Yazın gelmesi ile birlikte evde, bahçede veya piknik alanlarında sizi oldukça rahatsız eden sineklerden kurtulmak çok kolay. Üzerinize yapışan, kovsanızda gitmeyen yemeğinizi dahi size zehir eden sineklerden kurtulmanın en doğal yollarını sizlerle paylaşıyoruz.

Öncelikle Kahve yakmak en bilinen yöntemlerden biri

Kara sinek ve sivri sinekleri evde barındırmamak için kimyasal ilaçlar kullanıyoruz. Ancak doğal yağlar da bu işi çözebilir. İşte en etkili sinek kovucu 4 doğal yöntem....Kuru kahve telvesi sivrisinekleri kovmak için en doğal yollardan biridir. Kahve içtiğiniz fincanın dibinde kalan telveleri biriktirin. Ancak telveleri metal bir kapta saklayın. Cam kavanozlarda biriktirmek kesinlikle yasak. Aksi takdirde cam çatlayabilir. Biriktirdiğini telveleri yakabilirsiniz.

Esanslı yağları da bu konuda çok etkili

Esanslı yağ karışımları gerçekten etkili sinek kovucu özelliklere sahip, üstelik evinize bıraktıkları kokular da harika.

Hakkari'de Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla program düzenlendi Hakkari'de Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla program düzenlendi

Bunun için 4 bardak elma sirkesine 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı doğal bulaşık deterjanı, yaklaşık 20 damla biberiye yağı, 20 damla fesleğen yağı ve 20 damla nane yağını spreyli bir şişeye koyup karıştırın. Bu karışım karşılaşabileceğiniz birçok tariften daha güçlü ve etkilidir. Üstelik minik meyve sineklerini de uzak tutma etkisi gösterir. Karışımı evin içinde, dışında hatta çiftliklerde hayvan barınaklarında bile kullanabilirsiniz.

Bunlar haricinde  etkili 10 yöntem şöyle;

1.PAPATYA

Sakinleştirici etkileriyle bilinen papatya çayının bu etkisini belki de şimdiye dek bilmiyordunuz ama kendisi, doğru şekilde kullanıldığında sivrisinek ve bazı böcek türlerini de sizden uzak tutmaya yardımcı olabiliyor. Nasıl mı? Hemen tarifimizi verelim:

Malzemeler:

•  2-3 yemek kaşığı kurutulmuş papatya
•  Yarım litre içme suyu
•  Temiz bir sprey şişesi

Yapımı: Suyu kaynatıp bir kenara alın ve içine kurutulmuş papatyaları ilave edip demlenmeye bırakın. Hazır olan papatya çayını süzüp oda sıcaklığında soğumasını bekleyin. Ardından sprey şişesine aktarın ve ihtiyaç anında cildinize sürün. Papatya çayının kendine has kokusu sivrisinekleri sizden uzak tutacaktır.

2. Badem Yağı

Saçlardan sindirim sistemine dek birçok konuda vücudumuza fayda sağlayan yağlardan badem yağı, sivrisinekler karşısında da yanımızda. Ancak bu kez tek başına değil, başka yağlardan da destek alarak bizimle. Cildi besleyen yağlardan biri olarak bilinen badem yağını kullanarak aşağıdaki gibi doğal bir sivrisinek ve böcek kovucu hazırlayabilirsiniz.

Malzemeler:

•  20 damla badem yağı
•  20 damla fesleğen ya da ıtır çiçeği yağı
•  Temiz bir şişe

Yapımı: Temiz bir yağ şişesinin içine badem yağını ve seçeceğiniz diğer bitkisel yağı aynı oranda koyun ve güzelce karıştırın. Bu yağlı karışımı ihtiyaç anında sivrisinek ve böceklerden korunmak için cildinize sürün. İşte bu kadar!

3. Okaliptus

Antibakteriyel etkileriyle bilinen, üst solunum yollarına olan olumlu etkileriyle çok sevilen doğal malzemelerden okaliptus, sivrisinek ve böceklerden korunma yöntemleri arayanların da imdadına yetişiyor. Onu kullanmak için şu tarifi uygulamanız yeterli oluyor.

