Günlük yaşantımızın önemli bir kısmını geçirdiğimiz yataklar farklı çeşitlerde piyasada bulunuyorlar. Eskiden beri birçok çeşidi olan yataklar temelde yaylı ve yaysız olarak iki türlüdür. Bunun yanında günümüzde hem teknolojinin gelişmesi hem de ihtiyaçların farklılaşması sebebiyle yatak çeşitleri de daha fazla çeşitlenmiş durumda. Yaylı ve yaysız yatakların yanına hybrid, ortopedik, visco vb. yatak çeşitleri de katılmış durumda.

Hybrid

Yatakların bütün özelliklerinin tek bir yatakta toplanması şeklinde tanımlanabilir. Latex, yaylı, ortopedik, visco vb. yatak çeşitlerinin tek bir yatak da hepsinin bulunması 

Ortopedik

 Aslında ortopedik diye tek bir yatağı sıfatlandırmak doğru değildir. İnsanların vücut tipine en uygun her yatak ortopediktir. Vücut tipine uygun yatağa sahip olan kişiler için en kaliteli ve verimli yatak tercih ettiği yataktır. 

Visco

Tekstil sektöründe ısı ile şekil alabilen süngere visco deniyor. Visco özellikli yataklar içerisindeki süngerlerle önemli ölçüde esneklik sağlıyorlar. Ancak bu esneklik hem kullanıma bağlı olarak hem de yatak yapımında kullanılan malzemenin kalitesine göre azalıp kaybolabiliyor. 

Yaylı

Ana malzeme olarak yay ve sünger kullanılan yaylı yataklar en çok tercih edilen yatak modelleri arasında gösterilebilir. Yatağın içine süngerin altına yerleştirilen yaylar sayesinde esneklik ve yükseklik sağlanır. 

En İyi Yataklar

Yataş Premier 500 DHT Yaylı Seri Yatak

Yataş Premier 500 DHT Yaylı Seri Yatak ürün resmi

Artıları

 • İki yönlü kullanılması
 • Sanitized teknolojisi
 • Dolap kuruluğunda çamaşırlar
 • Akıllı uyku pedi

Eksileri

Yaz öncesi BİM'e Piknik Seti; Gölgelikli Salıncak, Kamp Sandalyesi, Piknik Termos, Piknik Çantası ve Hasırı geliyor Yaz öncesi BİM'e Piknik Seti; Gölgelikli Salıncak, Kamp Sandalyesi, Piknik Termos, Piknik Çantası ve Hasırı geliyor
 • Yüksekliği

Yataşın Premier modeli olan yatakDHT yay teknolojisiylehem konforlu hem de uzun ömürlü bir kullanım sunuyor. Hem yazlık hem de kışlık olarak iki taraflı kullanılabilen ürün sıcak havalarda serinletici, serin havalarda ise sıcak tutması ile ön plana çıkıyor. Bununla birlikte üründe bulunan sanitized teknolojisiyle bakteri ve mikropların oluşmasını engelliyor. Yine uzun kullanım sebebiyle oluşacak kötü kokular da sanitized teknolojisiyle önlenebiliyor. Bunlarla birlikte yatak 30 cm bir yüksekliğe sahip.

Bu çerçevede ürün birçok kişi tarafından oldukça fazla tercih ediliyor. Ürün Trendyol üzerinde kullanıcılar tarafından 4,7 olarak puanlanmış durumda.

US. SLEEPİNG Ultra Ortopedik Super Bamboo Yaylı Yatak

US. SLEEPİNG* Ultra Ortopedik Super Bamboo Yaylı Yatak ürün resmi

Artıları

 • Ortopedik özelliği
 • İki yönlü kullanılması

Eksileri

 • Yatağın sert olması
 • Yayların çabuk bozulması
 • Dikişlerinin çabuk atması

US. Sleeping ultra ortopedik yatak, yatak tercihlerinde en çok tercih edilen ürünlerden. 24 cm yüksekliği ile konforlu bir uyku sağlayan ürün hem tek kişilik kullanımlarda hem de çift kişilik kullanımlarda uygun ölçülerle tercih edilebiliyor. İki yönlü kullanılması ve mevsimlik özelliği ile de dikkat çeken ürün kumaş sertliği açısından da oldukça ideal. Boy, sırt ve bel ağrılarını en aza indiren ve bu şekilde kesintisiz bir uyku konforu sağlayan yatak kullanıcılar tarafından Trendyol üzerinde 4,4 olarak puanlanmış durumda.

Minar Safir Full Ortopedik Pedli Yaylı Yatak

Minar Safir Full Ortopedik Pedli Yaylı Yatak ürün resmi

Artıları

 • Yatak Kalınlığı
 • Boyutu

Eksileri

 • Rahatsız edici yumuşaklığı
 • Yayların çabuk bozulması

Safir Full ortopedik yatak 150*200 cm olan boyutlarıyla öne çıkıyor(Diğer boyutta yatakları da mevcut). Örme kumaş, rulo sünger özelliğine sahip olan yatağın kalınlığı 26 cm. bu sayede esneme oranı da oldukça geniş. Ayrıca yatağın kumaşında 3 cm kuş tüyü kumaş da bulunuyor.

