Genellikle Eylül-Ekim-Kasım ayları arasında denk gelen bu mevsim, kışa geçişin en önemli belirtilerinden bir tanesidir. Yaprakların dökülmeye başlaması ve havaların serin olmasından kaynaklı olarak tercih edilebilecek birçok farklı yer ve rota bulunur. Tatil rotası olarak tercih edebileceğiniz farklı rotalar bulunsa da, kişilerin isteklerine göre yapılmış olan belli başlı rotalar bulunur. Yaz sezonunda tercih edilmiş olan yerlere bakıldığı zaman genellikle sonbahar sezonunda aynı şekilde bu yerler çok fazla tercih edilir. Dünya geneline bakıldığında tercih edilebilecek birçok farklı sonbahar tatil yeri bulunsa da, hangi ülkelerin veya şehirlerin en çok tercih edilmiş olduğunu daha yakından detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

YURT DIŞI GEZİLECEK YERLER

2023 yılının sonlarına doğru birçok kişinin tercih etmiş olduğu farklı rotalar bulunsa da, genellikle sonbahar sezonlarında tercih edilen tatil yerleri, yurt dışında bulunan ülkelerdir. Genel olarak ülke şartlarına bakıldığında kış ayının daha geç gelmiş olduğu ülkeler tercih edilir. Sonbahar sezonunun gelmesiyle birlikte yurt dışı için tercih edebileceğiniz tatil rotalarını daha yakından detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

İSPANYA TURU

Sonbahar aylarında genellikle en çok ziyaret edilmiş olan yerlerden bir tanesi, İspanya ülkesidir. Ülke geneline bakıldığında serin bir yapısı bulunan İspanya, sonbahar döneminde tercih edildiği zaman normal bir hava durumu olarak tercih edilebilir. Genellikle İspanya turu için birçok farklı şehir bulunsa da, bu şehirler arasında turistlerin tercihi, Barselona şehridir. Şehir geneline bakıldığında birçok farklı yer ve birbirinden güzel noktalar bulunsada, en çok dikkat çeken yerlerden bir tanesi, Camp Nou stadyumu olmaktadır. FC Barcelona takımının stadyumu olan ve maç günleri haricinde müze olarak ziyaret edebileceğiniz bu büyük stadyum, İspanya’nın en önemli stadyumu olarak bilinir.

Barselona şehri için kapsamlı bir tur firması ile anlaşırsanız, eğlenceli bir sonbahar tatili geçirebilirsiniz. Genellikle birbirinden farklı yerleri ve birbirinden lezzetli sokak lezzetleri bulunan Barselona, Avrupa yapısına uygun olarak ziyaret edilen en önemli ülkeler arasında yer alır. Genellikle tatil sezonu haricinde birçok kişinin yaz tatili için seyahat planı yapmış olduğu Barselona, yıl içerisinde birçok kez ziyaret edilebilir.

ispanya_1280x960

BALKANLAR TURU

Yurt dışı için tercih edilebilecek turlar arasında en yakın ve tercih edilebilecek tur çeşitlerinden bir tanesi, Balkanlar Turu olmaktadır. Balkan ülkelerinin birçoğunu gezmiş olduğunuz ve genellikle birçok kişinin her yıl ziyaret etmiş olduğu Balkan ülkeleri, turizm konusunda her yıl büyük oranda tercih edilmektedir. Bosna Hersek, Hırvatistan, Makedonya, Karadağ ve Sırbistan gibi ülkeler en çok rağbet gören ülkeler arasında yer alır. Genellikle birçok kişinin bu kadar ülke gezmesinin ardından turun genel kısmında farklı yerler ve farklı insanlar tanımanız mümkünüdür

Balkanlar turunda turistlerin en çok sevmiş olduğu şeylerden bir tanesi, yemek kültürüdür. Yemek kültürü bakımından en zengin ve en çok tercih edilen ülkeler arasında yer alan Balkanlar, lezzetli el yemekleri ile birçok kişinin en favori yerleri arasında bulunur. Genellikle börek konusunda uzmanlaşmış olan Balkan topluluğu, dünya genelinde bu lezzetlerini sunmaktadır.

budapest_1280x793

İTALYA TURU

Yurt dışı tatil rotası denildiği zaman sonbahar aylarında en çok tercih edilmiş olan yerlerden bir tanesi, İtalya olmaktadır. Ülke geneline bakıldığında sıcak iklim ve soğuk iklim olmak üzere iki iklime sahip olması ile bilinir. Sonbahar dönemlerde kısım kısım sıcak olsa da, genellikle denize yakın kısmında bulunmayan yerlerde soğukluklar görülebilir. Sonbahar için güzel bir İtalya tatili düşünüyorsanız, tur şirketleri ile birlikte tercih etmeniz çok önemlidir. Genellikle birçok kişinin tatil rotası olarak yaz sezonunda tercih etmiş olduğu İtalya, kış sezonlarında aktif bir şekilde tercih edilir. İtalya turu olarak tercih etmiş olduğunuz tur içerisinde, gidilmesi için merakla beklenen şehirlerden bir tanesi, Roma olmaktadır.

