürdügünü gören kimse, meydana gelecek bir fitneyi yatistirir veya bid at olan bir seyi iptal eder. Rüyada ates söndürmek, bazen serri tahrik etmeye isarettir. Eger rüyayi gören deniz yolculugunda ise, bogulur ve su Uzerinde görülür. Eger rüyayi görenin yolcusu varsa, yanma gelir veya onun haberini alir.

Rüyada ateşte ısınmak

Rüyada kış gününde ateşle ısındığını gören kimse, cennete gider. Büyük bir ateşin başında ısındığınızı görmek; nüfuz sahibi biriyle yakınlık kuracağınıza yorulur. Rüyada ısınması için veya başkasını ısıtması için ateş yaktığını gören kimse, faydalanacağı bir şeyi tahrik ederek fakirlik ve ihtiyacını giderir. Yakın ateşte ısınmak korku ve sıkıntıya, kışın ateşte ısınmak zenginliğe işarettir.

Rüyada ateşe girmek

Rüyada ateşe girdiğini ve orada azap edildiğini gören kimse, malca zarar eder veya o şahıs, Cehenneme girmesine sebep olacak bir günah işler. Rüyada ateşe girdiğini ve ateşin azabını tattığını gören kimse, bir fitneye düşer. Ateşin elinize girip kaybolduğunu görmek; işinizde haram mal elde edeceğinize işarettir. Ateşe girip ondan zarar görmek günah işlemeye yorulur. Ateşin üzerinden atlamak ya da ona girip ardı sıra çıkmak Cennet'e girmeye tabir olunur.

26 Eylül'de BİM'de Haftanın Önerileri 26 Eylül'de BİM'de Haftanın Önerileri

Rüyada kendisini ateş olan bir yerde görmek

Kokuya kapılmaya ve zarar görmeye, ateş ve duman görmek, hediye almaya, evini yanarken görmek, haram mala, ateşin bir yerini yaktığını görmek, malın zekâtının verilmediğine, kendisini ateşte görmek, büyük bir yerden tedbirle karşılanmaya, işarettir.

Ateşinizin çıktığını görmek

Hayattın asıl güzellikleri varken sizin gereksiz işlerle uğraştığınız anlamına gelir. Kendinize biraz çeki düzen verip daha verimli olmaya çalışın. Ateşinizin çıktığını görmek, gereksiz işlerle uğraştığınız ve hayatta asıl güzellikleri yaşayamadığınıza yorulur.

Rüyada ateş yakmak

Büyük güç, destek anlamına gelir. Rüyada ateş yakan bir kişi kendi zekâsı ve gayreti sayesinde başarılı olacak demektir.
Karanlık bir gecede halka göstermek için ateş yaktığını gören kimse, halkın onunla hidayete erişecekleri bir ilme nail olur.

Rüyada ateşe sokulmak

Rüyada ateşe zorla sokulmak hapisle tabir olunur. İnsanların çevresinde toplandığı ateş bereket, bolluk ve toplu sevince işarettir.Ateşin insana verdiği az zarar birinin vaadini yerine getirmesine yorumlanır.

Rüyada ateşin göğe yükselmesi

Rüyada bir yerde toplu yangın alevli ve uğultulu bir sesle görülürse savaşa işarettir. Evin önünde görülen dumansız, kor ateş hacca gitmeye alamettir. Bir yerde ateşin göğe doğru alevlenerek yükselmesi topluca işlenen çirkin davranışlara yorumlanmaktadır. Ateş parlak ve yararlı ateşse sevinç ve sürura işarettir.

Rüyada kış gününde ateşte ısındığını gören kimse, cennete gider. 

Rüyada ateşe girdiğini ve orada azap edildiğini gören kimse, malca zarar eder veya o şahıs, cehenneme girmesine sebep olacak bir günah işler.

Rüyada ateşe girdiğini ve ateşin azabını tattığını gören kimse, bir fitneye düşer. Bir kimse rüyasında, insanların başına toplanmış olduğu alevli olan bir ateş görürse, onların bereket ve bolluğuna nail olur.

Rüyada kendisine ateşin hararetinin dokunduğunu gören kimse, halkın diline düşer ve dedikodu malzemesi olur.

Bir kimsenin rüyada kapısının önünde dumansız ateş yandığını görmesi, hacca gideceğine işaret eder.

Rüyada evini ateşle yaktığını gören kimsenin, evi harap olur.