Halk arasında da çok kullanılır bu söz, bu yüzden de ceviz gölgesinde oturmak makbul değildir.

Ceviz ağacı yeryüzünde gerek meyvesini tüketerek, gerek mobilya sektöründe kullanılmak üzere kerestesini işleyerek, gerek yaprakların salgıladığı zehirli buhardan juglon (jugione) yararlanarak sinekleri uzaklaştırmak amacıyla, gerekse gölgesinden faydalanmak için ceviz ağacı altında oturmak suretiyle pek çok hayati gerekçeyle dikilmiştir.

Ceviz ağacı sülfür gazı salgılar. Havadaki diğer gazlardan daha ağır olduğu için dibe çöker ve cevizin altında oturanı sersemletir.

İşte Toroslar'a has bu söz oradan geliyor. Halkta yanlış bir kanaat olarak yerleşmiş.

Sülfür gazının ozon tabakasını tamir etme özelliği var. Sırf bu sebepten dolayı dünyadaki ceviz ağacının sayısının artırılması gerekiyor.

Sülfür Gazı Nedir? Juglon ceviz ağacının köklerinde oluşup, ksilem/odun borusu (su ve çözeltileri köklerden yapraklara taşıyan sistem) ile yapraklara taşınır. Ceviz yapraklarından doğaya bırakılan bu kimyasala  sülfür gazı  denir.

Yeterli miktarda hava akımının bulunmadığı alanlarda, ceviz ağaçlarının altında uyumak sakıncalıdır. Ceviz ağacı baş ağrısı yapar mı? Ceviz ağacının altında uyuyanlarda baş ağrısı, kusma, devam eden uykulu ruh hali ve daha ileri durumlarda zehirlenmeler gibi  olumsuz vakalara  rastlanabilir.

Ceviz ağacı eve zarar verir mi? diye soranlar olduğu için bu konuya da değinmek istiyorum. Ceviz ağacı yapısı gereği kuvvetli gelişen bir kazık kök oluşturur. Toprakla bağlantısı güçlü olan kazık kök yapısı toprak içinde genişçe bir alanda gelişim gösterir.

Uygun toprak özelliklerine sahip arazilerde ceviz kökleri yüzeyden 3 metre ve daha fazla derinlere inerek kök salmaya devam eder. Yani ceviz ağacı evin temeline zarar verir mi? diye düşünenler için cevabımız:  kesinlikle  zarar vermez. Çünkü genel olarak kökler çok derinlerde faaliyetlerine devam eder.

Ceviz Ağacı Eve Yakın Dikilir Mi?

Ceviz ağacının geniş taç yapılı ve oldukça yüksek boylara ulaşabilen bir tür olduğunu bilmenizde yarar var. Hem evinizin manzarasını kapatma ihtimali hem de evinize gelen güneş ışınlarını engelleme ihtimali olduğu için evinize yakın bir alana ceviz ağacı dikmek isteyeceğinizi  zannetmiyorum. 

Ayrıca ceviz ağaçlarının oluşturduğu neminde (rutubet), ev için zararlı olabileceğini göz ardı etmemelisiniz.

Diğer bir üzerinde durmamız gereken husussa yukarıda da değindiğim gibi hava dolaşımının olup olmadığıdır. Evinizin olduğu yerde esinti yoksa (kuytu bir alansa) evinize yakın bir yere ceviz ağacı dikmekten  kaçının.

Columbia Yağmurluk, Michael Kors Çanta Çeşitleri, New Balance Ayakkabı Modelleri, 14 Kişilik Çadır ŞOK EKSTRA'DA! Columbia Yağmurluk, Michael Kors Çanta Çeşitleri, New Balance Ayakkabı Modelleri, 14 Kişilik Çadır ŞOK EKSTRA'DA!

Atalarımız “ceviz gölgesi yavuz gölgesi, söğüt gölgesi yiğit gölgesi” demişler.

Ceviz ağacının gölgesi serin, ferah, koyu ve hafiften kokulu olduğu için, ceviz ağacının altında dinlenen insanın, gönlü şen ve rahat olacağına dikkat çekilirken, söğüt gölgesinin ise geniş, yüksek ve havadar olması nedeniyle kahraman birinin himayesinde bulunan güvenilir bir yere benzetilmiştir.

Ceviz Ağacının Altında Neden Uyunmaz (1)_1280x719