Malzemeler:

•  10-15 damla okaliptus yağı
•  10-15 damla kekik, biberiye, fesleğen ya da çay ağacı yağı
•  Temiz bir sprey şişesi

Yapımı: Sprey şişesinin 3'te 1'ini temiz içme suyuyla doldurun. Ardından yukarıdaki yağlardan en az 2 tanesini 10-15 damla olacak şekilde şişenin içine damlatın. Kullanacağınız her seferinde şişeyi güzelce çalkalayın ve yüzünüz harç vücudunuza uygulayın. Bu yağların kokusu sivrisinek ve pek çok böcek türünü sizden uzak tutacaktır.

4. Lavanta

Kendine has kokusuyla lavanta da farklı formlarıyla bu listede bizimle. Farklı formlarıyla dedik, zira lavanta çayıyla da yağıyla da sinek ısırıklarına karşı bizimle olan isimlerden. Sineklerden korunmak için lavanta çayı demleyip cildinize bir sprey ile uygulayabileceğiniz gibi var olan sinek ısırıklarının sebep olduğu kaşıntı ve kızarıklıkları azaltmak için lavanta yağından da destek alabilirsiniz. Lavanta yağını her zaman kullandığınız vücut kremiyle karıştırıp sinek ısırığının olduğu bölgeye sürebileceğiniz gibi badem yağıyla aynı oranlarda karıştırarak da uygulayabilirsiniz. Lavanta çayı içinse aşağıda tarifi uygulamanız yeterli olacaktır.

Malzemeler:

•  1 su bardağı su
•  1 tatlı kaşığı kurutulmuş lavanta
•  Temiz bir sprey şişesi

Yapımı: Suyu kaynatarak işe başlayın, su kaynayınca ocağın altını kısın, içine lavantaları ilave edin 5 dakika bu şekilde demlendirin. Ardından çayı süzün ve oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Soğuyan lavanta çayını sprey şişesine aktarın ve ihtiyaç anında kullanın. Ellerinize sağlık.

5. Nane ve Limon

Nane ve limon kokusu da sivrisinek ve birçok böcek türünü kendinizden uzak tutmanıza yardımcı olabilecek doğal malzemelerden. Onları şu şekilde kullanarak kendinize doğal sinek kovucu sprey hazırlayabilirsiniz:

Malzemeler:

•  1 çay kaşığı kuru nane ya da bir tutam taze nane
•  1 adet limonun kabukları
•  Temiz bir sprey şişesi

Yapımı: Elinizdeki şişenin 3’te 1’ini dolduracak miktarda suyu kaynatıp içine limon kabuklarını ve kuru ya da taze nane yapraklarını ilave edin ve demlendirin. Demlenen karışımı süzün, oda sıcaklığında soğumasını bekleyin. Soğuyan karışımı sprey şişesine aktarıp ihtiyaç duyduğunuzda hemen kullanın.

6. Sarımsak veya Sarımsak Yağı

Sarımsak ve soğan kokusu da sivrisineklerin sevmediği kokulardan. Bu kokulardan faydalanabilmek için sarımsak ve soğanı yanınızda bulundurmanız yeterli. Ancak uyurken bu yöntemi uygulamak sizin de hoş olmayan kokulara maruz kalmanıza sebep olabileceğinden dilerseniz bu aşamada aşağıdaki tarifi de uygulayabilirsiniz.

Malzemeler:

•  5-8 diş sarımsak ya da 15-20 damla sarımsak yağı
•  1 litre su
•  Temiz sprey şişesi

Yapımı: Temiz bir sprey şişesine suyu koyup içine sarımsak yağı damlatabilir ve karıştırıp bu karışımı kullanabilirsiniz. Eğer sarımsağın kendisini kullanmak isterseniz 1 litre suyu ve 5-8 diş sarımsağı bir tencereye alıp kaynatabilir, süzüp soğumasını bekledikten sonra sprey şişesine aktarabilir ve bu şekilde kullanabilirsiniz.

7. Sirke Kokusu

Sivrisineklerin sevmediği kokulardan biri de sirke kokusudur. Bu kokudan destek alabilmek için aşağıdaki pratik yöntemi kolayca uygulayabilirsiniz:

Malzemeler:

•  1 su bardağı su
•  Yarım su bardağı sirke
•  Temiz bir kap

Yapımı: Su ve sirkeyi bir kapta karıştırın ve bu karışımı evinizde sinek olmasını istemediğiniz odalara koyun. Sineklerin pencerelerden girmesini engellemek istiyorsanız bu karışımın bulunduğu kapları düşmeyecek şekilde sabitleyebileceğiniz pencere pervazlarınıza da yerleştirebilirsiniz.