İtalya’nın en önemli şehirlerinden bir tanesi olan Roma, tüm zamanların en çok tercih edilen yerleri arasında bulunur. Genellikle birçok kişinin tercih etmiş olduğu bu rota, tarihi yapıları ile çok daha fazla tercih edilir. Eski yapıların bu güne kadar sağlam gelmesi büyük bir öneme sahiptir. Roma için yapmış olduğunuz rotaların yanı sıra, İtalya genelinde gezilmesi gereken birçok yer ve tatmanız gereken lezzetler bulunur. Güzel bir sonbahar tatili için İtalya rotası oluşturabilirsiniz.

YURT İÇİ GEZİLECEK YERLER

Sonbahar mevsimi denildiği zaman, gezilmesi gereken ve görülmesi gereken birçok yer bulunur. Doğal güzelliklerin bol olduğu ve temiz bir doğa yapısına sahip olan Türkiye, sonbahar sezonlarında en çok tercih edilen ülkeler arasında yer alır. Genel olarak bakıldığında yurt içerisinde tercih edilebilecek farklı yerler bulunsa da, son dönemlerde en çok tercih edilen yerler, yaz sezonunda kalabalık olan bölgelerdir. Yaz sezonunda ayrı bir güzel olan ve sonbahar sezonunda da ayrı bir güzel olan yerleri daha yakından inceleyebilirsiniz.

EGE BÖLGESİ’NİN EN GÜZEL ADASI: CUNDA ADASI

Yaz sezonunun en kalabalık yerlerinden bir tanesi olan ve genellikle sonbahar aylarında da büyük bir turist kalabalığına ev sahipliği yapan yerlerden bir tanesi, Cunda Adası olmaktadır. Ada geneline bakıldığı zaman birçok kişinin aktif bir şekilde tercih etmiş olduğu Cunda Adası, sonbahar sezonunda muhteşem görüntüsü ve serin havası ile kendine hayran bırakan bir güzelliğe sahiptir. Güzel bir hafta sonu kaçamağı olarak düşünebileceğiniz Cunda Adası, Ege Bölgesi’nin en önemli yerlerinden bir tanesidir. Sonbahar sezonu için güzel bir dinlenme tatili istiyorsanız, rota olarak Cunda Adası tercih edebilirsiniz.

BOLU ABANT GÖLÜ

Sonbahar sezonunda sarı yaprakların döküldüğü ve genellikle birçok kişinin beğenmiş olduğu yerlerden bir tanesi, Bolu ilinde bulunan Abant Gölü olmaktadır. Genellikle kış aylarında daha güzel bir yapıya sahip olan Abant Gölü, her mevsim ayrı bir güzelliğe sahiptir. Sonbahar aylarında güzel bir rota tercih etmek istiyorsanız, günübirlik olarak Abant Gölü tercih edebilirsiniz. Ulaşım konusunda birçok kişinin rahat bir şekilde ulaşmış olduğu bu yer, kış aylarında zorlu hava şartlarından dolayı ulaşılamaz hale gelebilir. Bu tarz durumların yaşanmaması için özellikle sonbahar sezonunda tercih etmeniz çok önemlidir.

YEDİGÖLLER MİLLİ PARKI

Hesarek Kayak Merkezi yeni sezona hazırlanıyor Hesarek Kayak Merkezi yeni sezona hazırlanıyor

Sonbahar sezonunda güzel bir dinlenme için tercih edilen birçok farklı yer bulunsa da, Bolu iline ait olarak bilinen doğal ortamlar çok fazla tercih edilir. Sessiz ve doğal huzura sahip olan bu alanlar, huzur dolu bir gün için tercih edilebilir. Yedigöller Milli Parkı, hem günübirlik olarak hem de kamp yaparak güzel bir sonbahar mevsimi geçirebileceğiniz yerler arasında bulunur. Doğal bir ortam olduğundan dolayı birçok kişinin zorlu yollardan geçerek tercih etmiş olduğu Yedigöller Milli Parkı, sonbahar mevsiminde yaprak dökümü ile güzel anlar yaşayabileceğiniz yerler arasında ilk sırada yer alabilir.

bolu-yedigoller-43261523_1280x753