Ürünü tercih eden kullanıcılardan bazısı yatağın gereğinden fazla yumuşak olduğundan bahsetmektedir. Bu çerçevede ürün Trendyol’da 4,4 olarak puanlanmış durumda.

Royal Lux Bedding Double Side Full Ortopedik Yaylı Yatak

Royal Lux Bedding* Double Side Full Ortopedik Yaylı Yatak ürün resmi

Artıları

 • İki farklı kumaş özelliği
 • Herkül Yay
 • Herkül Yay

Eksileri

 • Sert Keçe
 • Yatak Yüksekliği

Royal Lux Bedding Double yatak iki farklı tarafında iki farklı kumaş özelliği ile ön plana çıkıyor. Yaylı özelliği ile dikkat çeken yatakherkül yaya sahipolan ürün bu sayede konforlu bir uyku sunuyor. Bununla birlikte hem tek kişilik hem de çift kişilik ölçüleri bulunan Royal Lux yatak da anti bakteriyel keçe kullanılarak hijyen konusunda da oldukça kullanışlı. Yine silikon elyaf, rulo sünger ve örme bamboo kumaş kullanılan ürün oldukça kullanışlı.

Birçok kişi tarafından tercih edilen ürün kullanıcılar tarafından Trendyol’da 4,7 olarak puanlanmış durumda.

Yataş Sleep Balance DHT Yaylı Seri Yatak

Artıları

 • 10 yıl yay garantisi
 • Hipoalerjenik olması

Eksileri

 • Bazı kişiler için fazla sert olması

Yataş Sleep Balance DHT Yaylı Seri Yatak, orta-sert sertlike bir yatak arayanlar için birebir. Yatak, ağırlık ve basıncın eşit dağılımını sağlayan DHT yaydan yapılmıştır. Ayrıca sırt ve boyundaki ağrıların giderilmesine yardımcı olur. Yatak ayrıca hipoalerjeniktir, bu nedenle cilt tahrişine neden olabilecek herhangi bir alerjen veya bakteri üretmez.

Yataş Sleep Balance DHT Yay Serisi Yatak, yaylar için 10 yıl, dolgu için 4 yıl garanti süresine sahiptir. Ayrıca yıkanması ve bakımı kolay iki kat pamuklu çarşaf ile birlikte gelir.

Istikbal 160X200 Yıkanabilir Pedli Çift Yön Ort. Yatak

Istikbal 160X200 Yıkanabilir Pedli Çift Yön Ort. Yatak ürün resmi

Artıları

 • Yatak üzerinde ekstra ped
 • Bonel yay tipi

Eksileri

 • Yok

Istikbal 160X200 Yıkanabilir Pedli Çift Yön Ort. Yatak günlük stresi azaltmak için özel olarak tasarlanmış bir üründür. Yıkanabilir ve çıkarılabilir pede sahip olan bu yatak ile sağlıklı ve konforlu bir uyku deneyimi yaşayabilirsiniz. Yatağın üst yüzeyinin su itici özelliğe sahip olması, ıslanma durumlarında yatağın iç yüzeylerinin bundan etkilenmemesi anlamına gelir. SL yay sistemi ile donatılmış olan Istikbal 160X200 Yıkanabilir Pedli Çift Yön Ort. Yatak tamamen ortopedik ve sert bir kullanım sunar. Üzerindeki ağırlığı yüzeye tamamen eşit bir şekilde dağıtan bu yatak çökme durumlarına karşı oldukça dayanıklıdır.

Gelişimyatak 200X200 Gelişim Yatak Muses Visco Yatak Bamboo Lifli Kumaş

Gelişim Yatak - Güzel Bir Ev

Artıları

 • Visco olması
 • Antibakteriyel özelliği
 • Nem emme özelliği

Eksileri

 • Bazı kullanıcılar terletiyor

Gelişimyatak 200X200 Gelişim Yatak Muses Visco Yatak Bamboo Lifli Kumaş, yüksek yoğunluğa sahip destek süngerinin yanı sıra NASA tarafından geliştirilmiş akıllı visco sünger teknolojisiyle omurga bölgesine ekstra konfor sağlayan bir yatak. Yüksek yoğunluğa sahip kuş tüyü sünger, orta katmanda kullanılarak ekstra bir rahatlık hissi oluştururken Boyteks marka bamboo kumaş antibakteriyel özelliğe sahip olup, nem emme özelliği sayesinde ekstra bir serinlik sağlar.

Yatak, insan anatomisinin ihtiyacı olan bel ve boyun bölgesini kaplayan akıllı malzeme olan visco sünger kullanılarak ortopediklik kazandırılmıştır. Aynı zamanda uzun ömürlü olmasından dolayı, herhangi bir deformasyon olmadan uzun bir süre boyunca rahatlıkla kullanılabilir.