8. Ada Çayı Kokusu

Kendine has çok özel bir kokusu bulunan adaçayı da bu özel kokusu sebebiyle sivrisinek ve bazı böcek türlerinden evinizi ve yaşam alanlarınızı korumanızı sağlayacaktır. Bunun için tek yapmanız gereken aktarlardan temin edebileceğinşiz adaçayı demetlerini yakmak ve tüm odalarda gezdirdikten sonra söndürmek.
Daha detaylı bilgi için şöyle buyurun: Adaçayı Yakmak

9. Karanfil Kokusu

Karanfil kokusu, limon, portakal gibi narenciye kokularıyla birlikte sivrisinek ve birçok böcek türünü kendinizden ve bulunduğunuz ortamdan uzak tutmak için destek alabileceğiniz doğal malzemelerden. Karanfil ile nasıl bir sinek kovucu hazırlayabilirim diyenler için çok pratik bir tarif de vermiş olalım:

Malzemeler:

•  1 adet limon ya da portakal
•  Bolca karanfil

Yapımı: Bir limon ya da portakalı ortadan ikiye bölün, orta kısmına karanfilleri yukarıda gördüğünüz şekilde dizin ve sinek/böcek gelmesini istemediğiniz alanlara bu doğal sinek kovucuları yerleştirin. Dilerseniz yanına biberiye, taze fesleğen gibi kokusu sinekler için rahatsız edici olan diğer doğal malzemelerden de koyabilirsiniz. Ellerinize sağlık.

10. Taze Fesleğen Kokusu

Sivrisinek ve bazı böcek türlerinin sevmediği kokuların başında taze fesleğen kokusu geliyor. Bu kokuyu sağlamak için en az bir saksı taze fesleğeni baş ucunuzda ya da yaşam alanlarınızda bulundurmanız yeterli oluyor. Dilerseniz fesleğen yağını bir sprey şişesindeki temiz suyun içine damlatıp çalkaladıktan sonra bulunduğunuz alana sıkarak da bu etkiden faydalanabilirsiniz.

Peki Dışarıdaki Sineklerden Nasıl Kurtulunur?

Bahçeni temiz tut. Her türlü keskin koku sinekleri kendine çeker; eğer kötü kokuları ortadan kaldırırsan evinin dışarısındaki sineklerin sayısını da en aza indirmiş olursun.

Köpek dışkısını topla. Çöpe atmadan önce bunu kilitli poşetlere koyduğundan emin ol.

Çöp kutusu kapaklarını sıkıca kapalı tut. Eğer bir parti veriyorsan, tek kullanımlık kağıt eşyalar için kullanılan çöp kutusunun, sıkıca kapanan bir kapağı olduğundan emin ol. Misafirlerine de çöplerini attıktan sonra kapağı kapalı tutmalarını söyle

Çimlerini sık sık kes. Sinekler uzun çimenlere ve çalılıklara bayılırlar. Bu yüzden çalılarını kısa tut ve kestiğin çimen, yaprak ve çalı yığınlarını sakın bahçede bırakma.

Gübre kutuna özen göster. Çürüyen şeylerle dolu olan gübre kutun; sinekler için âdeta bir açık büfedir.

Gübre yığınını fazla nemli tutma.

Gübre yığınını olabildiğince evinin uzağında bulundur.

Gübre yığınını layıkıyla muhafaza et. Sinek larvalarının gelişmesine engel olacak kadar sıcak olsun.

Durağan sulara karşı önlem al. Nemli ortamlar ve durağan sular sinekleri çeker; kuş banyolarındaki suları temiz tut ve kova ya da diğer su kaplarının yağmur suyuyla dolmasına izin verme. Yağmur suyu biriktiren eski tekerlek ve ıvır zıvırı bahçenden at.

Dışardaki kuş yuvalarına mevye ve meyve kabukları koyma. Eğer arka bahçendeki kuşlara meyve ikram etmek istiyorsan, meyve ve meyve kabuklarını evinden olabildiğince uzağa koy.

En etkili bu yöntemlerin sinek türlerini kovmada ne kadar faydalı olduğunu denediğiniz zaman sizde fark edeceksiniz. Şimdiden kolay gelsin.