Sınav Verileri Okul Müdürleri ile Paylaşıldı

Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün başkanlığında yapılan toplantıya ortaöğretimden sorumlu Şube Müdürü Hasan Güneş Ölçme ve değerlendirme Merkezinden sorumlu Şube Müdürü Murat Karakurt, Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinden sorumlu Şube Müdürü Hüseyin Erol ve tüm Fen Sosyal ve Anadolu Liselerinin müdürleri katıldı.

Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı okulların yıllar itibariyle analizlerinde, Merkezi Sınav Verileri (TEOG, LGS, YKS), ilimizdeki okullara yönelik olarak hazırlanan merkezi sınava ilişkin veriler yer almaktadır. Bu analizler yıllar itibarıyla okulların;

· Merkezi Sınavla Öğrenci Alan Liselerin 2018-2021 Yılları LGS Yüzdelik Dilimleri,

· Fen Liseleri 2018-2021 Yılları TYT Ve AYT Net Ortalamaları,

· Sosyal Bilimler Liseleri 2018-2021 Yılları TYT Ve AYT Net Ortalamaları,

· Anadolu Liseleri 2018-2021 Yılları TYT Ve AYT Net Ortalamaları,

· Fen Liselerinin 2021 TYT Sıralamalarına Göre Öğrenci Dağılımı ve TEOG-TYT Yüzdelik Dilim Farkına Göre Öğrenci Dağılımları,

· Sosyal Bilimler Liselerinin 2021 TYT Sıralamalarına Göre Öğrenci Dağılımı ve TEOG-TYT Yüzdelik Dilim Farkına Göre Öğrenci Dağılımları,

· Anadolu Liselerinin 2021 TYT Sıralamalarına Göre Öğrenci Dağılımı ve TEOG-TYT Yüzdelik Dilim Farkına Göre Öğrenci Dağılımlarından oluşmaktadır.

Bildiğiniz üzere bilginin büyük bir hızla üretildiği ve aynı hızla yayıldığı, sıklıkla değişime uğradığı çağımızda bilgi toplumunun gerekliliği olarak verilerin önemi ön plana çıkmaktadır. Mevcut çağ, büyük veri çağı olarak adlandırılmakta ve çağın başta eğitim sistemleri olmak üzere birçok alana birtakım yansımaları olmaktadır. Son yıllarda veriye dayalı kararlar almaya ilişkin artan gereksinimler göze çarpmakta ve eğitim sistemleri için veriye dayalı eğitim yönetimi öne çıkmaktadır.

Veriler, tanımlanmış hedefler ışığında girdilerin, sonuçların ve sürecin incelenmesinde kullanılan bir kaynaktır. Kurumları tanımlama, amaçlarını belirleme, problem içeren alanlara müdahale etme ve süreci yönetmede kullanılan veriler yönetim uygulamalarında başlıca unsur olmaktadır.

Eğitim kurumlarının yönetimi sürecinde verilere dayalı bir yönetim yaklaşımının benimsenmesi kurumların performans, verimlilik ve etkililik düzeyleri anlamında nesnel bir şekilde değerlendirilerek yöneticilerin kurum performansını arttırmak için rasyonel bir şekilde karar almasına olanak sağlamaktadır.

Öğrencilerin akademik gelişimlerinin izlenmesi ve öğrenci, okul ve il bazlı değerlendirmelerin yapılması eğitim ve öğretimin niteliğini artırma çalışmaları açısından büyük bir önem arz etmekte olup bu amaçla Genel Müdürlüğümüz tarafından çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Her öğrencinin ve okulun özellikle merkezi sınavlarda aldıkları puanlar (TEOG, LGS, YKS) yıllar itibarıyla bir zaman serisi şeklinde izlenerek değerlendirilmekte ve okul bazlı performanslar ortaya koyulmaktadır.

İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün tüm okullarımızın oluşturacakları ekiplerin hazırlayacağı okul eylem planlarını 19 Nisan 2022 tarihine kadar müdürlüğümüz ortaöğretim şubesine göndermeleri gerektiğini ifade ederek başarı dilekleri ile toplantıyı sonlandırdı.

doğu

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner37

Copyright © Erzincan Doğu Gazetesi

Yazılım: TE Bilişim

Yukarı Çık