Ürünün birçok kullanıcısı, yatarken ağrıları azalttığını ve son derece rahat ve konforlu olduğunu belirtiyor. Ayrıca yatak, vaad ettiği tüm özellikleri yerine getiriyor ve kaliteli bir ürün olduğunu gösteriyor. Ancak bazı kullanıcılar, yatak içinde kullanılan süngerin sıcak havalarda terletici olduğunu belirtiyorlar. Bununla birlikte, bu durumun yatış rahatlığını etkilemediği söyleniyor.

Gelişimyatak 200X200 Gelişim Yatak Muses Visco Yatak Bamboo Lifli Kumaş, yüksek kaliteli malzemeler kullanılarak tasarlanmış bir yatak olup, bel ve sırt ağrıları olanlar için önerilebilir. Ayrıca Boyteks marka bamboo kumaşın nem emme özelliği ve antibakteriyel özelliği de yatakta ekstra bir konfor sağlıyor.

İşbir Yatak Viscoflex 21cm Visco Yatak

Artıları

 • 9 cm taşıyıcı sünger
 • Nefes alan iplikler
 • Spacer kumaş

Eksileri

 • Sünger kalitesi
 • Fiyatı

Viscoflex İşbir yatak çift kişilik boyutuyla rahatlıkla kullanılabiliyor. Yatağın üstünde 9 cm taşıyıcı sünger, alt kısmında ise 5 cm kalınlığında esnemeyi kolaylaştırıcı sünger bulunuyor. Bu sayede oldukça rahat ve konforlu bir uyku sunuyor. Spacer kumaş özelliği sayesinde hava geçişkenli bir özellik barındıran yatak bu sayede herhangi bir kötü kokunun barınmasına imkân vermiyor. Yatağın kumaşı nefes alan ipliklerle dokunmuş. Bu özelliğiyle de terleme, nemlenme gibi durumlardan etkilenmiyor ve buna bağlı olarak da küflenme ve mantar oluşumunu engelliyor. Bu modelde 7 cm boyutunda açık hücreli olan ayrıca ısıya ve basınca duyarlı 21 cm’lik hafızaya duyarlı bir katman bulunuyor.

Kullanıcılar tarafından yatak için yapılan yorumlarda yatağın sertliğinden bahsedilmiş. Bu çerçevede ürün kullanıcılar tarafından Trendyol’da 4,2 olarak puanlanmış durumda.

İstikbal Sleepwell Energy Yatak 160 x 200 cm

İstikbal Sleepwell Energy Yatak 160 x 200 cm ürün resmi

Artıları

 • İki yönlü kullanım
 • Kaliteli bir uyku sunması

Eksileri

 • Yok

İstikbal Sleepwell Energy Yatak, yoğun tempoda geçen bir günün ardından kaybettiğimiz enerjiyi geri kazanmamıza yardımcı olacak şekilde tasarlanmış bir yatak olarak dikkat çekiyor. Quantech Sleep Teknolojisi ve Viscojel Teknolojisi'nin bütünleştiği bu yatak modeli, kullanıcılarına iki farklı konfor seçeneği sunarak kişisel tercihlere göre uyarlanabilir bir uyku deneyimi vaat ediyor. Çift taraflı kullanım imkanı veren yapısıyla hem sert hem de yumuşak bir yatak arayışında olanlar için ideal bir seçenek olan İstikbal Sleepwell Energy, gün içinde yorulan bedenin yeniden canlanması için gerekli tüm destekleri sağlıyor. Yatağın pedi, kullanıcıların konfor tercihine göre her iki tarafta da kullanılabilir olması ve çıkarılıp kolayca yıkanabilir olması, temizlik ve hijyen konusunda ekstra kolaylık sağlıyor.

İstikbal’in özel geliştirilmiş kumaş teknolojisi sayesinde, uyku sırasında vücut sıcaklığını dengede tutarak dört mevsim rahat bir uyku sunuyor. Ayrıca su itici ve kötü kokuları engelleme özellikleri ile de uzun süreli tazelik ve konfor sağlıyor. İç malzemesinde yer alan Viscojel süngeri ve havuzlamalı SL yay sistemi, vücuda tam destek sağlayarak omurgayı ideal pozisyonda tutuyor ve böylece dinlenmiş bir şekilde uyanmayı mümkün kılıyor.

Yataş Zero Gravity Hybrid Seri Yatak

Yataş Zero Gravity Hybrid Seri Yatak ürün resmi

Artıları

 • Hybrid özellik
 • Akıllı yay sistemi
 • Kişiye özel konfor

Eksileri

 • Fiyatı

Yataş zero gravity hybrid yatak,coil-within-coil teknolojisiyleüretilmiş wallaby yaylar ile zero gravity yatak içerisindeki 5 bölgeli yerleşimleri sayesinde sıradan pocket yaylara göre daha akıllı bir kullanım sağlar. Bu sayede her vücut çeşidi ve uyku pozisyonlarına uyum sağlayarak uykudaki vücut hareketlerinde rahatlık sağlar. Adaptive teknolojisiyle de kişiye özel termal konfor sağlayarak kullanıcıya özel bir yatak haline geliyor.

Bu çerçevede ürün Trendyol’da muhtemelen fiyatı sebebiyle az tercih edilmiş ve 5 olarak puanlanmış.

Editör: Saliha Kara