ESTOYAD’dan Suriye’ye Yardım Kampanyası
Erzincan Valisi Abdurrahman Akdemir ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin de katıldığı tanıtım programı ile Erzincan’dan Suriye’ye gıda ve giyim malzemesinden oluşan 24 TIR’ın gönderilmesi hedefleniyor.
Sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelerek oluşturdukları Erzincan Sivil Toplum Kuruluşları Yardımlaşma ve Dayanışma Platformu Suriye’de yaşanan insanlık dramı ve açlığın önüne geçebilmek amacıyla yardım kampanyası düzenledi.
 Ordu Caddesi üzerindeki eski belediye binası arkasında kurulan yardım çadırı önünde başlatılan kampanyaya Vali Abdurrahman Akdemir, kamu kurum ve kuruluş yöneticileri ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Burada konuşan ESTOYAD Koordinatörü Prof. Dr. Erdal Akpınar, ESTOYAD hakkında bilgiler vererek; “Erzincan’da çeşitli alanlarda hizmet veren yaklaşık 40 civarındaki vakıf, dernek, oda ve sendika gibi sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek oluşturmuş olduğu bir platformdur. İçerisinde Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası, Erzincan Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Memursen, ERDAV ve Birlik Vakfı gibi binlerce üyesi bulunan, rüştlerini kanıtlamış kuruluşların bulunduğu yeni bir yapılanmadır. Amacı, sivil toplum kuruluşlarının her türlü büyük doğal afet, savaş ve kıtlık gibi sorun karşısında yardım temelinde birlikte hareket etmesini ve güç birliği yapmasını sağlamaktır. “Birlikten kuvvet doğar” düşüncesi yanında, yardım organizasyonlarında yaşanan çeşitli sorunlar ortak bir üst çatı ihtiyacını doğurmuş, Sayın Valimizin de öncülüğüyle ESTOYAD ortaya çıkmıştır” dedi.
Akpınar konuşmasında ayrıca, üç yıldır elim bir iç savaşa sahne olan komşu Suriye, tarihin gördüğü en büyük trajedilerden birini yaşadığını da hatırlatarak; “Söz konusu savaş, aleni olarak hepimizin gözü önünde cereyan ettiği için, fazla söze gerek yoktur. Suriye halkı; başta yaşlı, hasta ve çocuklar olmak üzere bir dilim ekmeğe muhtaç hale gelmiştir. Allah hepimizi bu tür felaketlerden korusun. Savaş, açlık, hastalık, iltica ve ölüm söz konusu olduğunda kimin haklı, kimin haksız olduğu gibi mevzular önemini yitiririr. Kanaatimize göre mazluma, el açıp yardım isteyene el uzatmak, insan ve Müslüman olmanın gereğidir. Bu düşünceyle ESTOYAD tarafından yapılmakta olan bu yardım kampanyasına tüm Erzincan halkının imkanları ölçüsünde yardım etmesini bekliyoruz” diye konuştu.
Vali Akdemir ise Erzincan’daki sivil toplum kuruluşlarının bir çatı altında bir araya gelmesinden memnuniyet duyduğunu ifade etti. Vali Akdemir, “Göreve başladığımızda biliyoruz ki Erzincan sivil toplum örgütleri açısından bir çok ile göre son derece ileride olan çok sayıda sivil toplum örgütü dernek ve vakfı barındıran bir ilimiz. Gerek il içinde gerekse il dışında hayırla yarışan çok sayıda derneğimiz var. Ama Valilik ve sivil toplum örgütleri olarak özellikle Ramazan ayı içerisinde yaptığımız ziyaretlerde bir gerçeği fark ettik. Hayır ve yardım işlerinde derneklerimiz vakıflarımız yarışıyor ama bir koordinasyona ve iş birliğine ihtiyaç var. Hemen hemen hepimiz birbirimizden habersiz aynı aileye yada aynı toplum kesimine yardımlar götürüyoruz. Koordinasyon ve iş birliğinde bir eksiklik nedeniyle beklide ihtiyaçları tam yerinde karşılayamıyoruz. O nedenle Erzincan da sivil toplum örgütlerimiz, hayırda yarışan dernek ve vakıflarımızın bir araya gelmelerini istedik. Birlik ve beraberlik içinde bu yardım faaliyetlerini yürüttüklerinde inanıyoruz ki yardımlar çok daha yerinde karşılanacak. Bu düşünceden hareketle sivil toplum örgütleri bizim sesimize kulak verdiler. Bir araya gelip bu örgütü oluşturdular. ESTOYAD’ın faaliyetleri sadece Suriye’ye yönelik olmayacak. Bundan sonra her türlü kitlesel yardım faaliyetlerinde sivil toplum örgütlerimiz ve Erzincan imkanları ölçüsün de ihtiyaçları karşılamak için bir araya gelecekler. Biz Suriye de yanı başımızda Müslüman kardeşlerimizin yaşadığı bu sıkıntıya, 3 yıldır yaşanan bu insanlık dramına onların çaresizliğine bir çare olmak için ESTOYAD böyle önemli bir faaliyetle faaliyetlerine başlasın istedik. Erzincan’a yakışır bir şekilde, plakasına yakışır bir şekilde 24 tır’ı buradan Suriye’ye yola çıkarmış olacağız. Erzincan’ın, Erzincanlının ve Erzincanlı hayırsever iş adamlarımızın ESTOYAD’a ve faaliyetlerine bundan sonra çok daha duyarlı olmalarını, yardım çağrılarına cevap vermelerini arzu ediyoruz. Bizde vilayet olarak, kamu kurumları olarak devletin imkanları ölçüsünde ESTOYAD’ın bundan sonraki bütün faaliyetlerini destekleyeceğiz” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından Erzincan İl Müftüsü Galip Akın tarafından dua edildi. Dua sonrasında Erzincan Valisi Abdurrahman Akdemir ve beraberindekiler yardım kutusuna bağışta bulundular. 

doğu

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Copyright © Erzincan Doğu Gazetesi

Yazılım: TE Bilişim

Yukarı Çık