Ünlü Tarihçi İlber Ortaylı katıldığı bir programda  yatırım tavsiyesinde bulundu.  İlk defa yatırım tavsiyesinde bununan Ortaylı, zeytin ağaçlarının yatırımcılara uzun vadede kâr getirebileceğini ve sadece finansal değil, aynı zamanda çevresel, sağlık ve kültürel boyutlarda da kazanç sağlayabileceğini belirtti.

Tasarruf ederek yatırım yapmak isteyenlere "Zeytinlik almalısınız" diyen Ortaylı, zeytin ağacı dikmenin sadece finansal bir yatırım anlamına gelmediğini, yatırım olarak da vatani coğrafyayı kurtarmak olarak da zeytin ağaçlarının önemli olduğunu aktradı.

MGK bildirisi: İsrail, Gazze'de işlediği insanlık dışı suçların neticeleri ile er ya da geç yüzleşecek MGK bildirisi: İsrail, Gazze'de işlediği insanlık dışı suçların neticeleri ile er ya da geç yüzleşecek

Ortaylı'nın açıklamasında şu ifadeleri aktardı:

"Öyle 10 dönümle 20 dönümle zengin olmazsın ama zeytinin ortaya çıkar hediyeliğin ortaya çıkar ve sadaka verirsin. Zeytinyağı artık önemli bir sadaka aracı oldu. Çünkü artık insanlar kötü bitkisel yağa bile para bulamıyor. Bunların hepsini düşünmek lazım. Ona göre herkesin bir şekilde zeytin ziraatine katılması lazım. Beklediğiniz zenginlik ilk anda gelmeyebilir ama ne zaman ne geleceği de belli olmaz."